Domů Z akcí a projektů Pozvánka: Nomádské hry

Pozvánka: Nomádské hry

Od Hana Kotinová
Foto: worldnomadgames.com

V roce 2018 se nám povedlo zúčastnit se třetích Nomádských her, tehdy konaných v Kyrgyzstánu. O výpravě z roku 2018 si můžete přečíst např. v pátém čísle mensovního časopisu toho roku. Jen stručně zmíním, že jsem v té době prostě dostala úkol dovézt tým na soutěž v místním sportu Ordo. A dala jsem příležitost hlavně členům Mensy. Aktuálně mám informaci, že další ročník Nomádských her bude v září 2024 v Kazachstánu. A tak dávám na vědomí, že bude opět možnost zúčastnit se velké mezinárodní akce se spoustou kulturního programu a sportovních výkonů ve sportech v Evropě naprosto neznámých.

Předpokládá se, že celá akce bude zhruba v období 8.–15. září v Astaně. Sportů, které nás tam čekají, je poměrně dost – čeká se asi 20 disciplín. Předpokládám, že těžko budeme hledat tým, který bude jezdit na koních, střílet z koňského hřbetu z luku nebo lovit s orlem. Ale možná to někdo bude chtít aspoň vidět na vlastní oči. Český tým se určitě zapojí do známých věcí – deskové hry Toguz kumalak (a Oware či Mangaly, budou-li zařazeny též), která má shodou okolností svůj velký den 9. září, sportů/her Ordo či Assyk Atu, které jsme si vyzkoušeli v roce 2018, a počítáme i s několika účastníky v zápasnických disciplínách, ve kterých jsme měli zástupce na Camel Festu v Saúdské Arábii v roce 2019. Najde-li se však kdokoliv, kdo si bude chtít zkusit jakoukoliv jinou disciplínu, budeme my i kazašští organizátoři samozřejmě rádi.

Možné disciplíny, ale i další informace najdete na webu worldnomadgames.com/en/sport

Pokud se z pozice viceprezidenta světové federace Toguz kumalaku či účastníka předchozích ročníků dozvím cokoliv dřív, než to bude na výše uvedeném webu, ráda budu sdílet s těmi, kdo si o informace napíší na hana.kotinova@mensa.cz.

O účast v disciplíně Toguz kumalak budeme určitě hrát nějaký kvalifikační zápas, a bude-li to možné, proběhne tato kvalifikace až v červenci v Pardubicích. Vzhledem k očekávanému MS, které má proběhnout v Turecku na konci dubna, doporučuji těm, kdo by se chtěli této disciplíny zúčastnit, přijet si zahrát 10. a 11. února kvalifikační turnaj na MS do Prahy.

Zanechat komentář

1 × 5 =

Mohlo by se vám líbit