Domů Věda a rozhovory Vliv alkoholu na pankreatitidu – čili na zánět slinivky břišní

Vliv alkoholu na pankreatitidu – čili na zánět slinivky břišní

Od Tomáš Nováček
Pankreas patří k orgánům trávicí soustavy. Je to žláza produkující pankreatickou šťávu s enzymy, které štěpí cukry, tuky a bílkoviny, ale tvoří se v ní také hormony inzulín a glukagon. Akutní zánět slinivky břišní může končit i smrtí.

Jak však ukázal doktor Herbert Gaisano, při časté konzumaci alkoholických nápojů neovlivňuje slinivku břišní přímo toxicita alkoholu, ale působí na ni spíše vedlejší produkty jeho metabolismu (metabolity), zvláště při extrémní zátěži organismu a při odbourávání velkého množství alkoholu.

Jednotlivé metabolity degradace alkoholu, přesněji etanolu neboli ethylalkoholu, byly testovány na pankreatických buněčných liniích. Výsledky ukázaly, že metabolity alkoholu (acetaldehyd, ethyl-palmitát, ethyl-oleát) způsobují u těchto buněk špatné uvolňování vápníku a sníženou schopnost vylučování trávicích enzymů, které jsou důležité pro enzymatické zpracování potravy. Navíc se u specializovaných (tzv. acinárních) buněk změní lokalizace trávicích enzymů, čímž se zhorší jejich sekrece, a tím také účinnost. Dojde dokonce k předčasné aktivaci těchto enzymů už ve slinivce a k předčasné smrti buněk slinivky břišní, což podporuje vznik zánětu.

Studie Dr. Gaisana objasňuje, jaké jsou příčiny zánětu slinivky břišní v závislosti na alkoholu. Tyto výsledky mohou mít zásadní význam při vývoji terapií u pacientů po poškození pankreatu. Nezapomeňte tedy příště vzít s sebou do hospody nějakého Míru a alkohol si dopřávejte s ním.

Literatura: Dolai, S.; Liang, T.; Lam, P. P.; Fernandez, N. A.; Chidambaram, S.; Gaisano, H.,Y.: Effects of ethanol metabolites on exocytosis of pancreatic acinar cells in rats. Gastroenterology, 2012.

Autor: Václav Brázda

Zanechat komentář

+ 62 = 72

Mohlo by se vám líbit