Domů Tvorba mensanů SIG Peníze: Dlouhodobý investiční produkt a povinné ručení elektrokoloběžek

SIG Peníze: Dlouhodobý investiční produkt a povinné ručení elektrokoloběžek

Od Vladimír Kutálek

V tomto roce v tuto chvíli jsou největší témata dvě: pojištění elektrostojek (tzv. elektrokoloběžka), ale také jednokolek, segway apod. a DIP (dlouhodobý investiční produkt).

DIP dle zákona je možné sjednat od 1. 1. 2024. Stručně je to možnost investovat nebo jen spořit na důchod po dobu min. 10 let s využitím daňových odpočtů. Nově sjednocený limit pro doplňkové penzijní spoření (DPS), životní pojištění (ŽP) a DIP je nově ve výši 48 000 Kč ročně pro účastníka a 50 000 Kč pro zaměstnavatele.

Co dává smysl udělat hned? Snížit příspěvek na DPS na 1000 Kč (ve většině případů stačí změnit trvalý příkaz, nemusíte podstupovat byrokracii, pokud nemáte přeplatek) a od července naopak můžete navýšit na 1 700 Kč. Šetřete si daňový odpočet pro DIP – vždy v prosinci budete mít případně možnost ho přece jen využít na DPS. Podobně můžete postupovat u ŽP, ale zde to může být komplikovanější – proberte s poradcem.

V realitě se teprve nyní objevují první vlaštovky. Nicméně není kam spěchat. Zatím můžete investovat v klasických produktech a DIP si uzavřít klidně až ke konci roku a využít daňový odpočet až třeba v prosinci. Dává mi smysl vyčkat se založením DIP, než se objeví pokud možno všechny nabídky od společností, i od těch pomalejších. Pokud vás zajímá víc, odkážu vás na můj článek: mensa.click/148.

Druhé téma letošního roku je povinné ručení elektrostojek (někdo jim říká elektrokoloběžka, ale toto označení na rozdíl od neelektrické varianty nedává smysl), jednokolek, dvoukolek, segway apod. Původně mělo být od 23. 12. 2023, nyní to spíše vypadá od 1. 3. 2024 nebo později. Velmi komplikované téma. Stručně: paradoxně pro nikoho se toho moc nezmění.

Pokud máte legální elektrostojku apod. schválenou pro provoz na pozemních komunikací v ČR (tedy max. 25 km/h, max 250 W), chce si to zjistit, jestli je těžší než 25 kg. Pokud ano, není kam spěchat, dává smysl uzavřít povinné ručení, až schválí zákon. Pak si za nějakých 300 Kč ročně od 1. 3. 2024 sjednejte povinné ručení a užívejte si vyšších limitů povinného ručení, než nyní máte přes pojištění občanské odpovědnosti. Pokud máte max. 14 km/h nemusíte nadále mít povinné ručení. Bohužel opět to vypadá, že buď budete mít povinnost si uzavřít povinné ručení, nebo naopak si nebudete moci uzavřít povinné ručení a budete se muset spokojit s pojištěním občanské odpovědnosti a jeho celkovým limitem 50 mil. Kč u jedné pojišťovny, který vám lehce nemusí stačit, pokud vážně zraníte více osob najednou.

Pokud máte elektrostojku a podobné stroje překračující 250W a 25km/h jsou dvě možnosti. Buď už dávno musíte mít povinné ručení (a i jiné povinnosti), protože se vaše vozidlo řadí oficiálně do jiné kategorie (moped, motorka – viz zákon č. 56/2001 Sb., který se následně odvolává na Nařízení EU č. 168/2013 – mensa.click/149). Nebo s ní nesmíte na pozemní komunikaci. A to se po přijetí zákona nemění. Pokud vám nějaká pojišťovna takovou elektrostojku pojistila přes pojištění občanské odpovědnosti, s vysokou pravděpodobností od účinnosti nového zákona už nebude plnit: „Pojištění se nevztahuje na odpovědnost za újmu způsobenou v souvislosti s činností, vztahem nebo postavením pojištěného, u nichž: a) obecně závazný právní předpis ukládá povinnost uzavřít pojistnou smlouvu a sjednat pojištění odpovědnosti (povinné pojištění).“

Doporučuji se výkonných elektrostojek zbavit. Pokud budete po účinnosti riskovat, doporučuji si povinné ručení sjednat, škodu za vás poškozeným zaplatí a vždy je tu šance, že ji nebudou plně regresovat od vás, podobně jako ji ne vždy regresuje po řidičích aut, které nemají technickou nebo byly neoficiálně upraveny. Ale na rovinu, není to nulová šance, ale ani ne moc velká. Samozřejmě můžete sázet na chaos v zákonech a pokud neporušujete limity příliš (např. elektrostojka 1000 W a 25 km/h), máte větší šanci než někdo s elektrostojkou, která jezdí vyšší rychlostí než 45 kmh nebo má vyšší výkon než 11000 W (zde už nestačí běžné řidičáky AM, B, ale potřebujete řidičák skupiny A2, přičemž řízení bez řidičského oprávnění je trestný čin, hrozí až roční trest odnětí svobody, trest zákazu činnosti od jednoho do deseti let nebo peněžitý trest, který se obvykle pohybuje v desetitisícových částkách). Sjednání povinného ručení vás nezprostí dalších povinností a z toho plynoucích sankcí – kurýr v Ostravě takhle přišel na 6 měsíců o řidičák na náklaďák kvůli elektrostojce. Podrobný článek na toto téma připravuji v lednu na mesec.cz.

Zanechat komentář

− 1 = 1

Mohlo by se vám líbit