Domů Věda a rozhovory Recenze: Dokonalá paměť

Recenze: Dokonalá paměť

Od Tereza Bohatá

Po třicítce se paměť rapidně zhoršuje, po čtyřicítce už nemá smysl se učit cizí jazyky a důchod nemá smysl trávit jinak než pasivním sledováním televize, protože mozek už toho více nezvládne. Nebo je to trošku jinak a zhoršení paměti pociťujeme zejména jako důsledek jejího nedostatečného využívání? Malý náznak odpovědi by nám mohl poskytnout mistr v paměťových technikách Jakub Pok, který je hlavním autorem knížky „Dokonalá paměť“. Tréninkem paměti se zabývá více než dvacet pět let, v minulosti se proslavil knihou „Jak se naučit 100 slovíček za hodinu“, projektem TrenujPamet.cz a jako zakladatel Školy paměti.

V posledních letech jsme doslova zavaleni informacemi ze všech stran, což se hodně podepisuje na koncentraci. Jdeme do obchodu pro pět věcí, z toho dvě zapomeneme už po cestě a další nám z hlavy vypadne v obchodě. Jdeme na setkání s novými lidmi, zapamatujeme si dvě jména a… komu že patřilo to druhé?

Podle Jakuba Poka máme na vybranou. Buď se budeme vymlouvat na přibývající roky (však ono už ani pětadvacet nemusí být zrovna málo, že?) nebo vezmeme svůj život do vlastních rukou a uděláme něco pro to, aby nás naše paměť nedostávala do nepříjemných situací. Ve své knize zmiňuje velmi aktivní důchodkyni, které kromě univerzity třetího věku zvládá učit se desítky nových španělských slovíček každý týden. Paní už oslavila devadesátku, ale věk se pro ni nestal překážkou.

V knize „Dokonalá paměť“ se autor věnuje jak teoretickému fungování naší paměti a principu jednotlivých technik, tak jejich použití v praxi. Jednu část knihy věnuje využití paměťových technik na cizí jazyky. I když lze tyto techniky využít na kterýkoli jazyk, autor podrobněji zkoumá angličtinu, němčinu, španělštinu a francouzštinu. U každého z těchto jazyků upozorňuje na specifika a jako bonus nabízí svou aplikaci k efektivnímu učení slovíček. Další část knihy je věnována školním znalostem, které se nám budou hodit i v dospělosti. Které je hlavní město Lotyšska? A kterému státu patří Astana? Jak jdou ti prezidenti za sebou? A která jsou nejznámější díla Karla Čapka? Není nic jednoduššího než spolu s autorem zapojit představivost a pomocí paměťových technik si znalosti uložit pořádně hluboko.

Tréninkem paměti se dnes už zabývá celá řada knih, nepochybně má toto téma v dnešní době velký potenciál. Proč si vybrat právě tuto? Obrovskou výhodou je český autor, který si krásně hraje se svým rodným jazykem. Sebelepší kniha v cizím jazyce je vždy odkázaná na překlad a spousta slovních hříček i mnemotechnických pomůcek zůstane odkázána na kreativitu překladatele. Druhá věc je velmi široké spektrum využití technik, které autor předkládá spolu s příklady k různým tématům. A v neposlední řadě – kromě této knížky je Jakub Pok také autorem webové aplikace, kde je po přihlášení možné si jednotlivé techniky procvičovat a sledovat svůj pokrok.

Zanechat komentář

39 − = 32

Mohlo by se vám líbit