Domů Věda a rozhovory Těhotenství a IQ: Jak mateřský stres ovlivňuje inteligenci

Těhotenství a IQ: Jak mateřský stres ovlivňuje inteligenci

Od Taryn Dryfthout
Překlad: Zuzana Kořínková

Během těhotenství hraje pro dítě klíčovou roli zdraví a pohoda matky – jak duševní, tak fyzická. Neustále se objevují nové výzkumy, které nám přináší více informací o jejich vlivu na vyvíjející se plod a o tom, jak chování a zdraví matky ovlivňují děti po jejich narození. Výzkumný tým z Odense University Hospital v Dánsku nyní ve své studii odhalil překvapivý vliv kortizolu na budoucí IQ dítěte.

Samozřejmě platí, že stres není dobrý ani pro těhotné ženy, ani pro jejich nenarozené děti – i tak ale studie ukazují, že až 70–80 % nastávajících matek během těhotenství stres zažívá. Nový výzkum navíc ukazuje, že přílišný mateřský stres během těhotenství může ovlivnit IQ dítěte.

Tento výzkum se zaměřuje na těhotenství, IQ a roli kortizolu. Kortizol je hormon, který je produkován nadledvinami, nacházejícími se na vrcholu každé ledviny. Kortizol je nezbytný pro život, protože pomáhá kontrolovat využití tuků, bílkovin a sacharidů v těle, imunitní reakce a metabolismus. Má také zásadní funkci, protože reguluje reakci těla na stres. Zatímco je ale určité množství kortizolu nezbytné pro vývoj plodu, příliš mnoho tohoto hormonu během třetího trimestru těhotenství může později v životě ovlivnit kognitivní funkce dítěte. Předchozí výzkum také ukázal, že prenatální expozice mateřskému stresu může vést ke zvýšenému riziku ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), úzkosti, deprese a dalších duševních poruch.
V roce 2023 vědci z nemocnice Odense University Hospital v Dánsku ukázali, že zvýšení hladiny kortizolu ke konci těhotenství koreluje s pokročilým vývojem rané řeči u kojenců. Nyní stejný tým zjistil, že když je dítěti kolem sedmi let, úroveň stresu jeho matky během těhotenství se projevuje na jeho IQ.

Zajímavé je, že zde hraje roli genderový faktor. Studie odhalila, že stres během těhotenství měl odlišný vliv na chlapce a dívky, přičemž dívky měly vyšší IQ skóre, zatímco chlapci měli skóre nižší. Studie zahrnovala měření hladin kortizolu a kortizonu v posledním trimestru u téměř 1 000 těhotenství a srovnání těchto hodnot s IQ skóre dětí.

IQ skóre dětí byla měřena psychologem, když dítě dosáhlo sedmi let. Výsledky odhalily dvě významná zjištění. Za prvé, chlapci byli v děloze vystaveni vyšším hladinám kortizolu. Za druhé, chlapci dosáhli nižšího skóre v IQ testech.
Výzkumný tým při představení svých výsledků na 26. evropském kongresu endokrinologie ve Stockholmu naznačil, že důvodem tohoto genderového rozdílu může být role, kterou v těhotenství hraje placenta. Ženy, které čekají dívky, mají tendenci produkovat více kortizolu, ale enzym přítomný v placentě omezuje, kolik tohoto hormonu se dostane k plodu, tím, že ho přeměňuje na jeho neaktivní verzi zvanou kortizon.

Takže ačkoliv ženy, které čekají dívky, produkují během těhotenství tohoto hormonu více, tělo současně dělá více pro řízení jeho vlivu na kognitivní vývoj nenarozeného dítěte. Naopak ženy, které jsou těhotné s chlapci, sice produkují během těhotenství kortizolu méně, ale mužské plody nemají stejnou úroveň ochrany od placenty, a jejich IQ je tak snadněji ovlivnitelné zvyšujícími se hladinami kortizolu u matky.

Tato zjištění dokládají, že i když předchozí studie týmu ukázala pozitivní vliv prenatální expozice kortizolu na raný vývoj řeči, její spojení s IQ skóre je negativní. Implikace studie jsou významné. Nejenže ukazuje, jaký má stres během těhotenství vliv na naše IQ, ale také otevírá cestu pro další výzkum toho, jak těhotenství v oblasti kognitivních schopností rozdílně ovlivňuje muže a ženy.

Převzato z Mensa World Journal, č. 139, 8/2024.

Zanechat komentář

77 − = 73

Mohlo by se vám líbit