Domů Inteligence a vzdělávání Z Mensa gymnázia: květen 2024

Z Mensa gymnázia: květen 2024

Od Marcela Fatrová

Vážení čtenáři, opět vás s radostí informujeme o tom, co se děje na naší škole.

Projekty Erasmus+

V týdnu od 6. do 10. května nás navštívily 2 skupiny zahraničních studentů se svými učiteli, a to z bulharského Velingradu a z italského Turína. V rámci dvou projektů Erasmus+ (ten bulharský s názvem Inovativní profesní rozvoj učitelů – klíčový nástroj pro úspěch studentů) se společně s našimi žáky zúčastnili několika hodin výuky, např. anglického jazyka, chemie a chemicko-biologického semináře, dějepisu, semináře z programování, matematiky, fyziky a dalších. Zároveň se někteří naši žáci mohli pobavit s italskými kamarády i doma, neboť se jejich rodiče nabídli, že je ubytují v rodinách. A italští studenti byli ze „svých“ rodin nadšeni.

V rámci diskusí mezi našimi a zahraničními učiteli vyplynulo několik podobných věcí a zároveň rozdílů v českém a zahraničním školství. Pozitivní je, že dle zahraničních kolegů z toho české školství, a především naše škola vychází velmi dobře jako škola pokroková a moderní, s velmi kvalitní výukou díky moderním metodám i pomůckám, s velmi pozitivní atmosférou a partnerskými vztahy mezi studenty a učiteli. Věříme, že se tady u nás ve škole všichni cítili jako doma a dostali jsme také milé pozvání k návštěvě Turína a Velingradu.

Úspěchy našich studentů

Studentská vědecká konference Litvínov – 3. místo

Nadace ORLEN Unipetrol, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), ORLEN Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum (ORLEN UniCRE) a skupina ORLEN Unipetrol již od roku 2015 každoročně oceňují nejlepší studenty středních škol za jejich výzkumné projekty. Naši studenti sexty – Anežka Kracíková, Max Jarský a Jakub Černohorský – se svým projektem Optimalizace výroby stříbrných nanočástic injekční metodou získali na Studentské vědecké konferenci v Litvínově 3. místo.

Lingvistická olympiáda – 4. místo v ústředním kole a postup do mezinárodního kola

Student septimy Richard Dobíšek a student oktávy Slávek Nikiforov se přes školní a regionální kolo Lingvistické olympiády probojovali až do kola ústředního, z něhož odešli se skvělým umístěním: Richard Dobíšek obsadil 4. místo z 56 účastníků finále a Slávek Nikiforov 23. místo. Oběma moc gratulujeme, obzvláště když vezmeme v úvahu, že ve školních kolech začínalo 2 311 účastníků. A pro Richarda to navíc znamená i nominaci do kola mezinárodního.

Matematický Náboj – 1. místo v ČR

V silné mezinárodní konkurenci se tým Mensa gymnázia umístil na 1. místě v ČR a na 14. místě mezinárodně! V pátek 19. dubna 2024 se 4 pětičlenné týmy z Mensa gymnázia zúčastnily Matematického Náboje. Všechny týmy se umístily v horní třetině v tuzemském i mezinárodním srovnání a jejich členové si zaslouží velké ocenění za nasazení a prokázané schopnosti, znalosti a dovednosti i za příkladnou reprezentaci školy! Zvláště děkujeme oktavánům, pro něž to byla nejspíše poslední soutěž na MG, za skvělou reprezentaci školy i v minulých letech. A ještě jedno vítězství připadlo Mensa gymnáziu: V tipovací hře, ve které se tipovalo číslo vzniklé jako součin čísla nejvyšší vyřešené úlohy a času v minutách od začátku soutěže, kdy nejrychlejší řešitel odevzdal její řešení, nejlepší tip v sále měl náš tým Senior Mensa B. Matematický Náboj je týmová soutěž žáků středních škol v kategoriích Junior a Senior. Soutěžící v 5členném týmu ze stejné školy řeší matematické úlohy v limitu 2 hodin. Letos se Matematického Náboje účastnily týmy ze 13 států evropských i mimoevropských.

CO2 liga

Náš Mensa tým CO2 ligy se opět zdárně probojoval až konce, úspěšně zvládl všechny mise, a bude mít tedy možnost vystoupit na závěrečné konferenci ve Valdštejnském sále Senátu ČR, a to 13. června v čase od 11 do 13 hod. Tým je ve složení Lukáš Herman, Jonáš Etrych, Jakub Soukeník a za Dominika Dolejše mise spoludokončil Martin Jurčák.

Finálový turnaj Debatní ligy a Debate League + Otevřený turnaj

Devětadvacátou sezónu obou hlavních českých debatních soutěží jsme zakončili obrovskými úspěchy.

Tým Colloquium strachu ve složení Kristián Čech, Petr Kosička a Alena Tichá se stal celkovým vítězem anglické Debate League, a tedy mistrem republiky v debatování.

Ve stejném složení se tým účastnil také české Debatní ligy, zde mu v semifinále velmi těsně unikl postup do finále a umístil se tak na 3. místě. Týmu Děláme to Procash ve složení Patrik Prokeš, Matěj Snášel, Jakub Novák a Matěj Peš unikl postup do finále ještě těsněji, celkově se pak umístil na 4. pozici v celorepublikovém žebříčku Debatní ligy.
V individuálním hodnocení řečníků máme nespočet našich žáků na velmi vysokých pozicích.
Zde naprosto excelovali naši PRIMÁNI. Tým Debatéři3000 ve složení Anna Červenková, Jakub Šmejkal a Lukáš Kohlík dokázal ve čtyřech debatách na této STŘEDOŠKOLSKÉ soutěži 2x zvítězit! Velmi vysoko v celkovém vyhodnocení se umístil tým Billy la bufanda ve složení Anna Belatková, Natálie Waldaufová, Jan Pokorný a Daniil Petrikin. Zvítězil hned 3x a těsně mu unikla bedna. Tým Jak naštvat Emmu ve složení Ema Šmerdová, Natallia Stsiapanava, Petr Mach, Matěj Caithaml a Tomáš Hilšer zvítězil dvakrát.

Tým Divná plicní nemoc ve složení Jana Schmidová, Jan Belatka a Filip Kohlík zvítězil jednou. Emma Štěpánová jako kvalifikovaná rozhodčí pomohla s rozhodováním debat na Otevřeném turnaji a mohla tak své bohaté zkušenosti předávat mladším debatérům.

Zanechat komentář

+ 31 = 32

Mohlo by se vám líbit