Domů Inteligence a vzdělávání Z Mensa gymnázia

Vážení čtenáři, dovolujeme si vás opět informovat o tom, co se děje na naší škole a jakých úspěchů dosáhli naši současní žáci.

Výborné výsledky našich žáků ve Scio testech

Na podzim 2021 se naše škola zapojila do projektu Národní testování. Testovali se žáci primy a kvarty v matematice, českém jazyce, anglickém jazyce a obecných studijních předpokladech. A nyní po vyhodnocení jsme dostali skvělou zprávu – někteří z našich žáků dosáhli těch nejlepších výsledků v kraji Praha i v celé ČR.

Mobilní planetárium

V úterý 22. února žáci primy navštívili planetárium. Tedy, ono vlastně planetárium navštívilo je, a to přímo u nás ve škole. V duchu „výuky prožitkem“ si své znalosti a základní přehled o vesmíru a naší sluneční soustavě mohli ověřit během sledování dvou programů na kupoli mobilního planetária, jež vyrostlo přímo v učebně. Během stavění planetária jsme si během rychlé skupinové práce formou myšlenkových map zopakovali a utřídili, co již víme o jednotlivých vesmírných tělesech. Po vstupu do kupole planetária se primáni pohodlně uložili a prostřednictvím výukových filmů a výukové aplikace Exoplanets nás již lektor prováděl vesmírem blízkým i vzdáleným. Proletěli jsme se nad povrchem Země, ale i dalších planet a měsíců naší sluneční soustavy, přistáli jsme na povrchu našeho Měsíce, vizualizovali jsme si vzdálenosti ve vesmíru, kam až se dostaly lidmi vyslané vesmírné sondy, jak daleko leží nejbližší hvězdy a kam až dle předpokladů sahá známý vesmír. Po přestávce jsme se pak podrobně podívali na aktuální noční oblohu a přiblížili si výrazné hvězdy, hvězdokupy a souhvězdí. Nakonec jsme si prohlédli souhvězdí, kterými během našeho oběhu „prochází“ Slunce, a které tedy určují jednotlivá znamení zvěrokruhu.

Projekt Dotkni se vesmíru

Jak jsme váš již několikrát informovali, naši žáci se účastní dlouhodobého projektu Dotkni se vesmíru, jehož součástí bylo i vypuštění meteosondy. Nyní vám přinášíme stručný videodokument o projektu a jeho průběhu z rukou našich žáků. Odkaz na školní web projektu: mensa.click/nm

Projekt YES GREEN

V rámci projektu Y.E.S. G.R.E.E.N. jsme poslední únorový týden navštívili Slovensko. Naše partnerská škola, Evanjelické gymnázium Tisovec, se nachází v malém městě na středním Slovensku. Zabývali jsme se tématem obnovitelných zdrojů energie a tím, jak minimalizovat dopad výroby elektřiny na prostředí. Zároveň jsme poznávali místní kulturu v propojení s kulturou ostatních partnerských zemí. Společně jsme navštívili Vysoké Tatry, Banskou Šťiavnicu, Banskou Bystricu a poslední den jsme strávili v hlavním městě Slovenska, v Bratislavě. (Zuzana Tejklová, Richard Dobíšek, Tomáš Harry Payne, Alžběta Tichá, Věra Jurčáková)

Kromě toho se naši žáci účastnili mnoha soutěží a olympiád. O jejich výsledcích vás budeme informovat v dalším čísle, až proběhnou vyšší kola soutěží.

Zanechat komentář

7 + 3 =

Mohlo by se vám líbit