Domů Z akcí a projektů Procházka Hradcem Králové

Procházka Hradcem Králové

Od Petra Holubová

Místní skupina Hradec Králové za organizátorské podpory Petry Holubové vyrazila 2. dubna 2022 na procházku městem s cílem potkat se po delší době, užít si společnost dalších mensanů i mensanek a samozřejmě také poznat město z trochu jiného pohledu.

Společně jsme vyrazili od morového sloupu, navštívili Bílou věž a obdivovali její skleněný model. Prošli kolem domu, kde byl nejspíš vynalezen saxofon, a vedli debatu, zda by se podle Václava Františka Červeného, který jej možná vynalezl jako první, jmenoval Červenofon. Bohužel Adolphe Sax byl u patentového úřadu rychlejší – aneb známé Cimrmanovo „Teď, teď tu byl před vámi!“ – a tak už se to nedozvíme.

Přes skandální nepřízeň počasí a za naprosto obdivuhodné výdrže průvodkyně i všech téměř třiceti účastníků jsme prošli kolem hradeb, poslechli si Dvořákovu Humoresku na nově zrekonstruovaném schodišti Bono publico a prohlídku zakončili u unikátního roubeného kostelíku sv. Mikuláše. Ten byl na popud a náklady slavného starosty Josefa Pilnáčka do Hradce Králové převezen z východoslovenské obce Malá Polana a nedávno celý rekonstruován.

A protože část z nás víkend v Hradci Králové zahájila návštěvou sauny v Pilnáčkově továrně, kruh se uzavřel a my jsme se odebrali do našich domovů plní silných dojmů z města, kam se rozhodně v blízké době znovu vrátíme. Třeba na schůzku místní skupiny Hradec Králové, která se koná zpravidla každé první úterý v měsíci od 17 hodin (viz web hradec.mensa.cz), nebo na jinou zajímavou akci v tomto překrásném regionu.

Zanechat komentář

73 + = 83

Mohlo by se vám líbit