Že vysoké IQ může mít souvislost se sníženým pudem sebezáchovy, zjistili organizátoři nedávného setkání v Železné Rudě, kde proběhl průzkum na sedmdesáti třech osobách s IQ vyšším než 130. Tomuto vzorku populace byl rozdán dotazník zkoumající jejich intuitivní jednání ohledně případné konzumace neznámých vzorků. Dotazovaným byly promítány fotografie rozličných potravin či předmětů ke konzumaci zcela nevhodných. Úkolem účastníků tohoto průzkumu bylo uvést, zda by byli ochotni promítaný vzorek dobrovolně pozřít, či nikoli. Mezi vzorky byly jak běžné, všeobecně známé potraviny, tak i neobvyklé předměty jako abstraktní obraz nebo dokonce fotografie kožních nemocí jako spalniček nebo mnohočetného myelomu.
Průzkum přinesl zcela neočekávané zjištění, že například téměř jedna čtvrtina respondentů by byla ochotna v případě potřeby pozřít letecký proudový motor, ale raději by se vyhnula konzumaci gumových medvídků (byť bez umělých barviv a konzervantů). Zajímavou skutečností se ukázala i potřeba zúčastněných mensanů jejich dobrovolné otravy antraxem, který by povečeřelo celých 32 % dotázaných. Naopak jako potravinu ke konzumaci zcela nevhodnou uvedlo přes 60 % respondentů sušenou hrušku nebo borůvkový koktejl (41 %). Z běžných potravin byla největší důvěra projevena pouze červené cibuli, ale jen v padesáti devíti případech. Zároveň ale 39 dotázaných osob uvedlo, že by bylo ochotno pozřít kožní nádor, 15 dotázaných si dokáže představit konzumaci abstraktního obrazu, naproti tomu téměř 75 % respondentů by nikdy nevypilo kefírové mléko.
Jako opravdový znalec se ukázal představitel SIGu Gurmán, Tomáš Kubeš, který si připravil menu v podobě gumového medvěda na cibulce s červeným zelím, kváskovým chlebem a světlým pivem. Zdá se tedy, že uvědomělým přístupem a správným tréninkem lze intuitivní rozhodování pozitivně ovlivnit.
Nakonec bych ráda poděkovala všem organizátorům za úžasné setkání.