Domů Zahraničí Návštěva z Los Angeles

Návštěva z Los Angeles

V září přijel na návštěvu do Prahy Ron Caspi, mensan z Los Angeles, a projevil zájem setkat se s někým z české Mensy. O setkání projevily zájem tři mensanky – Jitka, Petra a Eva Marie. Vzhledem k tomu, že setkání nejdříve domlouvala Eva Marie s tím, že asi bude jediná, kdo se ho zúčastní, domluvila termín napevno ještě předtím, než se přidaly i Jitka s Petrou.

Tak se stalo, že Petře termín a čas nevyhovoval, a nakonec se setkání nezúčastnila. Eva Marie pro každý případ domluvila i účast pár přátel z jedné virtuální hry a hlavně své kolegyně z herní podpory, aby jí přišla tlumočit.

Na dohodnuté místo schůzky v jedné pražské vinotéce jsem nejdříve přišla já a potom Eva Marie se svou skupinou z virtuálních her. Ron se podivil, že přišlo tak málo mensanů – neboť když byl na Filipínách, přišlo za ním dvacet tamních mensanů. S Ronem přišla i jeho přítelkyně z Filipín, která pracuje v Izraeli jako ošetřovatelka. Ron často vyzvedával její přednost dobře vyslovovat obtížná slova (na Filipínách mají hodně dialektů, a tak je celkově šikovná na cizí jazyky), ale ona sama vystupovala nezvykle skromně. Ron nám říkal, že ho přivedla na myšlenku, čím to je, že například Praha působí romanticky nebo třeba proč je pro někoho východ slunce romantický apod. Byla by to zajímavá všeobecná mensovní diskuse.

 Ron se zajímal o praktické otázky, jaké má i na profesionální sociální síti LinkedIn. Rád čte úvahy na www.ted.com, kde je možné si nastavit různé filtry – jazyky, témata. Vyprávěl nám také o své dyslexii, která spočívá ve ztížené koordinaci mezi myšlením a viděním, nehraje kvůli ní hry ani neřeší hlavolamy. Ve škole měl problémy a nevěřil pak psychologovi, když mu radil, že má zkusit Mensu – a teď využívá naplno své schopnosti.

Ptal se i na to, v co věříme – upozornili jsme ho, že my Češi jsme převážně ateisté, a on na to, jak si tedy představujeme a vysvětlujeme vznik a vzhled světa. Zmínila jsem se, že jsem se setkala s tím, jak se profesor na univerzitě stavěl negativně k dívce, která studovala matematiku – Ron to komentoval slovy, že to tedy měl pan profesor velmi zastaralé myšlení.

Během schůzky jsme se stihli vyfotit i probrat ryze praktické věci. Ron a jeho přítelkyně chtěli poradit, kde by si šikovně koupili džíny, kam do kadeřnictví, na masáž nebo nehtového studia … A pak se rozloučili a odešli do blízkého KFC sami, když my jsme odmítly pozvání jít se tam najíst s nimi. Rozloučili jsme se s tím, že mu určitě pošleme článek a fotky.

Zanechat komentář

1 + 3 =

Mohlo by se vám líbit