Domů Tvorba mensanů Návštěva CERN na vlastní pěst? Stojí to za to!

Návštěva CERN na vlastní pěst? Stojí to za to!

Od Jan Lacina

V tomto článku bych rád popsal, proč je skvělý nápad navštívit CERN na vlastní pěst. Rozdíl mezi velkou organizovanou prohlídkou pro 12 až 48 osob a menší prohlídkou, na kterou můžete přijet do CERN v Ženevě téměř kdykoliv, je nově zcela minimální.

Při menší prohlídce navštívíte původní odstavený reaktor z padesátých let, kde proběhne nádherná audiovizuální show s výkladem a poté zažijete druhou návštěvu nadzemního stanoviště experimentu ATLAS a jeho řídícího centra. Výklad i obě prohlídky budou trvat zhruba 90 minut a místa se nachází nedaleko od sebe pěšmo.

Pokud se účastníte organizované skupiny nad 12 osob, která se musí hlásit 9 měsíců dopředu, navštívíte také dvě místa, ale na rozdíl od menší exkurze to mohou být odlehlejší experimenty, datová centra a jiná zařízení. Výklad a dvě prohlídky trvají 4 hodiny. K přemístění v areálu CERN dostanete zapůjčený autobus s řidičem. Rozdíl mezi těmito dvěma exkurzemi opravdu není velký. Po absolvování 4 exkurzí s 48 lidmi a jedné malé ve 3 osobách, myslím mohu posoudit, že každá návštěva CERN je fantastická a nezapomenutelná.

Co je pro všechny návštěvy stejné, vám chci popsat nyní. Je to návštěvnické centrum, které bylo vystavěno a otevřeno na podzim roku 2023. Opravdu stojí za to! Právě proto si myslím, že nyní se vyplatí navštívit CERN každému i na vlastní pěst. Tubusy připomínající metro, ve kterých můžete strávit bez problémů 4 hodiny zážitků a zábavy. Součástí expozic jsou interaktivní prvky a mnoho dalších zajímavostí. V této sekci se lze registrovat na laboratoře (vhodné pro mladší děti) nebo na přednášky a workshopy, to vše pomocí QR kódů, které snadno najdete. Součástí jsou také dva kinosály, v jednom probíhá promítání filmů o CERN (také s českými titulky) a v dalším je několikrát denně workshop některého z vědců s poutavou přednáškou. Každý sál má kapacitu asi 300 lidí. Toto návštěvnické centrum je v pohodě na půl dne a užijete si jej.

Dříve, ještě před otevřením návštěvnického centra v roce 2023, procházelo každý den CERN okolo 600 návštěvníků denně. V současné době, díky rozšířeným kapacitám, projde CERN více než 1000 návštěvníků každý den! Samotné nové návštěvnické centrum s malou komentovanou prohlídkou na 90 minut je zcela unikátní zážitek, který si můžete dopřát téměř kdykoliv dle vlastních možností.

Během procházení návštěvnického centra zajděte dolů na recepci, kde se několikrát denně otevírá možnost registrovat se na výše popsanou menší 90 minutovou exkurzi s průvodcem. Na tuto prohlídku se nelze registrovat online a je určena pouze návštěvníkům, kteří jsou na místě. Kapacitně je to tak vymyšleno, že jsme se na ni dostali prakticky vždy, téměř hned, jak jsme ráno přišli.

Žádné vstupné, vše zdarma. V dolní části recepce jsou úložní skříňky na menší zavazadla a restaurace.

Odkazy:

Oficiální web pro návštěvníky CERN: visit.cern
Jako jednotlivci můžete využít: visit.cern/families-individual-visitors
Tipy na výlet, informace pro účastníky exkurze, tipy na hotely, dopravu a další: nevzdavej.cz/mensa
Krátké video: www.youtube.com/watch?v=aLB2UYntaH8

Zanechat komentář

4 × = 24

Mohlo by se vám líbit