Domů Zahraničí Z časopisu Mensy Malajsia

Organizace Mensa, která sdružuje lidi s vysokým IQ, je rozšířena do každého koutu světa. Stejně jako Česká republika mají i ostatní státy svůj mensovní časopis. Napadlo vás někdy, jaké články bychom si mohli přečíst v časopise Mensy v Malajsii? Tak tady jsou!

Exotičtí mazlíčci

Napsal Dr. K. A. Sagatheman

Dny, kdy jsme doma chovali pouze psy a kočky, jsou dávno pryč. Určitě jste už slyšeli o lidech, kteří chovají ptáky nebo rybičky, ale hadi nebo tarantule v roli domácích mazlíčků zrovna běžní nebyli… až doteď. Dnes už si malé děti klidně nechají klouzat mezi prsty hada, místo aby šly vyvenčit psa. Je to totiž „cool“. Jak tedy definovat exotického mazlíčka? Jakékoliv zvíře, které není běžné nebo domestikované, lze brát jako exotické.

Ve městě, kde žijete, nebo alespoň někde poblíž, je určitě jednoduché najít obchůdek se zvířaty. Natrefíte zde na exotické mazlíčky od plazů (hadi, ještěrky, vodní i suchozemské želvy) po obojživelníky (žáby, ropuchy a mloci), členovce (stonožky, mnohonožky, tarantule, škorpioni, brouci a další hmyz) a samozřejmě savce (ježci, vakoveverky, psouni a další hlodavci).

Jako o každém novém koníčku je lepší nejdřív si o něm něco přečíst. Až poté můžete být nadšeni z výběru zvláštního mazlíčka. Pojďme se tedy podívat na nejčastější exotické mazlíčky.

Hadi

Navzdory všeobecnému tabu je péče o hady snadná. Všechno, co potřebujete, je zabezpečená klec, kterou můžete jednoduše koupit v obchodě. Krmení probíhá jednou za týden, nebo dokonce za dva týdny. Podávat jim můžete živé nebo rozmrazené myši. Můžeme si hada podržet? Většinu hadů můžeme vzít do rukou, pokud víme, jak je správně držet. Had, kterého držím v rukou často, si postupně zvykne. Pokud vás hadi zaujali, začněte s něčím jednodušším. Korálovky, užovky a krajty královské jsou ideálními začátečnickými hady. Nedoporučuji žádné jedovaté hady.

Ježci

Jedn z nejméně náročných exotických mazlíčk k chovu jsou právě ježci. Nejsou to společenská zvířata, takže je vhodné, aby měl každý svou klec. Jejich strava je jednoduchá (z regálu krmiv pro domácí zvířata) a dožívají se zhruba 5–7 let. Potřebují ochočit a zažít si nějaké zvyky, ale toho se dá docílit velmi snadno. Jednoduchost v jejich péči je dělá ideálním mazlíčkem pro děti.

Gekončíci

Pokud máte rádi plazy, gekončík je pro začátek správnou volbou. Potřebuje malou klec s malou skrýší. Gekončíka můžete krmi z rukou, ale není problém ho nechat volně lovit cvrčky nebo potemníky, které mu předem připravíte (budete však potřebovat i zkušenost s udržováním těchto malých brouků). Máte na výběr ze spousty různých barev, záleží na vašem vkusu a také rozpočtu. Péče o ně je velmi jednoduchá a určit s nimi nebudou mít problém ani malé děti.

Tarantule

Tito chlupatí pavoukovci začínají být jako mazlíčci velmi populární. Jejich barvy se liší druhem – hnědá, kobaltově modrá, oranžová nebo také zelená. Stejně tak se liší jejich správné ubytování a péče. Můžete si vybra z více než 800 druhů tarantulí. Pro začátečníky je vhodný sklípkan růžový. Zvládnete to, pokud máte kuráž. Může kousat, ale je pořád zařazován mezi poslušné druhy. Jeho jed je podobný vosímu píchnutí. Pokud tedy trpíte alergií na hmyz, bude lepší najít si jiný koníček.

Exotičtí mazlíčci nejsou pro každého. Existují internetová fóra, kde majitelé exotických zvířat sdílejí své zkušenost s ostatními. Možná se budete potýkat se zvířecími nemocemi a budete potřebovat služby zkušeného veterináře. Také se musíte ujistit, že exotické zvíře, které chcete, je pro chov legální. Tzv. Wildlife Departmen v Malajsii (oddělení volně žijících živočichů) sepsalo seznam zvířat, která můžete legálně chovat jako soukromý majitel. Tento soupis si na internetu můžete najít a podívat se, pro jaká zvířata je třeba licence.

Přeji krásné zážitky s vašimi exotickými mazlíčky. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc, neváhejte mě kontaktovat.


Upcycling nápady – z odpadků poklad

Vytvořila Chien Yi

Co? Upcycling zahrnuje vytváření nových a užitečných pomůce z již nepotřebných věcí.

Kdo? Tuhle aktivitu může dělat kdokoli s troškou kreativity a času. Pro méně kreativní je dobrým společníkem Google.

Kdy? Kdykoliv se může najít chvilka na malý umělecký projekt.

Kde? Kdekoliv! Pro jednoho člověka odpadky, pro druhého zase poklad…

Proč? Abychom snižováním množství odpadu chránili životní prostředí a zároveň ubránili naše peněženky před utrácením peněz za další nové věci.

Jak? Možnosti jsou nekonečné a my vám nějaké ukážeme…

Nápad 1.: Dárková krabička

Obtížnost: jednoduché.

Co budete potřebovat: ruličku od toaletního papíru, vodové barvy nebo použitý balicí papír, lepidlo.

Jak na to: Nejdříve zploštěte roličku od toaletního papíru. Poté na ni naneste použitý dárkový papír tak, abyste celou vnější stranu rolky pokryli a hlavně aby se vám její design líbil. Ohněte konce rolky na každé stran k sobě, aby vytvořily malou krabičku. Následně do ní vložte malý dáreček nebo psaníčko. Krabičku zalepte. Pak už je jen na vaší fantazii krabičku dozdobit a předat někomu, koho máte rádi.

Nápad 2.: Vak na oblečen z povlaku na polštář

Obtížnost: mírně těžké.

Co budete potřebovat: starý/nepotřebný povlak na polštář, nůžky, nit, jehlu, ramínko.

Jak na to: Otočte povlak na polštář naruby. Uprostřed na uzavřeném konci povlaku vypárejte nebo prostřihněte díru zhruba jeden palec velkou. Následně díru obšijte, aby se dále nepárala. Povlak přetočte zpět na správnou stranu a pak už jen otvorem provlékněte ramínko. Náhle máte skvělý vak na své oblečení.

Nápad 3.: Poličky z přepravních boxů na ovoce

Obtížnost: těžké.

Co budete potřebovat: nepotřebné přepravní boxy na ovoce, stavební lať, šrouby, stavební kotvy, vrtačku.

Jak na to: Nejdříve si rozmyslete uspořádání vašich poliček a sestavte si je na zemi. Poté začněte pomocí stavební latě, kotvy a šroubů připevňovat boxy odshora dolů na stěnu. V každém ze čtyř rohů boxu navrtejte díry a následně do nich upevněte stavební kotvu. Přidržte boxy na místě a navrtejte šrouby do otvorů, aby boxy držely na stěně. A je to!

Zanechat komentář

− 1 = 4

Mohlo by se vám líbit