Vážená čtenářko, tobě se velice omlouvám za genderově nevyváženou reakci na akci, nicméně genderová jednostrannost je obsažena již v samotné přednášce (i její autor přiznal, že je určena především mužům) a snad se mnou budeš souhlasit, že lze mezi muži a ženami statisticky prokázat jisté rozdíly, které se projevují mimo jiné i v metodách seznamování, a že je tedy určitá politická nekorektnost (přednášky i této reakce) v zájmu výstižnosti sdělení snesitelná.
Ani tebe, vážený čtenáři, však nebudu příliš šetřit. Lze předpokládat, že se obdobná přednáška bude ještě několikrát opakovat a že tedy budeš mít šanci se jí zúčastnit. A právě proto, abych ti pomohl s rozhodnutím, zda se jí zúčastnit či nikoliv, jsem napsal tento příspěvek. Přednáška totiž není pro každého! Je hlavně „pro matematiky, informatiky a programátory“, jak napovídá podnázev přednášky. Pokud se sám řadíš mezi geeky či nerdy, na přednášku rozhodně zavítej. V opačném případě jsem pro tebe připravil malý test. Nejdříve spočítej, kolik z následujících termínů z oblasti IT běžně používáš: „model“, „proces“, „konečný automat“, „zásobníkový automat“, „Turingův stroj“, „determinizmus“, „interpret“ a „synchronizace“. Takto získané číslo posuň o tři bity doprava a získáš pravděpodobnost, že pro Tebe bude přednáška užitečná a že se i dobře pobavíš.
Účast na přednášce však nemusí být neužitečná ani pro tebe, milá čtenářko, a to ani ne tak pro přednášku samotnou jako pro možnost se seznámit s některým z účastníků, případně přímo s přednášejícím (v tomto případě by pak bylo správné umístit výše diskutovaný otazník až na konec nadpisu). Lze se totiž domnívat, že většina účastníků na takovou přednášku zavítala právě proto, že má v úmyslu v dohledné době nějaké seznámení zrealizovat, takže se snižuje šance, že budeš zbytečně ztrácet čas s někým, kdo o seznámení zájem nemá. Jenom vezmi, prosím, v potaz, že účastníci jsou vesměs plaché povahy a že na přijetí otevřené výzvy k častému sexu nemají dostatek sebevědomí, o čemž se při volné diskuzi po přednášce přesvědčila nejmenovaná atraktivní blondýnka. (Připouštím však, že její výzva mohla být některým z přítomných pánů akceptována dodatečně, aniž jsem byl o tom informován.)
Se šťastně ženatými čtenáři, kterých se tato přednáška na první pohled netýká, se rozloučím morálně diskutabilním citátem: „Všechny ženy jsou stejné. Je však příjemné se o tom čas od času přesvědčit.“
Nakonec bych rád poděkoval Lence Šnajdrové a Pavlu Terberovi za organizaci přednášky.
Repríza přednášky se koná 10. 9. v Praze, více najdete v rubrice pozvánky.