Domů Zahraničí Culture in Cowtown

Culture in Cowtown

Od Petr Mazal

Pod tímto názvem probíhalo od 3. 7. do 7. 7. v Texasu v městě Fort Worth setkání americké Mensy. Registrací na setkání prošlo kolem 1670 účastníků; většina (98 – 99 %) ze Spojených států, zbytek jsme tvořili my ostatní. Já jsem se setkání účastnil spolu s pěti kolegy z Kanady, Jižní Afriky, Nového Zélandu a Austrálie jako člen programu LEAP – Leadership Exchange Ambassador Program.

V první řadě musím ocenit atmosféru; již od prvních chvil jsem si připadal jako v povědomém přátelském a bezpečném mensovním prostředí. Potkával jsem se vždy s přirozenou srdečností a komunikativností, hned první den jsem byl ve výtahu překvapen dokonce dotazem „Jaksé maš…“ . Povědomí o České republice bylo opravdu na vysoké úrovni – inu, Mensa.

Styl setkání byl značně odlišný od našich, za opravdové centrum dění by se dal nejspíš označit Hospitality Room, kde se u kulatých stolů diskutovalo a diskutovalo a diskutovalo, setkávali se staří i noví známí. Také zde bylo po 24 hodin denně podáváno občerstvení – od stovek a stovek hotdogů přes hromady sendvičů, mísy gumových medvídků a kbelíky džusů a popcornů (podáváno odděleně), ve večerních hodinách přibylo i pivo a víno. Občas se zdálo, že někteří z účastníků opouštějí Hospitality jen za účelem spánku. Tomášova průzkumná jeskynní akce ze setkání v Rusavě by zde asi moc příznivců nenašla, mnozí pro ni byli ještě méně tělesně disponováni než já.

Organizačně bylo vše naprosto perfektně připraveno. Program byl tvořen několika výlety – já jsem se zúčastnil zajímavé exkurze do The Engraving and Printing Office – přímo ve Fort Worthu sídlí jedna ze dvou tiskáren, které produkují americké bankovky. Bezpečnostní opatření byla vysoká, na rozdíl od další návštěvy – pivovaru – nebyla exkurze spojena s možností odnést si něco na památku. Dále program tvořila řada přednášek – v blízkém kongresovém centru i v prostorách hotelu probíhalo souběžně až dvanáct akcí – od přednášek o atentátu na JFK přes nové technologie, debaty o čemkoli až po setkání Přátel Billa W. Trvale obsazená byla herní místnost se stovkami her, fungovala mateřská školka i místnost pro mládež, kam měli dospělí zakázán přístup. Setkání provázela i řada akcí společenských – zaujala soutěž Mr. Mensa Pageant – Mister Mensa. Soutěžní disciplíny byly čtyři – sexy nohy (poprvé jsem viděl naživo Boratovy plavky), dále se soutěžící předvedli ve volné disciplíně, pak jako manekýni a ve finále odpovídali na záludné dotazy. Mnozí mensané (či spíše mensanky) dosud vzpomínají na účast a vystoupení jednoho z mých předchůdců v LEAPu – Tomáše Kubeše, já jsem tolik odvahy nenašel.

Někteří současní i minulí účastníci LEAPu a Elissa Rudolph

LEAP blok zahrnoval následující prezentace:

  • Engaging Isolated Mensans – Jessica Kelley, Austrálie
  • Taking Charge: Young Members Leading the Way – Annika Voulgaris, Nový Zéland
  • Gifted Children and Mensa – Facilitation – Lourens Grové, JAR
  • Knowledge is Power – Action is Wisdom – Peter Sells, Kanada
  • Gifted Children, Logical Olympics – Petr Mazal, ČR
  • Long Tail Leadership: New Mensa Growth Opportunities – Geoff Russell, Austrálie

Prezentované aktivity Mensy ČR se těšily značné pozornosti, posluchači byli velmi překvapeni konceptem Mensa gymnázia, Logickou olympiádou i počtem jejích účastníků, zaujalo NTC i kluby nadaných dětí. U Mensa gymnázia byly některé reakce dosti nevěřícné (jak je něco takového vůbec možné), stupeň úžasu pak nejlépe asi vystihuje položená otázka „Do they learn also the quidditch?“ Snažil jsem se vysvětlit, že škola je sice v mnohém výjimečná, ale že famfrpál opravdu není součástí osnov. Podle prvních reakcí se dá také očekávat, že Logická olympiáda by v budoucnosti nemusela zůstat jen českou specialitou.

Obdobné kolo LEAP prezentací proběhne i v rámci EMAGu – každoročního setkání evropských Mens – začátkem srpna v Bratislavě.

Zanechat komentář

+ 15 = 21

Mohlo by se vám líbit