Domů Inteligence a vzdělávání Cenu Zlatý oříšek 2010 získala i Radka Janků z Nejdku

Cenu Zlatý oříšek 2010 získala i Radka Janků z Nejdku

Od Petr Janků

Zlatý oříšek je projekt zaměřený na vyhledávání a podporu mimořádně nadaných a šikovných dětí ve věku 6 – 14 let. Vítězem se může stát každý chlapec nebo děvče, kteří v daném roce vytvoří nebo učiní něco mimořádného v jakémkoliv oboru.

Cílem je motivovat děti k aktivní cílevědomé činnosti, podporovat talenty, ale také ukazovat veřejnosti, že Česká republika má talentované a šikovné děti. Projekt je realizován ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem kultury a slavnostní vyhlašování vítězů a jejich prezentace se děje prostřednictvím České televize, Českého rozhlasu, tisku a webových stránek www.zlaty-orisek.cz. Uděluje se 10 hlavních cen a jednu z nich získala 1. ledna 2011 i Radka Janků z Nejdku, a to za vítězství v celostátní literární soutěži Prvotiny s knihou „Příběhy Gizely a Valérie“, za ilustrace ve své knize, za ocenění ve výtvarných, fotografických a hudebních soutěžích a v hudbě zároveň za vlastní skladby.

Hlavními odbornými poradci a organizátory soutěže Zlatý oříšek jsou akademický malíř a grafik Jiří Anderle, dramaturg a scénárista České televize Mgr. Jiří Chalupa, ředitel pořádající agentury Futura Mgr. Jiří Kotmel, vedoucí sportovní redakce Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál Ing. Petr Souček, patron Zlatého oříšku Tomáš Töpfer, ředitel Českého rozhlasu 2 – Praha Mgr. Jiří Vejvoda a psycholožka a předsedkyně Společnosti pro talent a nadání – ECHA PhDr. Eva Vondráková.

Radka se v nedávné době stala členkou Mensy. Během minulého roku se Radky více lidí dotazovalo, jestli zná své IQ. Jelikož šlo převážně o učitele a odborníky, se kterými se Radka setkala během soutěží a výstav, byla to výzva a zvědavost, které Radku vedly k zájmu nechat se otestovat. Na začátku letních prázdnin pořádala Krajská knihovna v Karlových Varech spolu se členy Mensy, manželi Čavojskými, herní den. Toto byla pravá příležitost domluvit se na možnosti zjistit Radčino IQ. Počátkem zimy dostala od společnosti Mensa výsledek testu i s nabídkou členství.

Být členem Mensy je lákavé. Především je fajn být v kontaktu s lidmi, kteří rádi luští, vymýšlejí hádanky a šifry, tvoří a prožívají spolu dobrodružné chvíle.

Ale jak se to občas v životě přihodí, Radka se i díky vítězství v soutěži Zlatý oříšek stala více sledovanou nejen médii, ale i profesory na Gymnáziu Ostrov, kde od září studuje.

Z gymnázia plynou další aktivity, které Radku zajímají a do nichž se zapojuje, ale je díky tomu stále více zaneprázdněna. Jak říká, potřebovala by delší den. Přesto Radka věří, že se snad někdy s budoucími kamarády s Mensy setká a prožije s nimi nová dobrodružství. Dobrodružství Radka miluje. I ta, které prožila, i ta, o kterých sní. Vkládá je do svých příběhů, ze kterých právě vzniká její nová knížka.

Zanechat komentář

× 6 = 54

Mohlo by se vám líbit