Domů Inteligence a vzdělávání Z Mensa gymnázia

Z Mensa gymnázia

Od Marcela Fatrová

Vážení čtenáři, opět si vám dovolujeme přinést report o tom, co zajímavého se děje v naší škole.

Megaúspěch v Logické olympiádě – 1. místo v ČR

Dne 26. dubna proběhlo celostátní finále Logické olympiády, kterou pořádal již po čtrnácté náš zřizovatel, Mensa ČR. I my jsme jako tradičně měli želízka v ohni – v kategorii B bojoval Adam Dedek a v kategorii C jeho bratr Martin Dedek. A oba bojovali jako lvi – Adam obsadil ze 64 soutěžících ve své kategorii skvělé 9. místo a Martin byl dokonce ze 62 účastníků ve své kategorii nejlepší z nejlepších!

Úspěch v Lingvistické olympiádě

I tento rok se několik našich žáků zapojilo do Lingvistické olympiády. Deset adeptů se ze školního kola dostalo do krajského kola a nyní se 4 z nich dokonce probojovali z 214 účastníků mezi 50 nejlepších do celostátního finále – Richard Dobíšek (kvinta), Viacheslav Nikiforov (sexta), Benjamin Swart (septima) a Martin Dedek (oktáva). Všem moc gratulujeme a držíme palce v celostátním finále.

Matematická soutěž PANGEA – skvělé výsledky a několik postupujících do finále

Ve druhém březnovém týdnu proběhlo prakticky na celém našem nižším stupni školní kolo této soutěže pořádané matematickým spolkem Meridian pod záštitou ČSVTS. Naši žáci si v konkurenci řádově tisíců účastníků z každého ročníku 2. stupně ZŠ z celé ČR vedli skvěle a máme 6 žáků, kteří se kvalifikovali do národního finále mezi 60 nejúspěšnějších z každého ročníku! A několik dalších, kterým postup těsně unikl.

6. třída/prima – 9 388 účastníků – 34. místo – Šimon Jakeš

7. třída/sekunda – 8758 účastníků – 7. místo – Jakub Soukeník, 16. místo – Václav Budil, 26. místo – Anna Košťáková a Nari Kim

8. třída/tercie – 8 848 účastníků – 75. místo – Filip Cimburek, 93. místo – Petr Kosička

9. třída/kvarta – 7 478 účastníků – 57. místo – Adam Dedek, 63. místo – Matyáš Rexa

Národní finále proběhne 17. 6. v budově Národního muzea v Praze.

Mensani nespí! aneb Matematický náboj mimořádný úspěch

V pátek 18. března proběhl další ročník Matematického náboje pro starší třídy. Soutěže se v kategorii Junior (do sexty) zúčastnilo 717 týmů z různých států (ČR a SR prakticky kompletní zastoupení nejlepších škol, dále Polsko, Maďarsko, Estonsko atd.) a kategorie Senior (neomezen věk žáků) se zúčastnilo celkem 622 škol.

I v době prázdnin (část žáků se z důvodu prázdnin soutěže ani nemohla zúčastnit) se nám povedlo obsadit obě kategorie.

Naši školu v týmu Junior reprezentovali žáci Procházka, Dobíšek, Kadeřábek, Celecký a Nikiforov, v týmu Senior pak žáci Truksa, Flekač, J. Strmiska, B. Swart a Pravda

A jak jsme dopadli?

V kategorii Junior se náš tým v rámci ČR umístil z celkového počtu 154 škol na (jak jinak) 1. místě! V rámci mezinárodního srovnání jsme obsadili celkem 3. místo!

V kategorii Senior je výsledek mírně ve stínu kluků z juniorského týmu, ale přesto v rámci ČR skončili kluci na 11. místě ze 116 škol a mezinárodně jim to stačilo na 78. místo. I tento výsledek je krásný!

Posila pro náš lektorský tým na AJ

V letošním školním roce jsme na naši školu přijali nového rodilého mluvčího. Je to Matthew Chick z Nového Zélandu. Studenti tak mohou v rámci konverzace v angličtině zažít nejen britský, americký a australský přízvuk, ale jako jedna z mála škol v Evropě nabízíme i konverzaci s novozélandským lektorem.

Pokračování seriálu o našich bývalých studentech: Míša Kovářová

Naše bývalá studentka Michaela Kovářová, nyní studentka prvního ročníku bakalářského programu Fyzioterapie, vypomáhala v době covidu ve dvou nemocnicích – v nemocnici v Ústí nad Labem a v nemocnici ve Stodu, kde pracovala jako dobrovolník na covid odděleních. „Pomoci našim zdravotníkům mi přišlo jako samozřejmost. Nesedět doma, ale jít pomoct tam, kde to potřebují, i kdybych měla sestřičkám dělat jenom kafe,“ tak to vidí Míša.

Jsme na ni pyšní, že se nebojí vyrazit do terénu a pomoci, kde je to třeba.

Projekt Y.E.S. G.R.E.E.N., tentokrát v Praze na Mensa gymnáziu

Čtvrté setkání mezinárodního projektu jsme měli tu čest zorganizovat zde v naší zemi. Hlavním tématem byly ekologické problémy moderních měst. Každá země si připravila vlastní prezentaci a také jsme ve skupinkách tvořili naše ideální ekologická Green Cities. Návštěvě jsme také ukázali krásy Českého Švýcarska, Kutné Hory a samozřejmě je rovněž provedli Prahou a ukázali nejvýznamnější památky. Mimo to jsme přiblížili naši kulturu, na oplátku získali větší přehled o kultuře ostatních zemí a vytvořili jedinečná přátelství.

Akce Babočka

Jako loni, tak i letos jsme se rozhodli zorganizovat celoškolní týdenní teambuildingovou společnou akci pro žáky primy až septimy. Ta se uskuteční v květnu, Mensani se sejdou za školou na pomezí Lužických hor a Národního parku České Švýcarsko. Tradiční celoškolní výjezd, tedy zábava, akce, napětí, dobrodružství i relax, se bude konat ve dnech 16.–20. května pod vrcholky Lužických hor. V loňském roce měla akce velmi pozitivní ohlas, takže máme na co navazovat.

Přednáška o řepské přírodě – doc. PaedDr. Jan Farkač, CSc.

V úterý 23. března se na naší škole uskutečnila přednáška s besedou jednoho ze zastupitelů naší MČ pana doc. PaedDr. Jana Farkače, CSc., který je zároveň přednášejícím na ČZU, na téma Řepská příroda a starost o ni, jejímž obsahem bylo kromě jiného povídání o přírodních pokladech v naší MČ a jak se o ně co nejlépe starat, co nám přinášejí a v čem jsou prospěšné, dále informace o naučné stezce, o revitalizaci řepského potoka aj. V závěru všechny přítomné překvapil pan Farkač kvízem, kdy jsme poznávali zvířata na černobílých fotografiích z fotopastí. Nejlepší z publika obdrželi za své znalosti knihu. Přednášky se zúčastnili kromě obyvatel Řep, žáků školy, rodičů, učitelů i někteří zastupitelé města, konkrétně pan místostarosta Martin Marek, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy pan Mgr. David Zlatý a také pan ředitel sportovního centra pan Ing. Roman Štěrba. Přednáška a následná beseda se všem líbila a určitě jsme se neviděli naposledy. Tato přednáška s besedou je součástí našeho školního projektu v rámci Šablon II. s názvem Komunitně osvětové setkání.

Název projektu: Zkvalitnění vzdělávání na Mensa gymnáziu, o. p. s.
RČ projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_066/0016308

Projektový den mimo školu Památník Lidice

Ve středu 10. března se žáci kvarty vydali do Lidic, kde je čekal projektový den zaměřený na události spojené s lidickou tragédií. Dopoledne tak pro kvartány začalo divadelním workshopem v lidické galerii, během něhož se formou živých obrazů seznámili s příběhy dvou rodin. První byla židovská rodina Petra Ginze žijícího v Praze, druhá bydlela v Lidicích. Osudy obou byly velmi dramatické a v důsledku válečných událostí nakonec tragické. Poté jsme si s paní průvodkyní prošli pietní prostor původní obce, připomněli si souvislosti a dozvěděli se více o příběhu zničení samotných Lidic. Po krátké polední pauze následoval odpolední program, který byl zaměřen na vizuální přiblížení celého příběhu a další skupinové aktivity. Kvartáni si vše podstatné zopakovali a vytvářeli tematické plakáty k fiktivním filmům na náměty skutečných událostí.

Název projektu: Zkvalitnění vzdělávání na Mensa gymnáziu, o.p.s.
RČ projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_066/0016308

Zanechat komentář

44 − 41 =

Mohlo by se vám líbit