SIGHT (z anglického Service for Information, Guidance and Hospitality to Travellers) je mezinárodní aktivita Mensy, jejímž cílem je umožnit setkávání a seznamování se s mensany z celého světa. Do České republiky přijeli v roce 2013 mensané z různých zajímavých zemí. Většina hostů míří do Prahy, ale není to vždy pravidlem. Informace o SIGHT najdete na webu www.mensa.cz v části „Mensa“. Je tam obecný popis programu, zkušenosti českých mensanů i rady hostitelům a hostům. Další články a postřehy českých mensanů jsou průběžně zveřejňovány v časopise.

Do České republiky přijeli v roce 2013 mensané z mnoha zemí:

Michaël Niessen z Mensy Mexiko hledal průvodce pro poznávání zimní Prahy. Našly se dokonce dvě mensanky – Jitka Nováková a Mária Borzová, které Michaëlovi ukázaly Staré Město a Vyšehrad. Byl velmi rád, protože měl jen malou mapku centra města, kde už Vyšehrad nebyl, takže by ho sám asi ani nenašel.

Guillermo Blanco Muńoz ze španělské Mensy přijel do Prahy studovat v rámci programu Erasmus a chtěl získat přístup do našeho intranetu, aby měl informace o mensovních akcích.

Glen Odgaard z dánské Mensy, který byl během května na 18denním zájezdu po Evropě, se v každé zemi snažil setkat se s místními mensany. V Praze byl již posedmé, ale i když tentokrát přijel jen na pár dní, schůzku s Monikou Zajíčkovou se povedlo zorganizovat.

Fang Fang z Mensy Hongkong také v květnu vyrazila na zájezd po Evropě, na Českou republiku si vyhradila dva dny a ubytování jí nabídl Tomáš Sedláček v Brně. Tato mladá studentka ale nebude na Českou republiku vzpomínat ráda, protože jí v Kutné Hoře ukradli peněženku.

Dalším hostem, který požádal o ubytování v rodině mensana, byl Lee Dorland, přímý člen Mensy International, Američan, který učí angličtinu na škole v Saúdské Arábii. Ubytování mu nabídl Filip Řeháček. Ze začátku jeho návštěva probíhala jako jakákoliv jiná běžná návštěva v rámci programu SIGHT. Jitka Nováková s ním vyrazila na Pražský hrad, Tomáš Blumenstein ho pozval na letní grilování do Prostějova. Leemu se u nás tak zalíbilo, že si prodloužil pobyt v rodině mensanů naprosto nad rámec SIGHTu, zrušil plánovanou návštěvu Brna, Polska a Bratislavy a zůstal u Řeháčků.

Christine Kleinert z Mensy Švýcarsko také přijela v létě poznávat Prahu a s Jitkou Novákovou se prošly po památkách města.

Angela Johnson, která je původem Češka, ale teď žije v Anglii a je tedy členkou anglické Mensy, přijela v září s přítelem do Prahy na abiturientský sraz a návštěvu příbuzných. Na pár dní ji ubytovala Eva Marie Tobiášová.

V listopadu přijede do Prahy překladatel Antonio Parra z Mensy Mexiko, ubytování na dvě noci mu nabídla Hana Kotinová.

Velice ráda bych poděkovala každému, kdo se do programu SIGHT zapojil. Každému, kdo hosty ubytoval, každému, kdo s nimi vyrazil do města. Díky vám všem. Každý se může seznámit se zajímavými lidmi z různých zemí. Stačí si jen v intranetu nezakázat příjem SIGHT zpráv a budete dostávat prosby hostů. Můžete je provést po městě, vzít na setkání místní skupiny, a pokud máte vhodné podmínky, tak je i ubytovat.

Stejné možnosti pak můžete recipročně využívat při vašem pobytu v zahraničí. Juraj Jirásek se při své dovolené v říjnu na Bali chtěl setkat s místními mensany. Povedlo se zjistit, že na Bali bydlí právě jeden jediný mensan, a dokonce se povedlo zprostředkovat i kontakt s ním.

Zanechat komentář

6 × 1 =

Mohlo by se vám líbit