Domů Věda a rozhovory Národní muzeum v kapse

Národní muzeum v kapse

Od Adam Cironis

Nová mobilní aplikace Národního muzea provede návštěvníky celou budovou

Národní muzeum bylo během rekonstrukce dlouhé roky ukryté pod plachtou a lešením. Změn a novinek doznala nejen fasáda a veřejné prostranství okolo, ale také vnitřní prostory budovy. Kromě přípravy zcela nových expozic se jednalo i o přípravy nové aplikace pro mobilní zařízení. Ta návštěvníky provede expozicemi pomocí audioprůvodce nebo je dokáže navigovat na zvolené místo, k vybranému exponátu i do kavárny. „Slíbili jsme veřejnosti, že po stavební rekonstrukci Národního muzea budeme pokračovat v rekonstrukci digitální, komunikovat s návštěvníky za pomoci nejmodernějších technologií, rozšiřovat zážitky z návštěvy expozic a zlepšovat orientaci po našich budovách,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Unikátní bylo propojení státní instituce a dvou technologických firem, které na aplikaci spolupracovaly. Aplikaci Národní muzeum v kapse vyvinula technologická firma Futured společně s firmou More.is.More, která připravila modul plejtváka myšoka v rozšířené realitě. Samotná příprava veřejné zakázky trvala téměř rok. Celou aplikaci jsem měl projektově na starosti, vznikala přes 24 měsíců a podílel se na ní tým 40 odborníků – kurátoři, produkční, vzdělávací oddělení, obsahový tým a technický tým – kterým bych chtěl touto cestou všem poděkovat. Stejně tak bych rád poděkoval řediteli Odboru digitalizace a informačních systémů Martinu Součkovi za důvěru a možnost vést takto komplexní projekt.

Z technologického hlediska je aplikace vyvíjena nativně, tedy pro každou platformu zvlášť. Pro Android je psána v Kotlinu, pro iOS v Objective-C. Počítali jsme s tím, že chceme být schopni obsah spravovat sami, neboť se neustále připravují nové výstavy. Z toho důvodu máme i redakční systém (CMS), ve kterém můžeme libovolně přidávat nové výstavy, exponáty a k nim audiostopy. Ten je napsaný na front-endu v Reactu a datová vrstva běží na GraphQL. Celý redakční systém je pak napojený skrze API rozhraní na Aruba Meridian, díky čemuž jsme schopni přidávat jednotlivá místa na mapu a nastavovat trasy. Oříškem byl hosting. Vzhledem ke kolísající návštěvnosti a špičkám o víkendu musí být jednoduše škálovatelný – a ideálně automaticky. Z toho důvodu jsme zvolili hostování na službě Amazon Web Services (AWS). Jako problematické se ale ukázalo placení, neboť Amazon přijímá pouze platby kartou, což pro státní instituci není vůbec jednoduché zajistit. Trvalo nám několik měsíců, než jsme byli schopni získat přístup k platební kartě a platby zajistit.

Aplikace nabízí čtyři hlavní způsoby, jak uživatelům návštěvu Národního muzea usnadnit. Nejprve již zmíněná navigace, která funguje na technologii Bluetooth. Díky tzv. Bluetooth Beaconům jsou zmapované všechny chodby, zákoutí i místnosti v budově, a návštěvníka tak aplikace dovede k šatně, konkrétní expozici, kavárně či mimo budovu na nejbližší tramvaj nebo metro. Beacony si lze představit jako Tic Tac krabičky, které fungují na principu triangulace. Vysílají signál do prostoru a aplikace na základě intenzity signálu z jednotlivých směrů v kombinaci s API rozhraním Aruba Meridian posílá do mobilu aktuální polohu. Navigace mimo budovu již funguje pomocí GPS a výchozích map v mobilním telefonu.

Druhou přidanou hodnotou jsou připravené komentované prohlídky pro každou z nových expozic a výstav, které si návštěvník může pustit dle svého tempa, nebo si je v klidu poslechnout v prostředí domova. To vše je připraveno ve třech jazycích – češtině, angličtině a nově i ukrajinštině.

Třetí funkcionalitou je nákup vstupenek v předstihu nebo přímo v budově. Národní Muzeum je jedno z nejnavštěvovanějších míst v Praze, a proto se tvoří na kasách fronty – obzvlášť o víkendech, kdy je mnohdy až trojnásobná návštěvnost oproti pracovním dnům. Nově stačí skrze aplikaci provést platbu, se získaným QR kódem zamířit rovnou k turniketu, a předběhnout tak čekající frontu…

Ovšem to nejdůležitější, čím se mobilní aplikace odlišuje od ostatních aplikací, je AR (z anglického „Augmented Reality“ neboli rozšířená realita). Firma More.is.More, ve spolupráci s firmou Futured, stvořila realistický 3D model namapovaný na slavnou kostru plejtváka myšoka, kterým Národní muzeum disponuje již 200 let. Nyní se tak návštěvníci mohou podívat na to, jak kytovec vypadal v době, kdy žil, jak se plavil v moři či jak obrovský vlastně doopravdy byl.

Návštěvník jednoduše namíří na kostru mobilní telefon se spuštěnou aplikací a uvidí kytovce plavat v moři pod fotorealistickou hladinou. Vše je postaveno na tzv. technologii SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), která je unikátní v tom, že pro správné namapování 3D modelu do místnosti nevyžaduje žádný viditelný marker (jako QR kód nebo specifikovaný obrazec), ale stačí pouze otevřít rozšířenou realitu, podívat se na kostru a plejtvák ožije. Tato technologie od společnosti Google je na produkci lehce přes půl roku a jsme první instituce minimálně ve střední Evropě, která ji v takovémto rozsahu nasadila.

Pokud vás zajímají hlavně čísla, tak od spuštění 1. dubna 2022:
• zaznamenala aplikace přes 55 tisíc stažení – pro zajímavost je poměr Android vs. iOS přibližně jedna ku jedné,
• na App Store ji z celkových 665 hodnocení ohodnotilo pěti hvězdičkami 603 recenzentů s průměrným hodnocením 4,8 z 5,
• na Google Play z celkových 231 hodnocení je 185 pětihvězdičkových s průměrným hodnocením 4,5,
• přes 40 tisíc návštěvníků si v ní spustilo nějakou z připravených komentovaných prohlídek jednotlivých expozicí,
• plejtváka v rozšířené realitě si spustil přibližně každý druhý návštěvník (přes 27 tisíc spuštění),
• okolo 80 tisíc lidí otevřelo detail exponátu na mapě a pustilo si audiovýklad,
• 10 000 lidí si již koupilo přes aplikaci vstupenku a vyhnulo se tak čekání na pokladně.

Zároveň máme z aplikace velkou radost – jako jedni z prvních v České republice jsme v oblasti kultury získali prestižní ocenění Red Dot Winner 2022 (mensa.click/vt), 1. místo v kategorii Mobilní aplikace a inovace v soutěži Zlatý středník 2022
(mensa.click/vu) a v listopadu 2022 jsme vyhráli 2. místo v kategorii Mobilní aplikace a Hlavní cenu Grand Prix celé soutěže Internet Effectivness Awards (IEA 2022, mensa.click/vv).

Aplikace Národní muzeum v kapse je dostupná zdarma pro všechny návštěvníky a je volně ke stažení pro platformy Android a iOS. Lze ji rovněž spustit doma bez nutnosti být fyzicky v budově a poslechnout si audiostopy ve formě komentovaných prohlídek podobně jako podcasty.

Zanechat komentář

70 + = 73

Mohlo by se vám líbit