Domů Z akcí a projektů Na kafi potmě

Na kafi potmě

Od Tomáš Nováček

Stává se již pomalu tradicí, že koncem června místní skupina Hradec Králové navštíví festival Divadlo evropských regionů, a ani letošní rok nebyl výjimkou. Jako obvykle jsme se chystali na některé z představení pod širým nebem, při plánování jsme však objevili jednu netradiční akci, která přitáhla naši pozornost. V místě našich pravidelných schůzek byla v provozu Temná kavárna.

Temná kavárna je projektem obecně prospěšné společnosti Tyfloservis, jejímž cílem je názorně přiblížit veřejnosti podmínky, v jakých lidé bez zraku žijí, a zprostředkovat setkání s nevidomými a slabozrakými lidmi, kteří v kavárně obsluhují a zajišťují doprovodný program. Obecným cílem projektu je pak podpora integrace nevidomých a slabozrakých lidí do společnosti.

Před vstupem do prostor kavárny jsme měli možnost vyzkoušet různé typy brýlí zatemněných tak, aby simulovaly různé zrakové vady, a prohlédnout si pomůcky, které usnadňují nevidomým život. Pak už jsme byli se zakrytýma očima uvedeni do absolutní tmy. Sympatický Lukáš nás uvítal a předal nám nápojové lístky, ve kterých byly jednotlivé položky vyvedeny v Braillově písmu, plasticky v latince a v hmotné podobě (zrnko kávy, čajový sáček či etiketa od vína). Odvážnější z nás si objednali horkou kávu, ti opatrnější zvolili bílé víno. Zatímco náš nevidomý hostitel se kolem stolů pohyboval s naprostou grácií a i při servírování byla jeho ruka zcela jistá, my jsme pokládali sklenky na stůl velice opatrně a snažili se tak předejít případné nehodě. Na absolutní tmu si naše oči zvyknout nemohly, a tak jsme museli, nerušeni zrakovými vjemy, o to silněji zapojit ostatní smysly. Za hudebního doprovodu nám čas strávený v kavárně utekl jako voda a byl pro nás všechny velice zajímavým a nevšedním zážitkem.

Poté, co jsme vyšli opět na světlo, jsme zamířili na nádvoří nedaleké městské hudební síně na studentské představení Sonda do duše pubertálních dívek, které dokázalo patřičně provětrat naše bránice. Své zážitky z celého večera jsme následně rozebrali v nedaleké čajovně, kde jsme při pití brčálově zeleného nápoje z jarního ječmene konstatovali, že je občas možná lepší nevidět, co pijete.

Autor: Marta Heřmanová

Zanechat komentář

× 3 = 3

Mohlo by se vám líbit