Domů Nezařazené Mensané na exkurzi za vysokým napětím i do klimatické komory

Mensané na exkurzi za vysokým napětím i do klimatické komory

Od Radek Stavěl

Technologická společnost ABB do svých brněnských provozů, které se kvůli rostoucí poptávce neustále rozšiřují, nezve návštěvníky každý den. Mensanům však své brány otevřela. Nejen proto, že jsou pracovníci ABB hrdí na mezinárodní úspěchy svého podniku v oboru vysokého napětí (je ve výrobě rozváděčů největší v Evropě a významnou většinu své produkce vyváží, a mezi světovou špičku patří také ve výrobě senzorů, jejichž produkci táhne nahoru digitalizace elektrických zařízení a rozvoj obnovitelných zdrojů), ale i proto aby mensanům ukázala, jaký je zaměstnavatel a jaké zajímavé profese se v jejích provozech uplatní. Nejen ve výrobních, ale i vývojových a výzkumných jednotkách v Brně pracuje více než dva a půl tisíce zaměstnanců, z toho přes dva tisíce v halách na Vídeňské, kde se březnová exkurze konala.

Kromě samotné výroby sofistikovaných zařízení pro rozvod, kontrolu a řízení distribuce elektřiny se návštěvníci podívali do tzv. klimatické komory. Toto unikátní zkušební zařízení, které je první svého druhu v Evropě, slouží k testování rozváděčů. Při teplotách až +80 °C a až -70 °C s možností simulace znečištění ovzduší nebo vlhkosti vzduchu až ke 100 % má komora ověřit, že zkoušená zařízení obstojí v extrémních provozních podmínkách. Brněnské ABB je dodává takovým uživatelům, jako je nejvyšší mrakodrap na světě Burdž Chalífa, londýnské metro nebo datové centrum Facebooku. Své rozváděče instaluje rovněž na obří zaoceánské lodě a ledoborce.

Odbornými průvodci prohlídky byli Tomáš Pelc, vedoucí výroby jednotky rozváděčů VN, Marcel Svačina, vedoucí procesního engineeringu, plánování a digitalizace v jednotce přístrojových transformátorů a senzorů, Zdeněk Kutálek, vedoucí technické laboratoře, a Ivo Stodůlka, systém SCADA inženýr. Shodli se, že mensani byli nejen zvídaví, ale kladli i sofistikované dotazy, z nichž na některé nebylo vůbec jednoduché hned odpovědět!

Zanechat komentář

6 × = 36

Mohlo by se vám líbit