Logická olympiáda
Začíná další ročník Logické olympiády | Novinky.cz
V Logické olympiádě bude zápolit rekordních 108 tisíc účastníků | Novinky.cz
Krajské kolo Logické olympiády se 8. 11. 2024 opět uskuteční v prostorách FIM UHK | FIM UHK
Vzdělávání a nadané děti
„V populaci se nachází zhruba dvacet procent dětí, jejichž IQ se pohybuje mezi 110 a 129 body a jsou hodnoceny jako rozumově nadané, a zhruba dvě procenta těch, jejichž inteligence se označuje jako mimořádná (IQ nad 130). Přesto v Česku ještě existuje mnoho škol, které tvrdí, že u nich žádné takové dítě není. ‚To není statisticky možné. Samozřejmě kdyby žáci prošli nějakým testováním, tak by se třeba zjistilo, že v jedné třídě budou tři nadaní a v jedné třeba jen jeden, ale že by nebyl ani jeden na celé škole, to prostě možné není. Spíš si ho učitelé nevšimli,‘ vrtí hlavou učitelka Ingrid Valentová, která o nadaných dětech sepsala pro své kolegy příručku.”
Zdroj: Heroine.cz
Malé dívky ve škole často maskují své schopnosti, aby zapadly. Učitelka radí, jak rozpoznat nadané děti | Heroine.cz
Kariéra už od školky? | Medium.seznam.cz
Nástroje k diagnostice, identifikaci a nominaci nadaných žáků a žákyň | Zapojmevsechny.cz
Konference Talent City znovu ukázala, jak pracovat s nadáním žáků a studentů | Ostrava.cz
“Jírovcovi řeší i to, jak mají s Josefem komunikovat jeho nadání. ‚To je téma, o kterém mluvíme často,‘ potvrzuje Kamila. Rodiče nechtějí, aby se jejich syn povyšoval nad ostatní děti. ‚Mnohem větší nebezpečí ale vidím v tom, že by na sebe mohl začít klást velká očekávání a pak být zklamaný, pokud by je nenaplnil.‘“
Zdroj: Reportér
Nechceme mít doma ferrari, ale zdravé dítě, kterému bude dobře, říkají rodiče nadaného Josefa | Reportér
Kraj ocenil žáky za úspěchy ve vědomostních soutěžích | Plzeňský kraj
26. ročník soutěže Zlatý oříšek; rozhovor s Petrem Beranem | ČT, Studio 6, 50:40
Kabelkový veletrh překonal očekávání, nadaným dětem přinesl 131 337 korun | Českobudějovický deník
Nadané děti vidí hluboké souvislosti. Z jejich talentu těží celá společnost, říká Fořtík | Forbes
Nadání má mnoho podob, často je skryté. A někdy může být i důvodem neúspěchů ve škole | Reportér Magazín
„‚Vezměte si takový parní stroj. Samozřejmě že o něm žákům můžete celou hodinu povídat. Jak vypadá, jak funguje, jak se využívá, kdo ho vymyslel,‘ uvažuje Konečný. Ale co z toho budou mít? Efektivnější je, když od učitele dostanou sadu otázek, na které pak sami hledají odpovědi. Načež je mají prodiskutovat ve skupince. ‚Zní to zvláštně, ale pokud připravím zadání správně, nemám žádnou klasickou práci,‘ směje se Konečný s tím, že takové ‚volné‘ chvilky věnuje dětem, které třeba na předchozích hodinách chyběly, nebo chodí po třídě a zajímá se, kdo co řeší nebo o čem která skupinka diskutuje.“
Zdroj: Reportér
Co funguje v jedné třídě, v jiné už nemusí, říká fyzikář, který chce dostávat hodnocení od dětí | Reportér
Nadané děti někdy propadnou sítem. Škola by je neměla „srovnat“ průměrnými nároky | Český rozhlas Pardubice
„Často nadání dítěte neodhalí ani rodiče, protože nemají možnost porovnání. Poslední nadějí nadaných dětí v běžném školním kolektivu je pak osoba učitele. ‚Máte učitele, kteří dokáží zaměstnat různé spektrum dětí, dokáží nějakou individualizací a diferenciací práci dětem dát a nějak je posunou,‘ vysvětluje Tomáš Blumenstein s tím, že takových učitelů je podle jeho odhadů méně než polovina.”
Zdroj: Český rozhlas Pardubice
Mozek a inteligence
„Účastníci studie starší padesáti let, kteří se věnují hraní her intenzivněji (pět a více hodin hraní stejného typu hry týdně), vykázali ve studii v průměru kognitivní schopnosti srovnatelné s lidmi téměř o 14 let mladšími. U hráčů, kteří se svému koníčku věnují méně než pět hodin týdně napříč různými žánry videoher, byl efekt také zřetelný, ale výrazně slabší. Jejich výsledky odpovídaly lidem o pět let mladším.”
Studie: Hraní videoher omlazuje mozek a zlepšuje kognitivní schopnosti, skvěle se doplňuje s fyzickou aktivitou | Hospodářské noviny
Populární teorie osmi druhů inteligence je mýtus. A velikost mozku taky o ničem nerozhoduje | Vitalia.cz
„Hlavní teorie, proč vlastně docházelo k nárůstu naměřeného IQ, říká, že se snižovala takzvaná rychlost životní historie, tedy v jaké fázi života člověk uskutečňuje důležitá rozhodnutí. Možná máme pocit, že život běží rychle, jsme doslova zavaleni informacemi a tak dále, ale lidi odkládají moment, kdy si pořídí dítě, mnohem déle studují. Tím pádem mají více času na přemýšlení, kreativní a další činnosti, které podněcují jejich intelektuální rozvoj.“
Hloupnou české děti? Inteligenční testy to nedokazují, říká vědec | Hospodářské noviny
Odzbrojující útok na city, říkají diváci o dramatu Velký dar. Emotivní snímek si právě podmanil Netflix | Netflixer.cz
„Letošní Nobelova cena za fyziku byla udělena Johnu Hopfieldovi a Geoffrey Hintonovi za jejich průlomové práce v oblasti umělých neuronových sítí, které využívají fyzikální principy a položily základy moderního strojového učení. Hopfield vyvinul neuronovou síť schopnou ukládat a rekonstruovat vzory, zatímco Hinton vytvořil Boltzmannův stroj, který umožňuje strojům učit se rozpoznávat vzory v datech. Ocenění reflektuje široké praktické využití jejich výzkumu, které ovlivňuje oblasti jako rozpoznávání obrazu a autonomní systémy.“
Zdroj: Insmart.cz
Nobelova cena za fyziku 2024: Průkopníci umělé inteligence oceněni za využití fyzikálních principů v strojovém učení | Insmart.cz