Domů Inteligence a vzdělávání Mateřská škola Zahradní, Zábřeh

Mateřská škola Zahradní, Zábřeh

Od Zdenka Šimurdová

Naši mateřskou školu navštěvuje 100 dětí, které jsou rozděleny podle věku do čtyř tříd. Jsme MŠ Zahradní, proto jsme pojmenovali třídy podle názvů lučních a zahradních květin: Sedmikrásky, Pampelišky, Zvonečky a Vlčí máky.

Před školou je prostorná zahrada s pískovišti, skluzavkami, lanovou pyramidou, horolezeckou stěnou, trampolínou a dětským hřištěm. Dostatečná plocha plná zeleně zajišťuje dětem všestranné vyžití v pěkném a klidném prostředí.

Na jaře jsme na zahradě vytvořili Ptačí stezku, do korun stromů jsme umístili modely sýkorky, strakapouda a sovy v nadživotní velikosti a na oplocení jsme připevnili 25 úkolů z ptačí říše. Některé úlohy byly opatřeny QR kódem, takže si rodiče s dětmi mohli stáhnout a naposlouchat různé zvuky ptactva z naší přírody. Tato stezka byla jen volným pokračováním Hmyzohrátek, které proběhly ve stejném duchu v loňském roce.

Hravá věda a návštěva Pevnosti poznání v Olomouci byly nejatraktivnějšími aktivitami podzimu roku 2020. V projektu Hravá věda se děti seznámily se spektrem barev, pozorovaly okolní svět prostřednictvím barevných brýlí, zkusily si nafouknout „horkovzdušný balón“ z mikroténových sáčků fénem, vyzkoušely si jednoduché vědecké hračky a napsaly vzkaz tajným písmem. Pro velký úspěch navštívil pan lektor Radek Chajda naši MŠ podruhé letos na jaře. Tentokrát jsme si tak trošku „zahrávali s ohněm“. Děti viděly různě barevné plameny, sopku a světelného hada ze zápalek. Vše samozřejmě probíhalo v souladu s bezpečnostními předpisy o ochraně zdraví. Budeme moc rádi, když k nám pan Chajda zavítá i potřetí a připraví si pro nás zajímavé pokusy ze své pojízdné laboratoře.

Do Pevnosti poznání jsme se vypravili autobusem a pojali jsme to jako polodenní poznávací exkurzi. Děti se zúčastnily tří výukových programů – Cukrová duha, Pozorujeme vesmír a Vědecká výtvarka. Největším zážitkem byla pro děti návštěva laboratoře, děti si oblékly bílé pláště, pracovaly se zkumavkami, pipetami, cukrem a potravinářským barvivem – vytvářely cukrovou duhu. Před návštěvou digitálního miniplanetária si děti mohly prohlédnout a vyzkoušet vystavené exponáty. Děti velmi zaujala expozice legorobotiky.

Naše MŠ měla možnost zapůjčit si putovní kufřík Tajemství přírody, který obsahuje skutečné pomůcky pro jednoduché chemické pokusy. Loni si kufřík vyzkoušely obě třídy předškoláků. V rámci projektového dne Objevujeme tajemství přírody pozorovaly děti podvodní sopku, barevnou duhu, želatinové medvídky ve vodě, tančící rozinky, optické klamy nebo bublifuk – to jsou jen některé z pokusů, které u dětí sklidily velký úspěch. Letošní školní rok jsme z projektu Olomouckého kraje zakoupili 4 putovní kufříky pro každou třídu, takže i malé tříleté děti mohou být postupně zasvěcovány do tajů vědy. Pokusy mohou paní učitelky vybírat podle náročnosti a použitých surovin.

Děti si také zábavnou formou zahrály na Stavitele mostů v rámci projektu Malé technické univerzity. Děti z kostek lega stavěly mosty na kartonovou dálnici, učily se sestavovat podle plánku mostní pilíře, poté přidaly desku a zkoušely se po mostu projít, na zahradě si pak postavily most z přírodnin. Za odměnu obdržely diplom Stavitel mostů.

Na jaře jsme zavítali také do pravěku – děti se seznámily se zajímavými originálními exponáty zkamenělin, dozvěděly se zajímavé informace o vzniku života na Zemi a vyrobily si sádrový odlitek trilobita.

Účast v logické olympiádě se stává již několikaletou tradicí. Mezi nejúspěšnějšími řešiteli byly 4 předškolní děti.

Při tématu Pod olympijskými kruhy se děti učily poznávat různé vlajky světa a také různé i méně známé zimní olympijské sporty. Některé z těchto sportů si i vyzkoušely – bruslení po linoleu s mikroténovými sáčky, curling na chodbě v šatně, hokej v herně, slalom na papírových lyžích, sáňkování a sjezd na lavičce a žebřinách.

Vlajky si pak děti znovu připomněly při mistrovství světa v ledním hokeji v květnu.

Velkým úspěchem pro nás byla účast v turnaji Člověče, nezlob se. Poctivá příprava se dětem vyplatila. Odnesli jsme si 1. místo za výrobu figurek a 2. místo za hru. Figurky byly velmi originální a představovaly postavičky z PC hry Minecraft.

V průběhu školního roku 2021/2022 děti byly na třech školách v přírodě. Na podzim děti navštívily Středisko ekologické výchovy Švagrov, kde byl pro děti připraven program Jak se připravují zvířátka a ptáčci na zimu. Všechny poznávací i pohybové aktivity probíhaly na louce, v lese, v blízkosti potoka a na dřevěných atrakcích z přírodnin.

V zimě byly děti v Přemyslově, kde se pod dohledem instruktorů z Lyžařské školičky učily a naučily lyžovat.

Na konci května si děti užily bohatý program s lesními skřítky na Bozéňově. Tentokrát program připravily paní učitelky.

Pravidelně také s dětmi navštěvujeme Městskou knihovnu. Paní knihovnice pro nás mají připravené besedy o knihách, které si děti mohou zapůjčit do MŠ.

Škola hrou je nejzásadnějším principem naší mateřské školy. V rámci přípravy na vstup do ZŠ mají děti s rodiči možnost navštěvovat program „Edukativně stimulační skupiny“. I tady jde především o formu hry, která je však orientovaná na intenzivní přípravu – komplexní a systematický rozvoj předškolních dětí. Hravou formou podněcuje schopnosti, dovednosti a funkce důležité ke zvládání čtení, psaní a počítání.

Zanechat komentář

28 − = 18

Mohlo by se vám líbit