Domů Z akcí a projektů Finále Logické olympiády 2021

Finále Logické olympiády 2021

Od Martina Beranová

Žáci a studenti se dočkali. V pondělí 25. dubna se v Praze na Novotného lávce sešlo 191 finalistů Logické olympiády, aby se utkali ve finále 14. ročníku soutěže. Vítězi jednotlivých kategorií se stali Petr Beran z Českých Budějovic, Otakar Vítek z Brna a Martin Dedek z Prahy. Finále ročníku 2021 Logické olympiády, odložené o téměř šest měsíců z důvodu pandemie, podpořili generální partneři škola OPEN GATE a Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, RSJ Foundation, AV Media, Albi, Asociace za lepší ICT řešení a řada dalších partnerů včetně mnoha krajů a měst.

Duben 2022 je pro spoustu českých žáků a studentů měsícem důležitých testů. Po dvou týdnech, v nichž probíhaly přijímací zkoušky na gymnázia, tedy testy založené především na naučených znalostech a dovednostech, nastala i doba pro odložené finále Logické olympiády 2021, a tedy pro testy založené na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje pohotové rozhodování a samostatný a kreativní přístup.

Ve čtrnáctém ročníku Logické olympiády soutěžilo rekordních 75 237 žáků a studentů z celkem 3 285 škol. Dva tisíce sto účastníků postoupilo z online základního kola do prezenčních krajských kol a nejlepších 196 řešitelů netrpělivě očekávalo uvolnění opatření a svolání finálového kola. 191 z nich dorazilo v pondělí 25. dubna do Prahy na Novotného lávku, aby se zde „poprali“ s různorodými logickými úlohami, procvičili svou paměť i prostorovou představivost. Soutěžili už tradičně ve třech věkových kategoriích.

Se záludnými úkoly se nejlépe vypořádali Petr Beran z Českých Budějovic v kategorii A, Otakar Vítek z Brna v kategorii B a v kategorii C, tedy mezi nejstaršími soutěžícími, zvítězil Martin Dedek z Mensa gymnázia v Praze. „Díky zaměření na logické uvažování a schopnost hledat neotřelá řešení se nám v Logické olympiádě každoročně daří objevovat nové talenty, s nimiž pak můžeme dále pracovat a rozvíjet je. Z výsledků je vidět, že šikovní mladí lidé jsou opravdu v celé republice a bylo by škoda je neobjevit,“ popsala Zuzana Poláková, koordinátorka Logické olympiády. Fakt, že právě díky této soutěži nastoupilo i na gymnázium Open Gate v Babicích u Prahy již několik talentovaných studentů potvrdila Petra Dobešová, jednatelka školy a zároveň členka správní rady rodinné nadace manželů Kellnerových. Ta poskytuje sociální stipendia na úhradu školného, včetně ubytování na kolejích, aby na gymnáziu mohli studovat mladí lidé z celé České republiky.

Stupně vítězů Logické olympiády 2021:

Kategorie A (žáci 3.–5. třídy 1. stupně ZŠ)

1. Petr Beran, ZŠ Máj II, České Budějovice

2. Jakub Čejka, Křesťanská ZŠ a MŠ J. A. Komenského, Liberec

3. Eliška Šebestová, ZŠ Ostrava Poruba, Bulharská

Kategorie B (žáci 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií)

1. Otakar Vítek, Gymnázium Brno, třída kpt. Jaroše

2. Martin Bryja, Gymnázium Brno, třída kpt. Jaroše

3. Tomáš Kornel, Gymnázium a SOŠ, Frýdek-Místek, Cihelní

Kategorie C (studenti středních škol)

1. Martin Dedek, Mensa gymnázium, Praha

2. Ondřej Chmelík, Církevní gymnázium, Plzeň, Mikulášské náměstí

3. Mikuláš Jandík, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha

Logickou olympiádu 2021 mají jak soutěžící, tak i organizátoři zdárně za sebou. Tým téměř tří set dobrovolníků Mensy, který ji každoročně připravuje, si ale na dlouho neoddychne. Už v září totiž spustí registraci do dalšího, patnáctého ročníku soutěže Logická olympiáda. Ta se z malého regionálního klání v průběhu 14 let rozrostla na celosvětově největší mensovní projekt pro děti a mládež. Velký zájem mladých nadaných lidí těší i jednoho ze zakladatelů soutěže, místopředsedu Mensy ČR Tomáše Blumensteina. Jak uvedl, mnoho soutěžících se do olympiády hlásí opakovaně prostě proto, že je řešení logických výzev baví. Na druhou stranu každý rok přichází i noví účastníci a zapojují se další školy, takže organizátoři věří, že rostoucí trend bude pokračovat a na podzim překoná třeba i hranici 76 tisíc přihlášených.


Na zkušenosti s Logickou olympiádou jsme se zeptali jednoho z vítězů, dlouholetého účastníka Martina Dedka z Mensa gymnázia.

Martine, kolikrát už jste se Logické olympiády účastnil a kterého dosaženého výsledku si ceníte nejvíc?

Logické olympiády se účastním už od mé 4. třídy (nyní jsem v oktávě) a za tu dobu jsem dosáhl na všelijaké výsledky. Nejvíce si samozřejmě cením letošního vítězství, dále pak druhého místa v celostátním kole v kategorii B, když jsem byl v kvartě. Na mé první místo v 5. třídě už si tolik nepamatuji a myslím si, že jsem také měl výhodu toho, že v tu dobu o soutěži tolik lidí nevědělo, a bylo tedy jednodušší se dostat na vyšší příčky.

Co Vás na Logické olympiádě baví a účastníte se i dalších soutěží?

Baví mne zkusit zapřemýšlet nad úlohami, namáhat můj mozek a příjemně se porovnat s ostatními. To, že mě takovéto přemýšlení opravdu baví, jsem si uvědomil, když jsem 4 hodiny přemýšlel nad úlohami v Matematické olympiádě (kde jsem se bohužel neumisťoval tak dobře jako v Logické olympiádě) a necítil jsem se unavený nebo znuděný, i přestože jsem na několik úloh nepřišel.

Když jsem byl mladší, účastnil jsem se soutěží v různých školních předmětech. Například v zeměpisných soutěžích Pražský globus a Zeměpisná olympiáda jsem postoupil do krajského kola, dál jsem se ale už nedostal. Matematické soutěže jsou pro mě ty hlavní.

Ovlivnila nějak vaši účast, resp. výsledky v Logické olympiádě pandemie?

Ano, myslím si, že pandemie a online krajské kolo předchozího ročníku ovlivnilo to, že se mi nepodařilo probojovat do celostátního kola. Užil jsem si to ale i tak.

Co jsou vaše nejoblíbenější předměty ve škole?

Prakticky po celou dobu svého studia jsem vynikal v matematice (stejně jako moji bratři) a to nejspíše částečně způsobilo i moje pozitivní city vůči ní. Ve škole mě ale baví i fyzika a chemie (ze kterých maturuji). Během vyššího stupně gymnázia jsem si ale oblíbil i humanitní vědy jako psychologii (z níž také maturuji) a když se objevil seminář filozofie, tak jsem si ho přihlásil a jsem rád, že jsem tak učinil.

Děkujeme za rozhovor a za celou redakci časopisu držíme palce, abyste i maturitní úlohy vyřešil se stejnou lehkostí jako letošní zadání Logické olympiády.

Zanechat komentář

77 − = 73

Mohlo by se vám líbit