Domů Zahraničí EMAG 2022 – v krásném Štrasburku

EMAG 2022 – v krásném Štrasburku

Od Emma Broudic
Překlad: Viktorie Švorcová

Pod laskavým pohledem sochy provazochodce nad námi se můžeme zaposlouchat do zvuku ukulele a radostných hlasů setkávajících se přátel. Zde se nachází řídicí centrum EMAGu 2022. Na pět dní je hostel Ciarus, umístěný v centru Štrasburku, oživen 735 Mensany z 35 různých zemí.

První důležitou událostí byl Icebreaker, který se konal ve středu večer v pivovaru LeTigre. Skupiny se shromáždily uvnitř baru, stejně tak i ve velkém vnitřním dvoře. Probíhalo zde plno vášnivých diskusí, mezitím kuchaři připravovali stovky tarte flambée (tradičních alsaských slaných koláčů), dokud nebyli všichni sytí a veselí. Noc byla dlouhá a následující budíček pro některé náročný. Ale jakmile jsme se všichni probudili, vystoupali jsme po schodech do patra, které bylo věnované přednáškám našich talentovaných Mensa přátel – které nám daly příležitost k rozšíření našich znalostí, zamyšlení a někdy i změně našeho přístupu k tématu. Inteligence, jazyky, životní prostředí – okruh zahrnutých témat byl široký. Tyto místnosti byly otevřené 24 hodin denně, což nabízelo možnost setkání nebo improvizovaného workshopu.

V pátek jsme navštívili varhanní koncert a komentovanou prohlídku katedrály ve Štrasburku. Stavba je proslulá tím, že byla mezi lety 1647 a 1874 nejvyšší na světě. Místo máme jen pro sebe. Sedíme v hlavní lodi katedrály, a nasloucháme pravidelnému rytmu kontrapunktu, pohlceni mohutným basem nástroje.

Následující den se s blížící se gala večeří zmírňovala intenzita aktivit. Kolem šesté hodiny večerní jste v městských autobusech mohli pozorovat skupiny žen oblečených do společenských oděvů a tenisek – abychom se totiž dostali do pavilonu Joséphine, kde se recepce pořádala, museli jsme nejprve projít zahradami Oranžérie. Jakmile jsme dorazili na místo, dámy vyměnily svou obuv za elegantní boty na podpatku.

Čápi, symbol Alsaska, přelétali přes střechu a přistávali do obrovského hnízda, s jejich majestátními siluetami vyčnívajícími v šeru noci. Poté se rozsvítila fasáda budovy a přišel čas na proslovy. Cédric Markgraf, předseda Mensy Francie a projektový vedoucí celého EMAGu 2022, zaujal místo na pódiu, trochu dojatý, a vyzval tým dobrovolníků, aby se k němu připojili, vděčni za tento rok a půl, který společně strávili snažením, aby se toto všechno mohlo uskutečnit. Následně jsme se sklenicemi vína v rukou byli svědky přehlídky pochutin, které jsme s potěšením okoušeli.

V neděli ráno jsme se s těžkým srdcem naposledy setkali na brunchi. Pověděli jsme si pár hezkých slov, objali jsme se a řekli si „Na viděnou.“ Příští rok. Uvidíme se v Rotterdamu, na dalším setkání plném krásných slibů a dobrodružství.

Přetištěno z Mensa World Journal, 10/2022, číslo 117.

Zanechat komentář

2 + 6 =

Mohlo by se vám líbit