Domů Inteligence a vzdělávání CERN a bunkr plný ajťáků

CERN a bunkr plný ajťáků

Od Tomáš Tauber

Když jsem před rokem do CERNu zavítal na krátkou návštěvu, nečekal jsem, že hned do roka se tam podívám znovu, tentokrát s pracovním odznakem. Od jednoho polského známého jsem se dozvěděl o programu Openlab, který původně vznikl kvůli vybudování Worldwide LHC Computing Gridu jakožto spolupráce CERNu a průmyslových partnerů jako Intel, HP, Oracle či Siemens. Firmy CERNu poskytují technologie, které ještě nejsou dostupné na trhu, různá oddělení CERNu je testují a snaží se je uplatnit, z čehož pro podniky vzejde kýžená zpětná vazba. V rámci této spolupráce probíhá letní studijní stáž, jíž jsem se právě toto léto zúčastnil.

O účast, jejímiž podmínkami jsou víceméně znalost angličtiny nebo francouzštiny a studium oboru kolem informačních technologií, lze zažádat každý rok do konce března zasláním e-mailu se životopisem, doporučením z univerzity a notickou, v jaké oblasti by měl člověk zájem pracovat. Poté vám za měsíc a něco od uzávěrky přijde odpověď, zda vaše žádost byla úspěšná; pokud ano, ozve se vám i vedoucí ohledně přiděleného projektu, máte-li o něj zájem.

Co se týče samotných projektů, ačkoliv se všechny točí kolem IT, už dle řečených oblastí můžete čekat širokou škálu úkolů – od čistého programování přes administrátorskou práci a psaní skriptů po takřka manažerské úkony (jeden student například vypomáhal s organizací CERN School of Computing v Londýně).

Asi odhadnete, že i náročnost jednotlivých projektů se liší. V zásadě se vás ale budou vedoucí snažit využít co nejvíce, takže i kdybyste svůj projekt dokončili o něco dříve, volného času se vám pravděpodobně příliš nenaskytne a budou vám přiděleny další povinnosti. Speciálně pro letní studenty z Openlabu zorganizovali osm tematických přednášek kolem výpočetních technologií, prohlídku Ženevské observatoře a CERNu. Na závěr vás čeká napsání závěrečné zprávy, po jejímž odevzdání dostanete diplom o absolvování tohoto letního programu.

výpočetní centrum v CERNu
foto: výpočetní centrum v CERNu, autor: Luigi Gallerani

Na co však nezapomenete, co budete moci jednou vyprávět vnoučatům a co vám budou ostatní stážisté buďto závidět, nebo vás budou upřímně litovat, je unikátní nabídka ubytování. Kvůli problematické situaci v létě, kdy CERNský hostel je zarezervovaný pro oficiální letní studenty a výhodný podnájem na dva měsíce nikdo nenabízí, bylo dohodnuto s místní správou Meyrinu, městské části nejblíže CERNu, že studenti budou moci přespávat v prostorách komunálního protijaderného krytu pro řídící struktury. Je na vás, zdali této možnosti využijete. V každém případě levnější přístřeší už nabídne jedině most. Tento bunkr vás totiž vyjde na méně jak polovinu toho, co stojí ubytování v CERNském hostelu. Kromě faktu, že se nachází pod zemí a je tedy bez oken, skýtá pár dalších nepříjemností. Asi největší z nich je nepřítomnost praček, což lze řešit buďto ručním praním či zapůjčením speciální karty od kamarádů a využitím prádelny v CERNu. Dále se musíte spolehnout na kuchyni skládající se z elektrického ohřívače, mikrovlnné trouby a lednice. Nakonec vás čeká bydlení s více jak 10 dalšími studenty, s nimiž se budete muset dohodnout, jak přežít, počínaje tím, že na celý bunkr připadají pouze dva bezpečností klíče, které nelze nijak zkopírovat, konče službami na úklid. Pokud bych měl popsat své zážitky z ubytování, vystačilo by to na samostatný článek.

LHC Computing GRID

Celosvětová kolaborační infrastruktura na vybudování decentralizované výpočetní sítě pro distribuci, ukládání a analyzování dat z LHC (okolo 15 milionů GB ročně). V současnosti je do ní zapojeno 130 výpočetních center ve 34 zemích, což čítá dohromady více než 100 000 procesorů, které slouží více jak 8 000 fyzikům z celé planety.

Odkazy

účastníci programu Openlab, autorka: Mélissa Gaillard

Zanechat komentář

− 4 = 6

Mohlo by se vám líbit