Domů Inteligence a vzdělávání Víkend pro rodiny s nadanými dětmi

Víkend pro rodiny s nadanými dětmi

Od Marta Frydrychová
Foto: Zbyněk Novotný

Na konci května 2024 jsme pozvali rodiny s nadanými dětmi na víkendový pobyt s nabitým programem do Parkhotelu Mozolov, který se nachází několik kilometrů od jihočeského Milevska.

Po příjezdu jsme se všichni ubytovali do hotelových pokojů, vilek nebo chatiček. Následovalo slavnostní zahájení, večeře a seznamovací aktivity, kdy se děti, rozdělené barevnými plackami do jednotlivých týmů, poznávaly se svými novými kamarády. Pro rodiče byla v době seznamování připravena přednáška o úvodu do problematiky nadání a typologii nadaných dětí. Přestože předpověď počasí na tento víkend nebyla úplně příznivá, stihli jsme nakonec i táborák a opékání špekáčků.

V sobotu dopoledne připravili pro účastníky program naši hosté. Ing. Petr Pavlík, Ph.D., z VŠB Ostrava, který měl připravenou skvělou přednášku Energie kolem nás, jejíž součástí byla spousta krásných praktických ukázek a pokusů. Markéta Stejskalová, která seznámila malé i velké s Mathessem, matematickým pexesem, které dětem pomocí bazální aritmetiky přibližuje vybrané matematické operace. A do třetice PeaceJam, organizace, jejímž cílem je rozvíjet vůdčí schopnosti a hrdinství v mladých lidech. Nechyběla ani Natálka Kaňáková, pod jejímž vedením si děti zahrály šachy.

Odpoledne vyrazili všichni na šifrovačku skřítka Mozoláka. Na trase dlouhé 6 km čekalo na všechny 13 stanovišť. Na každém byla připravena schránka se šiframi, které po vyluštění prozradily indicie. Pomocí nich hráči hledali slova do tajenky, která na ně čekala v cíli. Záležet jsme si dali jak na tvorbě šifer, tak na přípravě trasy, nic jsme nedali hráčům zadarmo.

Během dne se konalo několik kulatých stolů s Dr. Janouškovou z PPP Tábor, která byla ve volných chvílích k dispozici i na individuální konzultace. Večer byl pro děti připraven kvíz a opět táborák, opékání špekáčků a tentokrát přišly na řadu i kytary.

Během nedělního dopoledne čekalo děti plnění deseti dovedností skřítka Mozoláčka. V rozsáhlém areálu hotelu plnily děti různé úkoly na jednotlivých stanovištích. Naučily se vázat základní uzle, poznávat stopy zvířat a listy stromů, procvičily paměť, natrénovaly Morseovku a zkusily, jak mají pevnou ruku, na jednoduchém elektrickém obvodu. Dále si zahrály Mölkky, rozeznávaly předměty po hmatu a poznávaly vlajky jednotlivých států.

I v neděli nás navštívili hosté, úžasný Václav Krištůfek z Biologického centra Akademie věd, který děti hravou formou seznámil se životem včel. Dorazila také Jihočeská televize, která natočila o našem víkendu krásnou reportáž. I v neděli byla k dispozici Dr. Janoušková a zároveň někteří účastníci využili možnosti nechat si změřit své IQ mensovním testem. Pak už jen následovalo vyhodnocení celého víkendu, předání cen a loučení.

Domů se nám nikomu nechtělo, víkend se vydařil, užili si jej jak účastníci, tak pořadatelé ze SIGu Jihočeské nadané děti. Největší odměnou byly úžasné reakce dětí i dospělých.

Nesmíme zapomenout na partnera celé akce, ZVAS, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, se kterým máme v Jihočeském kraji v rámci podpory nadání úžasnou spolupráci.

Připojuji reakce některých účastníků:

…. Chci MOC PODĚKOVAT za VÍKEND V MOZOLOVĚ. Bylo to pro nás všechny 3 neskutečným obohacením a načerpáním. Ester si užívala pobyt a péči a malé děti, ale i určité důležitosti. Sofi měla možnost být mezi „svými“ a i když skoro nejstarší, čerpala ze společných programů hodně a našla si tam i kamarádku Zuzku, která je z Prahy. Pro mne to bylo tááák osvěžující. Úžasné přednášky, jak v pátek večer, tak vše od paní psycholožky. Ale i „běžné rozhovory“ s ostatními rodiči, kteří chápou a ví, co je to mít „trochu jiné dítě“ a že to není jen procházka růžovým sadem. Rozhovor s učiteli, kteří nejsou otrávení a vyhořelí. Velké poděkování celému organizačnímu týmu, včetně Vás. Musím přiznat, že mne překvapilo, jak celý víkend proběhl v klidu, jak byli rodiče i děti milí a „ukáznění“, jak celá organizace báječně šlapala (z pohledu účastníka, pro vás to tak jednoduchá určitě nebylo). Takže za vše velké díky. A rády se budeme účastnit zase příště. (Od Mašátových)

… Chtěl jsem Vám i Vašim kolegům poděkovat, jaké skvělé podmínky jste pro mě během mého pobytu v Mozolově připravili. Ať už se tedy jedná o ubytování, stravování, prostory pro program, nebo jak skvělé posluchače jste mi na besedy přivedli. Oba dny strávené v JČ pro mě byly velice příjemné a práce s dětmi, které měly evidentní zájem o to, co tam probíhalo, a i po relativně dlouhé době je to bavilo a udržely pozornost, pro mě byla naplňující. Práce s nadanými dětmi je skvělá a moc mě baví. (Od Petra Pavlíka)


… Děkujeme za skvělý víkend, který jsme si všichni moc užili! Nemáme srovnání s jiným  setkáním, ale tohle bylo fantastické! (Od Kmínků)


… Chceme taky moc poděkovat Tobě, Marto, a celému skvělému týmu lidí, které kolem sebe máš… Nejen za tenhle báječnej víkend, ale za všechno, co pro nás děláte… za to, že nám i dětem pomáháte, dáváte radost a za to, že díky vám máme příležitost se poznat, setkávat a sdílet svoje radosti i trápení a poznat, že v „tom“ nejsme sami. Díky! (Novorkovi)


…  obrovské díky letí od Prochásků. Smekáme klobouk. Úžasný program, skvělá parta a celkově perfektní atmosféra. Bylo nám s vámi moc dobře. Až nám bylo líto, jak to rychle uteklo. Budeme se těšit zase někdy příště.

…  strašně moc děkujeme! Celý víkend byl super, poznali jsme skvělé lidi, jak my, tak syn. Hodně nás mrzelo, že jsme museli odjet už v neděli ráno. Těšíme se na další společné akce! Děkujeme, že děláte co děláte (Od Jany Studecké)


Více takových nadšených a zapálených lidí pro věci, které mají smysl! Byl to úžasný víkend, s ještě úžasnějším programem a lidmi, na krásném místě. Děkujeme, že jsme mohli být jeho součástí my 3 z Moravy. (Od Petry Kafkové)


Co bylo nej:

  • Šifrovačka, jak trasa, tak úkoly. Trochu se člověk zamyslet musel, ale zároveň to nebylo demotivačně těžké.
  • Povídání a ukázka Petra Pavlíka. Přišel mi bezva a mrzelo mě, že jsem jeho povídání nezvádla slyšet celé. Nechtěla jsem přijít o kulatý stůl.
  • Táborák s kytarami. Ty kytary tomu daly úplně jiný náboj. Smekám před všemi, co na ně hráli.
  • Skvělý nápad byly placky. Barevné rozlišení děti, což ulehčilo rozdělování na jednotlivé aktivity.
  • Uvítací taštičky – to bylo milé.
  • Včelař s ochutnávkou děti taky nadchnul.

(Od Petry Houptové)

Zanechat komentář

15 − 6 =

Mohlo by se vám líbit