Domů Věda a rozhovory Práce a studium v Evropské organizaci pro jaderný výzkum

Práce a studium v Evropské organizaci pro jaderný výzkum

Od Tomáš Nováček

CERN nabízí občanům České republiky úžasné možnosti v podobě studijních stáží i hlavního zaměstnání.

Tato nabídka rozhodně neplatí jen pro vědce v oboru fyziky vysokých energií. Právě naopak, v CERNu nalezne práci člověk se vzděláním v téměř jakémkoliv technickém oboru od strojního a materiálového inženýrství, elektroniku všech zaměření (vysokofrekvenční, silnoproudou, programovatelných obvodů) přes projektování, programování, správu sítí a výpočetních systémů až po statistiku a matematiku. K instalaci a správě všech zařízení a tisíců kilometrů kabelů a potrubí jsou zde vítáni nejen inženýři, ale také elektrikáři a instalatéři a žádná organizace se neobejde ani bez sekretářek a asistentů. Z momentálně vypsaných pozic vybírám: telekomunikační inženýr, inženýr vakuových technologií, geodet, systémový administrátor, mechanik, svářeč, technolog čištění vody nebo technik pro správu audiovizuálních zařízení.

Podmínkou pro práci v CERNu je výborná znalost angličtiny nebo francouzštiny. Pro některé pozice je vyžadována praxe, u jiných stačí vzdělání v oboru.

S ohledem na problémy, které CERN řeší, nabízí zdejší práce prostor pro vlastní kreativitu, inteligenci a osobitého génia. Jedním z úkolů, který museli zdejší inženýři vyřešit, bylo například postavit sedmadvacetikilometrový kruhový urychlovač sestávající z 1 263 hlavních magnetů, z nichž každý váží 35 tun, s přesností na 0,1 mm a navigovat po něm svazek pohybující se rychlostí téměř 300 000 km/s s přesností na 0,01 mm (ano, na deset mikrometrů).

Na všechny pozice se uchazeči hlásí elektronicky. Přehled volných míst naleznete na webu CERNu, kde se můžete i přihlásit. K přihlášce přiložíte svůj životopis a vyplníte relativně obsáhlý formulář. Pět nejlepších uchazečů si CERN pozve na osobní interview, které většinou trvá jeden až dva dny. První část interview se skládá z pohovoru s personalistou a z vědomostního testu z vybrané oblasti. Následuje neformální pohovor se všemi budoucími kolegy, který zabere zbytek dne a někdy i část dne následujícího. O výběru uchazeče často rozhoduje právě schopnost týmové spolupráce a zájem učit se novým věcem.

Za tento pokus nic nedáte, naopak můžete leccos získat, protože CERN vám zaplatí cestu, ubytování, stravu a ještě přidá finanční kompenzaci za ušlou mzdu podle zdejších zvyklostí, což v přepočtu činí kolem 15 000 Kč!

CERN je mezinárodní organizace, a proto její zaměstnanci neplatí žádné daně, spravuje si vlastní zdravotní i důchodové pojištění, které zaměstnancům také z větší části hradí. Uváděné platy proto představují peníze, které člověku skutečně přijdou na účet. Nástupní platy se pohybují v rozmezí od cca 80 000 Kč čistého měsíčně pro manuální pracovníky až po cca 200 000 Kč čistého měsíčně pro vysokoškolsky vzdělané odborníky s praxí. Zkušení odborníci na místech s vysokou zodpovědností potom mohou vydělávat ještě o poznání více. Standardem je šest týdnů dovolené a několik příjemných benefitů plynoucích z postavení zaměstnance mezinárodní organizace, které zahrnují například výrazné slevy na nová auta, možnost speciálního odbavení na letišti a podobně. Nejlepší je však možnost podílet se na něčem, co se nesmazatelně zapíše do historie lidstva, pracovat v organizaci, která se pohybuje na špičce světového vědění.

Vysokoškolským studentům CERN nabízí celou řadu stáží, letní i celoroční. Tyto jsou opět otevřené pro všechny studenty denního studia téměř jakéhokoliv technického oboru jakékoliv akreditované vysoké školy v ČR. O programech pro studenty jste si mohli přečíst v našem časopise v článcích: CERN a bunkr plný ajťáků a CERN – „země“ technickým studentům zaslíbená.

Dále pořádá CERN výukové programy pro středoškolské učitele, přednášky a workshopy, takže se vyplatí na jeho stránky zavítat, i když si myslíte, že vám nemá co nabídnout. Možná budete velmi mile překvapeni.

Autor: Tomáš Kubeš

Zanechat komentář

28 − 22 =

Mohlo by se vám líbit