leden
Začaly platit nové členské průkazy, které členové Mensy obdrželi poštou spolu s prvním číslem časopisu Mensa v roce 1997.
Byl založen SIG Vandrování.
květen
V roce 1997 skončilo funkční období předsedy, rady a kontrolní komise. Do 10. května mohli mensané volit z kandidátů na předsedu Mensy (Jiří Bělohlávek, Jan Fikáček) a do Rady Mensy (sedmnáct dalších kandidátů), kteří byli představeni v dubnovém čísle časopisu Mensa. Finální volba proběhla 24. května 1997 s těmito výsledky: předseda: Jiří Bělohlávek, další členové: Aleš Okon, Václav Fořtík, Aleš Hodina, Petr Bulušek, Kateřina Havlíčková, Luděk Kovář, Aleš Boháč, Pavla Bradáčová, Radek Holík. Kontrolní komise: Marika Zdeňková, Pavel Kotáb, Jan Vučka. Jako hlavní úkol si rada vytyčila „výrazně zvýšit prestiž a atraktivitu Mensy“.
Byla založena Nadace Terminus a zvoleni členové její správní a dozorčí rady. Nadace si dala za cíl získávat a předávat IT školským zařízením (zdarma), zabývat se projekty v oblasti zdravé počítačové kultury a projekty a studiemi v oblasti vývoje a využití IT v blízké budoucnosti.
Ministerstvo školství přiznalo Mense roční dotaci ve výši 150 000 Kč.
září
Osmileté gymnázium Buďánka získalo k užívání celou budovu v Holečkově ulici v Praze 5. V té době mělo 116 studentů.
Stránky Mensy na internetu získaly novou adresu: http://www.mensa-cr.narexpha.cz.
Vznikl SIG Rodiče, děti – Jižní Město.
listopad
Ve snaze zatraktivnit časopis Mensa dostali čtenáři možnost vyjádřit se k jednotlivým rubrikám i tématům formou ankety o ceny. Zúčastnilo se jí osm procent členů Mensy.
prosinec
Na základě výsledků ankety mezi členy Mensy byl vytvořen profil „typického mensana“: věk 24,5 roku, obvod hlavy 57 cm, výška 175 cm, šedé oči, světle hnědé vlasy, pravák, brýle (průměrně 2,7 dioptrie), s přístupem k internetu (denně u počítače stráví 3,7 hodiny), mluví česky, anglicky a německy, mezi jeho nejoblíbenější aktivity patří spaní či všemožné povalování, četba a sport a neví, co je SIG.