leden
Vznikl SIG Mensa e-mail, určená k diskusi po síti pro pokrokové mensany, kteří už v té době měli e-mailovou adresu.
Novou šéfredaktorkou časopisu Mensa se stala studentka chemie Marika Zdeňková.
Einsteinova společnost sdružující členy i nečleny Mensy, kteří dosáhli v mensovním testu výsledku 150 a více bodů, začala vystavovat průkazky svým členům, jichž v té době bylo kolem stovky.
únor
Konala se valná hromada brněnské místní skupiny.
Po devítiměsíční přestávce se opět rozběhla IQ liga, soutěž mensanů v inteligenčních a jiných testech.
Byla založena (ať vážně, či z recese) skupina SIG Ženy, určená pro muže. Téma skupiny bylo „jak na ženy a co s nimi potom“ – muži zde tedy hodlali sdílet informace o ženách a svých zkušenostech s nimi.
březen
Český rozhlas – Radiožurnál vysílal pořad na téma Je Mensa demokratická organizace?
V Brně se konal ples Mensy.
duben
Ministerstvo vnitra schválilo nový název sdružení: Mensa České republiky.
Proběhlo testování IQ v Ústí nad Labem, kde se začala rozbíhat činnost směřující k založení místní skupiny.
květen
Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze zorganizovala Mensa velké testování IQ dětí od 10 let, včetně zájemců o studium na mensovním gymnáziu. Koncem května se pak konaly přijímací zkoušky na Osmileté gymnázium Buďánka. Součástí byl i literární test – děti měly za deset minut napsat text na některé ze tří témat: 1. Čím jsou knihy škodlivé, 2. Leváctví u praváků a 3. Vliv kyseliny mravenčí na otáčení Země kolem své osy. Dva pozoruhodné texty pak uveřejnil časopis Mensa v letním dvojčísle.
V Praze 6 se konalo celostátní setkání členů Mensy ČR. Na setkání byly pozvány všechny účastnice soutěže krásy MCM (Miss Czechoslovak Mensa), která probíhala v předchozím roce. Tentokrát hlasovali o vítězné Miss čtenáři časopisu Mensa. Stejně jako na loňské soutěži Miss Přítomnost byla nejhezčí dívkou Mensy České republiky zvolena Veronika Černá z Prahy. Dále byla zvolena Miss Sympatie, jíž se stala Denisa Straková, a Miss Ucho (soutěž o nejkrásnější dámské ucho) se stala Petra Nerandžičová. Všechny Miss dostaly díky sponzorům nejen krásné korunky, stejné jako v soutěži Miss ČR, ale také hodnotné výhry.
červen
Pokračovala diskuse o názvu mensovního časopisu, zveřejněné návrhy byly však stále zčásti spíše recesí.
V e-konferenci proběhla anketa na téma zvýšení členských příspěvků, které by umožnily využívat pro výrobu mensovního časopisu kvalitní a rychlou tiskárnu, protože stávající výroba se zpožďovala a časopisy chodily členům s velkým, někdy i měsíčním zpožděním. V další anketě na téma „Co mi Mensa dala a vzala“ ocenili respondenti zejména možnost setkání se zajímavými lidmi, přístup k informacím a příležitost k cestování a mezi návrhy na zlepšení zdůrazňovali zejména potřebu zaměřit se na zviditelnění Mensy.
červenec
Malí mensané odjeli na první letní tábor Dětské Mensy.
Časopis Mensa byl poprvé zpracován v profesionálním programu pro DTP, a nikoliv v textovém editoru jako doposud.
srpen
V časopisu Mensa se poprvé objevila rubrika Reakce na akce.
září
Gymnázium Buďánka přesídlilo do nepříliš vyhovující pronajaté budovy v Libni. Škola měla 72 žáků.
Dětská Mensa v Praze vypsala devět pravidelných kurzů (kroužků) pro děti, zaměřených na matematiku, astronomii, bridž, go, archeologii, mineralogii a dějiny. Dětská Mensa začala pracovat také v Olomouci.
V Podhradí u Ledče nad Sázavou se uskutečnilo další mezinárodní setkání členů Mensy.
Rada Mensy rozhodla o zvýšení členských poplatků v roce 1995 na 300 korun pro výdělečně činné a 200 korun pro nevýdělečné členy. Členský příspěvek do Dětské Mensy byl stanoven na 50 korun.
Mense ČR byl přiznán statut řádné národní Mensy. Podle odhadu Jana Fikáčka byla česká Mensa v té době asi pátou největší na světě.
říjen
Rada Mensy předložila členům v časopise Mensa k připomínkám nové stanovy, které vznikly v souvislosti s rozdělením Mensy na českou a slovenskou a s přejmenováním sdružení na Mensa České republiky. Stanovy byly schváleny vedením Mensy International.
Byla založena místní skupina Ústí nad Labem.
listopad
V Praze proběhlo další velké testování IQ. Tato akce se pravidelně konala na jaře a na podzim a pokaždé testy prošlo 600–1 000 lidí. Na podzimní testování přišlo 840 zájemců, z toho 148 dětí. Po testování natočila tehdejší redaktorka Frekvence 1 Zuzana Bubílková hodinový rozhovor s předsedou Mensy Janem Fikáčkem, který měl dobrý ohlas u posluchačů.
prosinec
Mensa v roce 1994 posílila spolupráci s médii – do časopisu Týden pravidelně dodával Jaroslav Flejberk hádanky a úlohy, pravidelně vycházely články o Mense v časopisu Ekonom a koncem roku byla domluvena spolupráce s časopisem Chip. Činnosti Mensy se pravidelně věnoval i Český rozhlas a další média.