Domů Tvorba mensanů Jak se káčátko proměnilo v černou labuť

Jak se káčátko proměnilo v černou labuť

Od Redakce

Nina je mladá, krásná a nadějná baletka, která čeká na svoji příležitost zazářit. Šéfové divadla cítí, že je nutná změna repertoáru. Hlediště podle nich zaplní také nová neokoukaná tvář, která bude lákat a ohromovat. Dosavadní hvězda dostává padáka a konkurz na hlavní roli v Labutím jezeře se blíží.

Nejen Nina, ale i další baletky tuší životní šanci. Která z nich dokáže dokonale ztvárnit křehkou a elegantní bílou labuť a zároveň živočišnou a sebejistou černou labuť? Nina nežije ničím jiným než nadcházejícím konkurzem. Trénuje intenzivněji a nervy má na pochodu. Zahrát bílou labuť jí nedělá sebemenší problém. Je taková – hodná maminčina holka, precizní a uzavřená. S černou labutí si ale stále neví rady. Nedokáže se uvolnit, není vyzývavá, nedokáže svést muže.

Takový psychický tlak nemůže zvládnout. Kvůli nedostatku spánku, možná kvůli nedostatečnému přísunu jídla, začíná mít Nina vidiny. Nemá se komu svěřit, kamarádky nemá, vždyť v divadle spolu všechny jen soupeří. S matkou si přestává rozumět. Na scénu navíc přichází nová baletka Lily, která je jejím přesným opakem. Je drzá, odvážná a sexy – dokonalá černá labuť. Nina ví, že s příchodem Lily je její kariéra ohrožena. Vidiny se zhoršují, až sama neví, co je vlastně skutečné.

Její představy hrají ve filmu zásadní roli. Divák mnohdy nebude vědět, co se doopravdy stalo. Musí být tedy ve střehu, aby mu nic neuniklo. Vidiny jsou nejprve nenápadné, v závěru gradují a nabývají na barvitosti.

Herecké obsazení je vydařené. Natalie Portman má po celý film ve tváři nejistotu a utrpení z dřiny. Herečka je tak štíhlá, až je těžké uvěřit, že ve skutečnosti baletkou není. Nejpůsobivější je její přerod z hodné dívky v temnou černou labuť. Mila Kunis svou roli svůdnice a provokatérky zvládla na výbornou.

Temný děj provází krásná klasická hudba. Oko diváka potěší elegantní tanec. Závěrečné vystoupení černé labutě bere dech.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že se jedná o film jen pro ženy, opak je pravdou. Žádné sladké řeči tu neuslyšíte. Nina si jde tvrdě za svým a její strastiplná cesta, při níž téměř přijde o rozum, zanechá dojem v každém.

Režie: Darren Aronofsky
Hrají: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder, Benjamin Millepied
Premiéra: 10. 2. 2011

Autor: Lenka Molnárová

Zanechat komentář

49 − = 45

Mohlo by se vám líbit