Domů Věda a rozhovory Bitcoin I. část: Na co vše si dávat pozor

Bitcoin I. část: Na co vše si dávat pozor

Od Vladimír Kutálek

Když někdo zemře, vyhoří, ztratí paměť nebo je vykraden, se státními penězi (česká koruna, euro, dolar…) to není obvykle velký problém. Mnoho lidí ví, co a jak zajistit (viz také můj článek „Na co vše myslet a udržovat aktuální (nejen) kvůli vlastní smrti?“ mensa.click/lp). A když ne, mnohé věci jsou prostě nějak zajištěny státem, např. dědění dle zákona. Kvůli opatřením států už lidé na rizika nemusí myslet téměř vůbec – a o to častěji je neřeší. Ale když se to samé stane někomu, kdo vlastní bitcoin, nikdo jemu či pozůstalým nepomůže, i kdyby sebevíc chtěl. Na základě dlouhodobého (ne)pohybu bitcoinu se odhaduje, že až milión bitcoinů (z celkových maximálně 21 miliónů) je z takového důvodu ztraceno. Pokud máte bitcoin nebo o něm uvažujete, tuto stránku kryptoměn nepodceňujte.

Nezbytně stručný a rychlý úvod do bitcoinu

Bitcoin není méně bezpečný než státní měna, pro některé situace je dokonce bezpečnější, vyžaduje ale jiný přístup. Kryptoměny mají obrovskou výhodu např. v tom, že jsou čistě elektronické, založené na složité matematice asymetrické kryptografie a dalších nástaveb na kryptografii postavených. Stačí si tak třeba zapamatovat (nedoporučuji), vytetovat, vyšít, napsat nebo v knize vyznačit 12 anglických slov v daném pořadí a vždy, kdykoliv a kdekoliv se ke své kryptoměně dostanete. Těch 12 slov jakožto mnemotechnická fráze pro obnovu dat kryptopeněženky (v angličtině recovery seed) odpovídá 128bitovému klíči – a paranoici mohou používat i vyšší počet slov (18, 24). Díky těmto slovům si vaše peněženka najde vaše privátní klíče, k nim si najde veřejné klíče, adresy, kam vám lidé mohou kryptoměnu posílat a přes které uvidí historii transakcí.

Stačí 12 slov. Jak je zabezpečit a uchovat, je tedy doslova klíčová záležitost.

Budu mluvit o bitcoinu, nicméně většina věcí se týká snad všech kryptoměn. Pokud si ale myslíte, že budete diverzifikovat riziko tím, že budete investovat do vícero kryptoměn, raději to nedělejte. Kvalitativní rozdíl mezi bitcoinem a ostatními kryptoměnami, zvlášť těmi, které vznikly v posledních letech, je propastný: v důvěře, „stabilitě“ i celkové kapitalizaci, která souvisí s volatilitou.

Co u bitcoinu řešit víc než u státních měn

Chyby z nedbalosti. Když si heslo naškrábete na papírek a pak ho po sobě nepřečtete, papírek ztratíte, sežere vám ho kočka nebo rozstříhá dítě – u státních peněz žádný problém, stává se často, necháte si poslat heslo nové. U bitcoinu? Prostě musíte vyzkoušet všechny možnosti, co by ta vaše škrábanice mohla být, žádná jiná možnost není. Pokud je kombinací příliš mnoho a předem jste si nevytvořili zálohu, právě jste přišli o bitcoiny. Ano, tak je to snadné.

Přirovnal bych to k příběhu z knihy Faktomluva, kdy Švédové přijedou do Indie a jeden strčí nohu do zavírajících se dveří výtahu, aby kolegovi výtah neujel. Díky rychlé reakci Inda, který zmáčkne nouzové tlačítko, se nic vážného nestane, jinak by výtah nohu možná i usekl. Ind se diví, že Švédové tak moc spoléhají na (nouzové) bezpečnostní opatření svých výtahů, Švédové se diví, že Indové běžně jezdí v tak „nebezpečném“ výtahu. Pozor na to, u bitcoinu jste v situaci Švéda, co jede výtahem v Indii.

Úmrtí. I když je vám 14 nebo 20 let, smrt je sice méně pravděpodobná než v 80 letech, nicméně stále možná a měli byste na ni být nachystáni. Když se jedná o státní měnu na bankovním účtu, po vaší smrti notář osloví banky a vaši dědici budou mít k vašim penězům automatický přístup. I když nemáte závěť či ji zákon nerespektuje, dědicové jsou určeni zákonem. V případě bitcoinu se k němu bez vaší přípravy pozůstalí nikdy nedostanou, i kdyby věděli, že jste ho měli a na kterých adresách. A když o bitcoinu nebudou nic vědět a mezi vašimi věcmi najdou nějaký papírek/destičku s anglickými slovy, pravděpodobně je v klidu vyhodí, aniž by tušili, co znamenají. Na druhou stranu – když se třeba ve 14 letech dobře postaráte o to, že vaše bitcoiny dostane po vaší smrti vaše přítelkyně, tak to tak bude, na rozdíl od státních peněz, kde by v tomhle věku byla vaše závěť neplatná.

Kóma, nesvéprávnost. Když upadnete do kómatu nebo se stanete dočasně nesvéprávnými z důvodu nemoci nebo úrazu, existují státní metody, jak se vaši blízcí stanou vašimi opatrovníky a po dodržení jistých procesů se dostanou i k vašim penězům. Pokud vlastníte bitcoin a nepamatujete na tohle předem, opět máte smůlu.

Požár, tornádo, povodeň. Pro případ, že vám nějaký živel zničí byt, se obvykle pojistíte, takže do určitého limitu vám pojišťovna nahradí dokonce i hotovost. Téměř ve všech případech se postupně dostanete k rodnému listu, občanskému průkazu, a nakonec i k účtům. Ale pokud se jedná o bitcoin? Máte problém, vše je na vás. Pokud jste si náhradní způsob nenachystali, tak prostě neexistuje.

Omyl, podvod. Když omylem pošlete státní peníze na špatný účet, není obvykle vše ztraceno. Lze vypátrat majitele účtu, banka ho osloví a vaším jménem ho požádá o vrácení peněz. To také většina majitelů účtů udělá, mimo jiné proto, že v rámci České republiky jim jinak hrozí postih. V některých případech dokonce dostanete peníze částečně zpět, i když je z vás někdo vyláká podvodem. U bitcoinu zapomeňte. Ztroskotáte hned na prvním kroku. Nevíte, koho oslovit, neznáte identitu vlastníka adresy, kam jste peníze poslali. Můžete jen spoléhat na to, že peníze pošle zpět sám od sebe – jenže i když bude čestný, nemusí si ani všimnout, že mu peníze přišly. A v případě podvodu jste prakticky bez šance. Nepočítejte s tím.

Ztráta, krádež, ztráta důvěry. Když ztratíte platební kartu, zablokujete ji. A i když ne, můžete být předem na toto riziko pojištěni. Banka má navíc mnohdy ze zákona částečnou odpovědnost. Když ztratíte přístupové údaje k účtu, prostě je zablokujete – a vždy existuje cesta, jak se ke svým penězům opět dostat. Když se rozvedete nebo někdo z vašich blízkých ztratí vaši důvěru, situaci vyřešíte obdobně. U bitcoinu? Bez šance. Neexistuje ani cesta, jak zablokovat přístupové údaje. Jedině převést všechny bitcoiny na jinou adresu – dřív, než to udělá zhrzená milenka.

Loupež, vydírání. Bohužel existují případy, kdy vám někdo hrozí násilím nebo má rukojmí, např. zašifrovaná data, a vydírá vás. (Pozor, v některých zemích je nelegální vyděrači zaplatit, více např. starší čísla časopisu Security World). Zaplatíte muži, co stojí před vámi se zbraní v ruce? Když máte v případě státních peněz opravdu velké štěstí, útočníka najdou a má z čeho platit, tak ho přinutí vám peníze vrátit. Jedná se spíše o nepravděpodobný scénář, u bitcoinů jsou ale šance prakticky nulové.
Obávám se, že mnoho lidí na bitcoin zanevře, jakmile se s jednou z výše uvedených situací potká a nevratně kvůli ní o peníze přijde.

Pokud jsem vás vystrašil a budete bezpečnost i rizika kryptoměn brát mnohem vážněji než se státní měnou, článek splnil svůj účel. V příštím díle se pokusím nastínit některá možná dílčí řešení jednotlivých rizik.

Zanechat komentář

68 − = 64

Mohlo by se vám líbit