Představujeme nejpovedenější badatelské aktivity z činnosti LogIQ klubu nadaných dětí v Klatovech pro zvídavé prvostupňové děti. Mnoho těchto aktivit bylo součástí zapojení našeho klubu do soutěže Pohár vědy. Pohár vědy je týmová vědecká soutěž pro děti a mládež ve věku MŠ–SŠ. Přihlásit se může jakkoliv velký tým, soutěž je zdarma a probíhá vždy v první polovině daného kalendářního roku. Více o soutěži na stránkách sciencecup.eu.
Vhodně prováděné dětské badatelství zahrnuje aplikaci velmi komplexních a kognitivně náročných kompetencí včetně čtenářské dovednosti, zaměření pozornosti, logického myšlení, odvozování, abstrakce, spolupráce (sociální dovednosti) a prezentačních dovedností. Největší překážkou v realizaci těchto aktivit ve škole i mimo školu často bývá zásobník zadání. Z tohoto důvodu byla zřízena facebooková skupina Kluby nadaných dětí mensa.click/knd-fb pro vzájemnou inspiraci všech učitelů a lektorů podobných aktivit. Výborným zdrojem zadání ke vhodným badatelským aktivitám i pro nejmenší děti je právě soutěž Pohár vědy.
Kuličková dráha
Zadání: V Německu se nachází největší horská dráha na evropském kontinentu Silver Star. Vozík vyjede až do výšky 72 metrů a pak návštěvníky pošle strmým pádem skoro až k zemi. Vyrobte podobnou horskou dráhu pro kuličku. Za základ vám může posloužit několik krabic, ruličky od toaletního papíru, PET lahve, kelímky, zkrátka cokoliv, co doma najdete. Fantazii se rozhodně meze nekladou. Pozor! Pro svou dráhu musíte použít alespoň 3 různé materiály. Můžete dělat korýtka a zatáčky z tvrdého papíru. Dráhu můžete přilepovat z vnější strany krabic, ale může procházet i jejich vnitřkem, aby se kulička zase jinde vynořila a pokračovala dál. Dokážete zařadit do vaší dráhy i smyčku, v níž kulička překoná zemskou přitažlivost? Smyčku vyrobte z tvrdého papíru, jehož zahnuté okraje nastřihnete, aby jej bylo možné stočit, vše zafixujte lepidlem. Změřte čas, za který kulička projede celou vaší dráhou. Plný počet bodů může získat pouze tým, jehož dráhu bude kulička překonávat alespoň 4 sekundy a zároveň úspěšně projede i smyčkou.
Naše děti pojaly tento úkol velmi kreativně a rozhodly se vybudovat funkční kuličkovou dráhu přes několik pater školy. Rázem tak úkol dostal novou dimenzi a při jeho plnění opět přišly nové poznatky: kulička do loopu musí přijet z dostatečné výšky, aby se protočila a pokračovala dále v dráze; velikost, hmotnost a materiál kuličky také výrazně ovliňují jízdu kuličky dráhou; dráha musí mít sice dostatečný sklon, aby se kulička nikde nezasekla, ale zase nesmí mít přílišný sklon, aby z dráhy nevylétla apod.