V pondělí 2. září zahajujeme i na naší škole nový školní rok. V 8:30 přivítají třídní učitelé naše stávající studenty a později třídní učitelé, vedení školy a vyučující přivítají naše nové primány a jejich rodiče. Pojďme se nyní podívat, co máme v tomto školním roce v plánu a co nás čeká.
Především jsou to pravidelné akce jako lyžařský kurz, adaptační kurz Prima seznamka, poznávací a vzdělávací zájezdy, projektové dny, různé odborně zaměřené exkurze, Veletrh vědy, besedy a přednášky, především oblíbená akce Mensa fórum a Minimensa fórum. Pokračujeme také v projektu, který rozvíjí u žáků kompetenci k učení, v tandemové výuce v několika předmětech a třídách, naši žáci budou tvořit seminární a ročníkové práce, z nichž ty nejlepší poputují do přehlídky SOČ, zúčastní se vzdělávacích kurzů CTM, připojíme se k celostátním akcím Noc s Andersenem, Svět knihy a Srdíčkovým dnům. Budeme se snažit zapojit děti do pravidelně organizovaných soutěží, např. matematických, historických, zeměpisných, počítačových, cizojazyčných, literárních, výtvarných, Logické olympiády, Lingvistické olympiády a zorganizujeme Talent základek. Nabídneme žákům opět oblíbené kroužky jako je šachový, debatní, japonština, genealogický apod. Debatování a šachy jsme nově v letošním školním roce nabídli také jako povinně volitelný seminář.
Podpora vztahů mezi žáky i rodiči
Také opět plánujeme uspořádat v květnu celoškolní teambuildingovou akci pro posílení vztahů mezi žáky školy napříč ročníky, kdy žáci na několik dní vyjedou do přírody a pod dohledem vyučujících budou probíhat společné týmové poznávací a outdoorové aktivity.
Na základě našich dlouhodobých plánů a také na základě podnětů rodičů jsme v loňském roce pilotně zahájili sérii schůzek rodičů s vedením školy a s některými členy pedagogického sboru s názvem „Na kafe s ředitelkou“. Zatím proběhlo jedno setkání s rodiči dětí nižšího stupně gymnázia. Na programu bylo seznámení rodičů s aktivitami a akcemi školy, také seznámení s vizí školy, se záměry na další období, návrhy na zlepšení spolupráce školy a rodičů, byl i prostor pro sdílení zkušeností, dotazy a náměty. V následujícím školním roce na to chceme navázat a akci rozšířit o rodiče žáků na vyšším stupni, také se scházet s rodiči po jednotlivých třídách.
Novinky u maturit
Již třetím rokem se zapojíme v rámci profilových maturit do pokusného ověřování MŠMT a umožníme maturantům a maturantkám nahradit školní maturitu z IVT mezinárodně platným certifikátem ICDL Profile. V rámci vzdělávacího profilu s názvem „ICDL Profile Compute & Code“ si maturanti mohou vybrat tři z následujících ECDL/ICDL zkoušek – Spreadsheets, Using databases, Computing a Robotics. Druhou možností nahrazení profilové maturity z IVT bude opět složení AP zkoušky Computer Science Principles nebo Computer Science A od CTM. Také hodláme letos rozšířit nabídku AP certifikátů jako částečnou náhradu za profilovou (školní) část maturitní zkoušky z chemie, biologie, matematiky aj.
Kariérní poradenství
Také bychom rádi v rámci zlepšení kariérového poradenství rozšířili nabídku již nabízených aktivit. Kariérovému poradenství jsme se začali systematicky věnovat již před 5 lety, byť ve škole vždy v případě potřeby probíhalo na úrovni třídních učitelů, školní psycholožky, speciální pedagožky, výchovné poradkyně apod. Prvním oficiálním kariérovým poradcem byl Mgr. Petr Kolář, v loňském školní roce tuto roli převzal nový kolega Ing. Jan Mrzena.
Mezi aktivity kariérového poradenství patří individuální poradenství, skupinové poradenství, testy kariérních předpokladů a volby vhodného povolání, besedy s osobnostmi z různých sfér pracovního života, besedy s bývalými studenty o zkušenostech s různými VŠ v Čechách i v zahraničí, kariérové workshopy, zprostředkování nabídky studia v zahraničí od komerčních agentur nebo vytvoření týmu Kariéra v Teams. Studenti se účastní Dnů otevřených dveří na různých VŠ, veletrhů a přehlídek VŠ a dalších možností studia (např. Gaudeamus). Byl nabízen i kroužek Kariéra, studentům nabízíme pomoc s vyhledáním vhodného oboru a vhodné VŠ či VOŠ, pomoc s vyplňování přihlášek na VŠ či vyhledáním relevantních informací, pro zahraniční VŠ zajišťování relevantních podkladů k přihlášce (např. posudku v AJ), doporučení vhodných přípravných kurzů k přijímacímu řízení na VŠ, vhodných stáží na vědeckých pracovištích apod.
Rozvoj školy
Jsme zapojeni do dvou projektů v rámci programu Erasmus+, kde spolupracujeme se školami z bulharského Velingradu a italského Turína. Jeden projekt je zaměřen na Inovativní profesní rozvoj učitelů jako klíčový nástroj pro úspěch studentů, druhý na rozvoj ICT dovedností.
Budeme pokračovat v čerpání prostředků z operačního programu OP JAK, které využíváme na financování školního asistenta, speciálního pedagoga, kariérového poradce, tandemovou výuku, projektové vyučování a další inovativní metody.
Kromě toho neustále a průběžně zvelebujeme prostory školy i její okolí – na chodbách se neustále vystavují výtvarná díla našich žáků, vitríny s jejich úspěchy, ve všech prostorách školy je i květinová výzdoba a mnoho odpočinkových prostor, některé prostory školy byly čerstvě vymalovány, jedna třída byla odhlučněna, bylo zakoupeno několik pomůcek pro výuku a počítá se s dalšími. Kvůli rozšíření možností pro výuku zvažujeme pořízení venkovní jurty a pěkně upraveny a osázeny jsou i venkovní prostory před vchodem do budovy.
Nadační fond Matyáše Kosíka
Také připomínáme existenci Nadačního fondu Matyáše Kosíka. Tento fond slouží k podpoře nadaných žáků naší školy. V loňském školním roce jsme z něho finančně podpořili aktivity k rozvoji nadání, které by si žáci nemohli dovolit zaplatit ze svého (např. kurzy CTM) nebo jim škola z fondu tuto aktivitu uhradí jako odměnu za dobrou práci. Také jsme poskytli mimořádná prospěchová stipendia za výjimečné studijní výsledky. Celkem jsme v tomto roce vyplatili 107 400 Kč. Další stipendisty a žadatele budeme vybírat opět v červnu následujícího školního roku. Pokud byste chtěli přispět do fondu, zde je číslo účtu: 1031690264/5500 – Raiffeisenbank.
Věříme, že tento rok bude pro naše studenty klidný a přínosný a že vám budeme i v průběhu tohoto roku na našich webových stránkách i zde v časopise přinášet zprávy o jejich úspěších! My všichni ve škole pro to uděláme maximum.