Domů Zahraničí Z ExCommu: Otazníky v Mense

Z ExCommu: Otazníky v Mense

Od Björn Liljeqvist
Překlad: Zuzana Kořínková

Čtverce, kruhy, trojúhelníky; tečky a šipky a vlnovky – tak takových věcí mám teď plnou hlavu. V posledních několika měsících jsme s mojí manželkou Camillou ze svých hlav vyčarovávali nejrůznější logické hádanky ve snaze vytvořit knihu hlavolamů. Je to zábava a jako každá tvůrčí práce vám přiroste k srdci až do takové míry, že zaplní oblohu a vy už nemůžete myslet na nic jiného. V tomto smyslu má hodně společného se vstupem do Mensy: možná zpočátku trochu matoucí zážitek, ale než se nadějete, je Mensa součástí vašeho života a zahrnuje jak vaše přátele, tak rodinu.

Logické hádanky jsou podivné potvůrky. Jsou víc než jen zkouška logiky. Pozornost, soustředění, paměť, abstrakce, představivost, rychlost – to všechno je pro jejich řešení nepostradatelné. Některé úlohy jsou teoreticky snadné, ale jen pokud dokážete udržet svůj myšlenkový proud dostatečně dlouho, abyste je dotáhli do konce. Prostorové uvažování je příkladem – jak sestavit konkrétní tvar z oddělených dílků ve dvou nebo třech rozměrech. Jiné je velmi snadné vyřešit, jakmile rozlousknete princip a „prostě to uvidíte“. Tady je jeden takový klenot z knihy Games for the super intelligent od Jamese Fixxe. Prostá písmena uspořádaná do čtyř skupin, ale jen polovina abecedy. Dokončete posloupnost!

1. AM… 2. BCDEK… 3. FGJL… 4. HI… Jakmile to v tom uvidíte, bude vám to jasné. Ale když ne, tak co? Pak začnete být kreativní.

Což mě přivádí zpět k Mense, kde problémy, které chceme řešit, mají jiný charakter.

Dovolte mi, abych vám řekl o dvou setkáních, která jsme nedávno měli. V březnu se ExComm (Výkonný výbor Mezinárodní rady) sešel na pár dní v mém rodném Stockholmu. V červnu se mnohem větší IBD (Mezinárodní rada) sešla online k diskusnímu zasedání živě přenášenému členům na naší komunitní platformě Mensa Workplace – tam také můžete sledovat záznam tohoto a všech virtuálních setkání IBD na mensa.click/10m

Pokud dáváte přednost čtení, podrobné zápisy z jednání si můžete stáhnout z mensa.org. Je to zábavnější čtení, než by si někteří mysleli.

Společným tématem obou setkání byla neodmyslitelně globální povaha Mensy. Je to přímo v našem logu – velká koule vznášející se nad stolem je jasně mozek, ale také samotná Země: planetární světová mysl spočívající na třech mocných pilířích, pravděpodobně symbolizujících tři účely Mensy. Projdeme testem a přidáme se k Mense v konkrétní zemi, ale současně získáme svět. Taková je dohoda.

Nebo alespoň ideál; naše aspirace. V praxi je zajištění této práce méně jednoduché, jak by mohli vědět členové, kteří navštívili Mensu v jiných zemích. To se ale brzy změní.

IBD nyní schválilo financování a zavedení mezinárodní databáze členů – velký krok vpřed. Členům to výrazně usnadní vstup do Mensa Workplace a facebookových skupin, hlasování ve volbách, návštěvy zahraničních setkání, používání programu SIGHT a tak dále.

Jako člen Mensy máte právo být uznán za člena Mensy, ať jste kdekoli. Povinností organizace je zajistit, aby se tak stalo. Ochrana osobních údajů znamená, že běžní členové nebudou moci procházet celou databázi – ale všichni členové budou díky ní moci prokázat své členství ostatním.

Když už mluvíme o právech, jaká práva vlastně mají členové Mensy? To byl další důležitý bod diskuse. V ústavách národních Mensy se říká, že existuje pouze jedna třída členů, se stejnými právy a výsadami. Jaká jsou tedy tato práva? To není tak úplně jasné a představa o tom, co je „členské právo“, se může mezi jednotlivými zeměmi lišit. Příklad: má každý právo účastnit se všech aktivit Mensy?

Zde existují dva myšlenkové proudy. V jednom je aktivita Mensy z definice událostí, která je inzerována pro všechny členy a na níž jsou všichni členové vítáni. V druhém rovnoprávnost členů nezahrnuje právo účastnit se jakékoli aktivity Mensy – ale místo toho právo hostit aktivity pro ostatní členy a využívat kanály Mensy k inzerování vlastních akcí, i když ne všichni členové jsou na nich vítáni.

Na těchto věcech záleží, protože členská organizace je víc než skupina přátel, kteří mohou z rozmaru ostatní pozvat nebo vyloučit. Všechny země nemusí nutně dělat věci stejně. To je ale jen jeden příklad toho, jak se může organizační kultura rozcházet. Určitá variace je dobrá; příliš mnoho odlišností a už to není jedna a tatáž Mensa.

Dokážeme najít univerzální princip a definovat základní práva členství Mensy způsobem, který by platil pro všechny, třeba s výjimkami pro děti a nezletilé? Když nic jiného, je to užitečné myšlenkové cvičení. Téma bude určitě znovu projednáno.

Adaptivní IQ testování bylo dalším tématem. Pandemie nás zdržela, ale od té doby už jsme učinili pokrok na naší cestě k novému typu přijímacího testu. Během příštího roku očekáváme, že tuto možnost nabídneme všem národním Mensám. Adaptivní elektronický test znamená, že otázky jsou vybírány algoritmicky v závislosti na dosavadních odpovědích testovaného. To umožňuje vyšší přesnost a snižuje riziko podvádění. Neexistuje pevný seznam odpovědí, místo toho každý uchazeč dostane unikátní sekvenci otázek. Některé univerzity již používají takové vychytávky jako automatický dohled nad testy pomocí webových kamer nebo eye-trackingového softwaru proti podvádění – a jsou dostatečně spolehlivé, aby se také staly možností pro přijetí do Mensy. To mění hru. Umožní to výrazně rozšířit testování Mensy a zároveň vyřešit problém zastaralých papírových testů. Normování nového testu v současné době probíhá.

V dalším segmentu, který se doufám stane pravidelnou součástí virtuálních zasedání IBD, se připojila řada našich mezinárodních dobrovolníků, aby se představili IBD a členům, kteří přihlíželi. Jsou to ti, kteří pro Mensu vykonávají velkou část pravidelné práce, jako redaktorka Mensa World Journal Kate Nacard, ombudsmanka Vicki Herd, dozorčí psycholog Kristof Kóvacs a další, kterých je příliš mnoho, abych je zde vyjmenoval, ale bez kterých by Mensa nemohla fungovat.

V této souvislosti chci vyjádřit své zvláštní poděkování Josému Luisi Martínezovi, který nedávno odstoupil z pozice ředitele rozvoje z důvodů souvisejících s jeho profesními povinnostmi. José přinesl spoustu čerstvých nápadů a tvrdě pracoval na tom, aby Mensa rostla – a my mu přejeme hodně úspěchů v jeho snažení. IBD je v současné době v procesu obsazování jeho uvolněného místa.

Početné a bystré jsou mozky, které pracují na hledání řešení a zlepšování Mensy. A když už mluvíme o řešeních, vyřešili jste ten hlavolam? Dám vám k němu anagramovou nápovědu: mmystery.

Floreat Mensa!

Převzato z Mensa World Journal 8/2023, číslo 127. Přeložila Zuzana Kořínková.

Zanechat komentář

76 − = 74

Mohlo by se vám líbit