V termínu 27.–29. srpna se na chatě Muhu v Jindřichově v Jizerských horách konal víkend pro dobrovolníky, kteří svou nezištnou činností přispívají k rozvoji Mensy ČR. Dobrovolníci jsou iniciátoři akcí jako jsou exkurze, přednášky, výlety, sportovní akce, kempy pro děti a mládež či se podílejí na organizaci celostátních setkání, EMAG, konferencí či Logické olympiády. Toto setkání je jim odměnou za jejich aktivitu a inspirací pro aktivity další. Kromě toho je to příležitost setkat se se známými i méně známými stejně zapálenými kolegy a strávit dva příjemné večery u deskových her, kytary či sklence vína.
Víkendu předcházelo čtvrteční setkání předsedů místních skupin, kteří značnou měrou přispívají k získávání nových aktivních členů, tedy potenciálních dobrovolníků. Jednou z klíčových funkcí jsou v místních skupinách „vítači“, tedy lidé, kteří zvou nové členy Mensy na aktivity pořádané místní skupinou. Pro ně je v plánu mimo jiné vytvoření konverzačních karet a také zavedení on-line vítání, jež by pomohlo přivést do místních skupin „nesmělé“ nové členy, kteří se hned neodvažují přijít na fyzické pravidelné schůzky.
V pátek pak večeří oficiálně začal víkend dobrovolníků. Po ní následovala přednáška Jakuba Nešetřila, zakladatele organizace Česko.Digital, pod heslem „Díky expertnímu dobrovolnictví dokážeme dosáhnout velkých věcí a měnit život v Česku k lepšímu.“ Většinu účastníků jeho vstup natolik zaujal, že pokračovali ve volné diskuzi i po jeho skončení.
Sobotní dopoledne a část odpoledne byly věnovány workshopu zaměřenému na „životní cyklus“ dobrovolníka, jeho potřeby a motivaci. Mimoto si jednotlivé skupinky dobrovolníků mezi sebou vyměňovaly postřehy a zkušenosti, jak vést své aktivity lépe a efektivněji.
Uskutečnila se také schůzka KOPR (Komise pro rozvoj) zaměřená na sběr nápadů pro potenciální rozvoj Mensy. Mezi nimi zaznělo například vytvoření databáze dobrovolníků na intranetu, forma helplinky pro dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit nebo si nevědí s něčím rady, manuál pro pořádání mensovních dětských táborů nebo feedbackové formuláře na akce. Důležité je především udržení či zvýšení prestiže Mensy ČR vůči veřejnosti, proto zůstane nadále většina akcí přístupná nečlenům, přičemž akce budou komunikovány na sociálních sítích Mensy ČR i ve veřejných sdělovacích prostředcích. V plánu je také více aktivit pro dospělé: kurzy soft sklils, přednášky nebo velký projekt v podobě Akademie Mensy – víkendu přednášek a workshopů pro dospělé.
Jedním z témat bylo také, jak pro aktivní činnost Mensy ČR získat „juniory“ – tedy lidi 20–30 let. Líhní pro tyto mladé členy jsou junior kempy, kde si během dospívání vytvořili silné přátelské vazby, ale už kempům odrostli. Tajemník pro aktivity pro mladé Jan Hubert Pavelka bude tyto lidi oslovovat a zvát je na pravidelné schůzky určené téměř výhradně jim. Cílem je vytvoření místních skupin mladých lidí, které budou svými aktivitami atraktivní pro nové mladé členy, a nenásilně se tak postupně zapojí i do aktivit určených pro všechny členy.
Další víkend dobrovolníků proběhne opět v létě 2022 a jsou na něj zváni všichni stávající i budoucí dobrovolníci Mensy ČR, protože Mensa bude taková, jakou si ji sami uděláme!