Domů Bystřílna Šibenice v novém kabátu

Šibenice v novém kabátu

Od Petra Holubová

Určitě si pamatujete hru Šibenice nebo také Oběšenec či Kat. Stačí vám tužka, papír. Podstatou je snaha postupně po písmenech odhalit skryté slovo. Jeden z hráčů si vymyslí slovo a nakreslí odpovídající počet prázdných políček nebo podtržítek. Druhý hráč navrhuje písmena, která by v slově mohla být. Pokud uhodne, první hráč písmeno napíše na odpovídající místo ve slově. Pokud se písmeno ve slově nevyskytuje, začne se kreslit po částech šibenici. Cílem je uhodnout všechna písmena slova, než se začne oběšenec houpat na oprátce. Tolik historie. Hra mimochodem prý vznikla už v 19. století.

V poslední době se staly velmi populární elektronické varianty hry. Ať již Wordle, Nerdle, Lewdle, české Hádej slova a další. Jak to funguje?

Wordle je vysoce návyková hra, při které hledáte slovo v angličtině na 5 písmen a máte 6 pokusů. Slovo je jedno za den a stejné pro všechny. V každém je označeno písmeno, které se v hádaném slově nevyskytuje, nebo naopak vyskytuje, ale na jiném místě, nebo ideálně rovnou na místě správném.

Slovo, které zadáváte je porovnáváno se slovníkem hry. Nelze tedy hádat nesmyslné shluky písmen. A taktické je samozřejmě jako úvodní slovo zadávat slovo, které zahrnuje statisticky nejpoužívanější písmena v angličtině (např. E, T, A, S). Výsledky pak vypadají např. takto:

Součástí hry je statistika vaší úspěšnosti, k dispozici je i přehled, jak se vám dařilo ve srovnání s ostatními hráči, ale také informace, za jak dlouho se můžete těšit na další hádanku.

Další variantou je Nerdle, kde se místo písmen hádá matematický příklad. Systém je podobný, logika barviček také a systém je počítač, takže hlídá, aby početně bylo vše v pořádku. Příklad je opět jeden denně stejný pro všechny. Můžete tedy sdílet svou matematickou frustraci s ostatními.

Lewldle nebo také Sweardle jsou dalšími variantami původní hry Wordle. Lawdle drží původní koncept 5 písmen na 6 pokusů. Sweardle je omezenější a nabízí 4 písmena na 4 možnosti. Jak napovídají názvy (lewdle – oplzlý a swear –klít), vyžadují znalost trochu jiné části anglického slovníku.

Pokud nemáte touhu počítat a toužíte po slovní hře v češtině, pak existuje možnost hrát Hádej slova. Princip je stejný, nicméně s ohledem na to, že jsou zahrnuty české znaky (10 písmen s háčky, čárkami a kroužkem), máte na stejné množství pokusů větší počet kombinací. Větší výzva? Rozhodně.

Britští vědci již rozebírají fenomén Wordle a analyzují důvody jeho oblíbenosti. Závěry výzkumu nejsou k datu uzávěrky dispozici, nicméně budou to, počítám, tři hlavní důvody. Je to prostě něco nového. Jde o jedno slovo (nebo příklad) za den, takže vás to časově nezatíží. A navíc se můžete obratem pochlubit svými výsledky na sociálních sítích, a to v podobě, která nezkazí hru ostatním (níže ukázka pro Wordle a Nerdle).

Takže hrajte si, hádejte, sdílejte a bavte se. Možností a variant hry je mnoho. A když budete mít chuť se vrátit ke klasice, stačí vám tužka, papír a roztomilý oběšenec na Šibenici.

Zanechat komentář

83 + = 93

Mohlo by se vám líbit