Domů Vybrané Procházka oběma Těšíny s MS Katowice a MS Žilina

Procházka oběma Těšíny s MS Katowice a MS Žilina

Od Čestmír Kalus
Foto: Čestmír Kalus

Na sobotu 15. června jsme díky Láďovi domluvili další společný výlet s našimi polskými kolegy z MS Katowice. A nakonec přijeli i zástupci MS Žilina, takže účast byla mezinárodní a hojná, čítající cca 40 účastníků. Tentokráte jsme se chtěli projít Českým a Polským Těšínem, které vznikly až v roce 1920 rozhodnutím velvyslanecké konference o rozdělení sporného území Těšínska mezi nově vznikající Československo a Polsko. Stanovená hranice probíhala přes město Těšín podél řeky Olše.

Procházku jsme začali na náměstí ČSA, kde se nachází i radnice, postavená až v letech 1928–1929. Do té doby se zastupitelé scházeli po hospodách. Aby vzniklo samotné náměstí, muselo být zbouráno několik domů, kdy půdorysná stopa posledního z nich (madam Tetlové) je na náměstí zachována. Z náměstí jsme zamířili do Masarykových sadů, kde jsme si prohlédli Památník T. G. Masaryka a Pomník obětem 1. světové války. Průvodce nám pak řekl pár slov i o kostelu Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

Došli jsme k mostu Přátelství, kde se nachází Kavárna Avion a vydali se do Open Air Musea, které se rozprostírá podél obou břehů řeky Olše. Zastavili jsme se na stanovišti, které hravou formou ukazuje, že stejná slova v českém a polském jazyce mají jiný význam. A došli jsme až k pamětní desce s modelem zajateckého tábora Stalag VIII B 1941–1945, který byl určen pro poddůstojníky a vojíny spojeneckých armád bojujících proti nacistickému Německu. Odsud jsme se vrátili zpátky k mostu Přátelství a před obědem jsme si stihli zajít ještě do nově zrekonstruovaného Muzea Těšínska (které jsme v zásadě jenom prosvištěli, protože má čtyři patra a my jsme měli 40 minut).

Vzhledem k tomu, že bylo docela úmorné počasí, začala se naše skupinka zmenšovat. Někdo už nechtěl do muzea a další se rozhodli, že vynechají oběd a polskou část si projdou sami. My, co jsme šli na oběd, jsme se oproti plánovanému harmonogramu nakonec zdrželi o hodinu a půl. Pro restauraci to byl docela nápor, který se odrazil v době čekání na jídlo. Na druhé straně byli ochotni obsloužit v době oběda kolem třiceti lidí.

Takže už s časovým deficitem a v menší skupince čítající asi pětadvacet lidí jsme se na procházku Cieszynem vydali přes most Přátelství k replice těšínského tramvajového vozu, který je součástí trasy Po stopách těšínské tramvaje, která spojovala vlakové nádraží s Horním náměstím v Polském Těšíně. Tramvajová linka měla 11 zastávek, měřila 1,8 km a byla v provozu v letech 1911–1921. Dnes jako připomínka této trasy slouží informační cedule na místě původních zastávek a jedna kolej, která je na několika místech zapuštěna do dlažby, jako připomínka, že právě tudy tramvaj jezdila.

Pak jsme se přesunuli do „Parku Angielskiego na Górze Zamkowej“, kde jsme si vyslechli informace o rotundě sv. Mikuláše a sv. Václava z 11. století, věži Ostatecznej Obrony a Piastovské věži. Cestou ze Zámeckého vrchu jsme šli kolem Památníku slezských legionářů a kolem Muzea tiskařství jsme došli k Divadlu Adama Mickiewicze. My jsme však zamířili do stylové Tramway Café, kde jsme při kávě a něčem sladkém (já konkrétně u tramway café a štrúdlu) plánovali další možné společné akce.

Po kavárně se část polské skupinky ještě rozhodla dokončit původně naplánovaný program, my už jsme se ale vzhledem k času rozloučili. Děkuju Láďovi za zorganizování akce, po které vím, že oba Těšíny rozhodně stojí za návštěvu.

Český Těšín: Open Air Museum

Zanechat komentář

22 − 14 =

Mohlo by se vám líbit