I letos jsme se v Českých Budějovicích rozhodli uspořádat další ročník příměstského tábora a věříme, že se z toho loňského zkušebního pomalu stává tradice.
Letos jsme vypsali termíny rovnou dva, 12.– 16. 7. a 19.–23. 7. , a doufali jsme, že nám COVID dovolí, aby akce proběhly. Nakonec se povedlo, a navíc jsme na oba termíny dostali na poslední chvíli dotaci MŠMT v rámci výzvy Letní kempy 2021, a mohli jsme tak nabídnout účastníkům tábor zdarma.
V prvním týdnu byly spojovacím článkem šachy. Hlavním hostem byla mezinárodní šachová mistryně Natálka Kaňáková, která měla děti s touto královskou hrou seznámit a ty pokročilejší z nich zas o kousek posunout. Tréninky probíhaly každý den. Děti byly rozdělené na dvě skupiny podle věku a úrovně. Všichni se naučili základní pravidla a v polovině týdne se zapojili do táborového miniturnaje.
Samozřejmostí byly i další aktivity. První den vždy věnujeme seznamovacím hrám, kdy se děti hravou formou poznají s budoucími kamarády. Celý tábor byl provázen plněním hvězdiček různých výzev a dovedností. Naučili jsme se svou první šifru, absolvovali kurs první pomoci a následně ošetřování figurantů s maskovanými úrazy, ale také skládali puzzle, luštili sudoku a učili se Morseovku. Kromě aktivit určených jednotlivcům jsme se učili pracovat v týmech, kdy jsme na venkovních stanovištích plnili různé úkoly. Důležité bylo dané zadání nejen co nejlépe vyřešit, ale hlavně se naučit jako tým spolupracovat.
V druhé polovině týdne jsme měli připravené hodiny angličtiny, jedno dopoledne bylo věnováno tradičním pokusům z fyziky, které děti milují. Další týmovou soutěží byly logické výzvy, kdy jsme opět na stanovištích řešili přesmyčky, sirkovky, šachové úlohy, ale třeba i paměťovku.
Ani jeden den nezapomínáme na pohyb. Díky špičkově vybaveným prostorám Fight clubu, kde máme zázemí, trávíme spoustu času na tampolínkách, bosu, hrajeme pohybové hry a vymýšlíme si různé překážkové dráhy.
Velkým přínosem prvního týdne byla návštěva Ivy Longinové z NPI, která se nově věnuje problematice nadaných a která s námi strávila celé odpoledne. Kromě toho, že se zapojila do příprav a průběhu soutěží, věnovala čas i našim rodičům. Navštívila nás také Jihočeská televize, která přijela natočit reportáž o táboře nadaných.
Druhý týden se nesl v podobném duchu jako ten první s tím rozdílem, že nyní byla hlavním prvkem angličtina. Každodenní lekce byly našimi skvělými lektorkami připraveny samozřejmě hravou prázdninovou formou, protože prioritou je, aby aktivity děti bavily a aby si je užívaly.
Ani druhý týden nezahálely šachovnice, stejně tak další deskové, karetní a logické hry, jejichž obrovské množství mají děti neustále k dispozici. Letos měly kromě šachovnic největší úspěch „krávy“ (Šestá bere) a Dobble v několika různých variantách. Bylo skvělé pozorovat, jak se děti během pár dní sžily a naprosto přirozeně vytvářely skupinky, ve kterých si užívaly jednotlivé aktivity. Všechny za týden nasbíraly několik krásných diplomů a na závěr tábora si odnesly malý dáreček.
Přestože oba týdny končily celkem smutně, protože dětem se domů nechtělo, nakonec jsme jim vykouzlili úsměvy na tvářích a radost v očích příslibem, že se budeme scházet pravidelně i během školního roku. Jak jsme slíbili, tak již v tuto chvíli činíme a určitě naše aktivity zase rádi zveřejníme.
Velký dík patří všem, kteří se na přípravách a realizaci jakkoliv podíleli. Největší odměnou jsou spokojené děti, které se nám na akce vracejí a jejichž počet neustále narůstá. Samozřejmě jsme vděční i všem rodičům za slova chvály a uznání. To je to, co nás naplňuje, žene nás dopředu a dává nám smysl v této práci pokračovat a neustále se rozvíjet.
A to, že na naše příměstské tábory vozí rodiče děti desítky kilometrů, a to, že se jiní ubytují na týden v Českých Budějovicích, aby dítě na tábor mohlo docházet, bereme jako zpětnou vazbu, že to snad v Budějcích děláme dobře. 🙂