Domů Mensovní zprávy Nominace na Čestné uznání na rok 2022

Nominace na Čestné uznání na rok 2022

Vážené členky, vážení členové,

probíhá třináctý ročník udělování Čestného uznání Mensy České republiky, ocenění osobností, které se významnou měrou zasloužily o intelektuální přínos a/nebo šíření dobrého jména České republiky ve světě, a to zejména osobností, jejichž význam pro společnost je natolik výrazný, že vylučuje jakoukoliv pochybnost o jejich vysoké inteligenci.

Vámi zaslané nominace byly souladu s pravidly pro udělování Čestného uznání zaslány Radě Mensy společně s profily navrhovaných osobností (avšak beze jména navrhovatele, abychom se vyhnuli případnému ovlivnění). Rada rozhodla o pěti kandidátech, z nichž můžete zvolit vítěze prostřednictvím intranetového hlasování, které začne 2. dubna 2022 a potrvá měsíc.

Za všechny zaslané nominace vám děkuji, sešla se stejně jako v minulých ročnících jména osobností známých ve vědeckých kruzích, kultuře, umění, společenském životě, ale nominovali jste i veřejnosti méně známé osobnosti. V odůvodněních, která jste zasílali, jste se pak odvolávali zejména na osobnostní kvality nominovaných a na výsledky jejich práce.

Výběrem z nominací zaslaných členy Mensy byly rozhodnutím Rady Mensy na Čestné uznání nominované pro rok 2022 tyto osobnosti (abecedně):

Prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. – český lékař, specializací neurochirurg, v letech 1997–2020 přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze a 1. LF UK. Navrhovatelka píše: „Můj návrh byl motivován snahou vyhnout se nominacím poplatným momentálním náladám a aktuálnímu dění a vsadit letos na zdravý rozum a trvalé hodnoty.“

Prof. PhDr. Martin Hilskýpřední anglista, překladatel, držitel mnoha ocenění za literární práci. Navrhovatel uvádí: „Martin Hilský je profesor emeritus anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, překladatel z angličtiny, shakespearolog. Je to výjimečná, renesanční osobnost.“

Prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. – česká lékařka a vysokoškolská pedagožka, profesorka histologie a embryologie, od února 2022 rektorka Univerzity Karlovy jako první žena v této funkci od založení univerzity. Působí jako vedoucí jednoho z výzkumných programů Biomedicínského centra v Plzni. Od roku 2012 je čestnou ambasadorkou Fulbrightovy komise. Navrhovatelka ve zdůvodnění nominace píše: „Jako prorektorka byla hlavní hybnou silou, díky níž se Univerzita Karlova začlenila do aliance evropských univerzit 4EU+ (spolu se Sorbonnou a univerzitami v Heidelbergu, Kodani, Milánu a Varšavě. (…) Paní rektorku jsem měla tu čest osobně poznat a okamžitě si získala moji náklonnost svým skromným a otevřeným vystupováním.“

Prof. MUDr. Julius Špičák, CSc. – český gastroenterolog, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, člen odborných společností, držitel ocenění za odborné publikace.

Prof. MUDr. Josef Zámečník, Ph.D. – vědec a vysokoškolský pedagog v oboru patologie se specializací na neuropatologii, vedoucí neuropatologické laboratoře Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK. Je držitelem ceny Česká hlava za výzkum nádorů mozku. V roce 2006 byl jmenován jedním z nejmladších docentů Univerzity Karlovy a v roce 2014 jejím profesorem. Na lékařské fakultě byl studenty několikrát zvolený učitelem roku. Je autorem více než 90 odborných publikací a spoluautorem mezinárodní učebnice neuropatologie vydané v Cambridge University Press.

Dále byli nominováni:

Mgr. Ing. Jiří Kůs – český podnikatel, psycholog, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, propagátor nanotechnologií a konceptu třetí průmyslové revoluce amerického ekonoma Jeremy Rifkina. „Pana Jiřího Kůse nominuji, protože velmi úspěšně reprezentuje a významně posunul Česko v očích světa v oblasti nanotechnologií. Je skutečným vizionářem a multioborovým člověkem, disponuje širokým jak technologickým, tak duševním přehledem.“

RNDr. Stanislav Zelenda – VŠ pedagog, Matematicko-fyzikální fakulta UK, zakladatel projektu Talnet  Národního informačního centra pro mládež. „Rád bych tímto navrhl na nominaci pro Čestné uznání Mensy pro rok 2022 pana RNDr. Stanislava Zelendu. Ten stál v roce 2003 u zrodu projektu Talnet, který za takřka 20 let existence ovlivnil tisíce nadaných a talentovaných žáků a studentů v celé České republice. V prosinci minulého roku odešel do důchodu a myslím, že nominace na Čestné uznání by byla důstojným zakončením jeho celoživotní práce s nadanou mládeží.“

Doc. Ing. Eva Zamrazilová, CSc. – přední česká ekonomka, která od ledna 2018 předsedá Národní rozpočtové radě. V letech 2008 až 2014 byla členkou bankovní rady České národní banky, od srpna 2014 pak působila jako hlavní ekonomka České bankovní asociace. „Navrhuji doc. Ing. Evu Zamrazilovou, CSc., za její mimořádný přínos pro ekonomii. (…) Nyní předsedá Národní rozpočtové radě ČR, kde díky své dlouholeté vědecké činnosti v oblasti makroekonomie a ekonomické statistiky reprezentuje vědeckou obec. Dovoluji si podotknout, že mi velmi vadí, když se zřizují speciální ocenění a uznání pro ženy – naštěstí to není případ Mensy ČR. Přínos doc. Zamrazilové je pro celou ekonomiku a celou společnost, tudíž by měl být oceněn celospolečenským uznáním.“

Prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. – český biochemik, vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB) a mezi lety 2014 a 2022 též prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum. V badatelské činnosti se zabývá zejména proteázami retrovirů a neuropeptidázami. „Během epidemie covidu-19 pravidelně na ČRo informoval o situaci, o rizicích, dělal prognózy, vyvracel dezinformace. Když nevěděl, řekl, že neví. Když se zmýlil, přiznal, že se zmýlil. K věcem mimo svou odbornost se nevyjadřoval. Odpovídal na dotazy posluchačů. A hlavně – neprohluboval příkopy. Naopak se snažil je zahlazovat.“

Ing. Petr Koubský, CSc. – popularizátor vědy, vědecký redaktor nezávislého Deníku N, autor populárně vědeckých i odborných publikací, překladatel, vysokoškolský pedagog, laureát Peroutkovy ceny 2020, český publicista, analytik informačních a komunikačních médií a pedagog.

Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc. – česká filozofka, fenomenoložka, zabývající se trvale fenomenologickou problematikou (evidence, podstata, poznání, tělo, pohyb aj.).

PhDr. Mgr. Renata Sabongui – baletní mistryně, vysokoškolská pedagožka, producentka, manažerka. „Paní Renatu Sabongui nominuji na ocenění Čestné uznání za dobrou reprezentaci České republiky v zahraničí.“

Tereza Dočkalová – herečka, členka souboru Divadla pod Palmovkou, držitelka dvou Cen Thálie (2011 a 2017), navrhovatelka ve zdůvodnění napsala: „Navrhuji ji za to, že velmi statečně a odvážně tepe do často příšerných stereotypů a vzorců chování v ČR (i v zahraničí), které ponižují a degradují ženy a znemožňují jim nejrůznějšími, často hluboko zakořeněnými sexistickými, kulturními a sociálními předsudky rovnoprávné zastoupení ve veřejném životě.“

Tomáš Karpíšek – podnikatel, restauratér. V roce 1990 odjel sbírat zkušenosti do Rakouska, kde pracoval jako šéfkuchař ve čtyřhvězdičkovém hotelu a studoval na Institutu gastronomie v Innsbrucku. Po návratu v srpnu 1995 otevřel první restauraci Ambiente The Living Restaurant, dnes řídí desítku restaurací a kaváren. V roce 2006 otevřel první degustační restauraci v Praze La Degustation Boheme Bourgeoise.

Arm. gen. v.v. Ing. Petr Pavel, M.A. – armádní generál Armády České republiky ve výslužbě. V letech 2012–2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Mezi roky 2015–2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO. Nominující píše: „Za jednu z významných osobností našeho vojenství považuji armádního generála Petra Pavla. Je to člověk, který významně přispěl k dosažení vysoké prestiže Armády České republiky mezi našimi spojenci v NATO a tím k prestiži celé České republiky.“

Jan Mühlfeit – český manažer, globální stratég, kouč a mentor, téměř 22 let působil ve firmě Microsoft, z toho posledních 15 let v nejužším vedení. Jeho poslední rolí před odchodem v roce 2014 byla pozice prezidenta Microsoft Corporation pro Evropu (Chairman Europe), kterou zastával od roku 2007. Je poradcem pro řadu vládních a mezinárodních organizací jako AIESEC, Světové ekonomické fórum, Evropská komise či OECD.

Opakovaně byli na Čestné uznání nominováni:

JUDr. Pavel Rychetský, dr. h. c. – český politik, právník a předseda Ústavního soudu České republiky, od 7. 8. 2013 (druhé období).

Mgr. Peter Adamík, Ph.D. – český výzkumník a univerzitní pracovník, ornitolog a mammaliolog se zaměřením na drobné savce, především plchy,

Karel Schwarzenberg – politik, čestný předseda TOP 09, bývalý poslanec a senátor, exministr zahraničí, bývalý místopředseda Nečasovy vlády, kancléř prezidenta Václava Havla a kandidát TOP 09 v prezidentské volbě v roce 2013.

Dále jsme, v souladu s pravidly, došlé nominace doplnili o nominace z minulého ročníku (ty, které se letos neopakovaly a nebyly minulé roky mezi pěti kandidáty).

V nominacích jste si vzpomněli na RNDr. Ondřeje Šteffla, CSc., ředitele společnosti Scio, zakladatele první soukromé školy v České republice, a prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc., matematika, předního odborníka v oblasti zpracování digitálních obrazů, kteří byli diplomy spojenými s Čestným uznáním oceněni v minulých letech.

Děkuji mensankám a mensanům, kteří pravidelně téměř v každém ročníku posílají nominace, upozorňují tak na osobnosti, které si Čestné uznání zaslouží, a dávají si velkou práci i s řádným zdůvodněním nominací.

Děkuji vám za všechny doposud zaslané nominace i za aktivní zapojení se do procesu udělování Čestného uznání. V každém ročníku máme možnost ocenit aspoň některé z nominovaných osobností veřejným poděkováním za jejich záslužnou práci pro lidskou společnost.

Za spolupráci na realizací Čestného uznání děkuji Jiřině Vlkové, Tomáši Kubešovi a Jiřímu Šmachovi.

Další informace najdete na mensa.click/cu.

Přeji vám hezké jarní dny a těším se na viděnou na mensovních akcích.

Zanechat komentář

× 9 = 45

Mohlo by se vám líbit