Domů Bystřílna Nebojte se šifrování IV: Čínština a pavučina

Nebojte se šifrování IV: Čínština a pavučina

Od Petra Holubová

Šifry jsou krásné, zábavné a zajímavé, ale ruku na srdce, kolik z nás jelo na první setkání a vyráželo na první bojovku s obavami? Šifry byly velkou děsivou neznámou, papíry ze stanovišť nedávaly smysl, šifrovací tabulka jen umocňovala zmatek a ke všemu se ostatní kolem tvářili jako, že jasně vědí, o co jde. A nejen to, oni to nakonec i vyluštili, přičemž řešení samo bylo stejně záhadné jako původní zadání. Tento malý seriál by měl úplným začátečníkům usnadnit první krůčky a dodat jim trochu sebedůvěry, že to není zase taková věda.

Křížem krážem dál a dál

Jak jsem vám slíbila, budeme pokračovat v používání křížů. Pro začátek něco, co už vlastně znáte z minula. Jen v trochu jiné podobě.

Zkuste si cvičně zapsat „Logická olympiáda“, a to ideálně hned dvakrát. Tedy ve verzi tabulky s písmenem Ch a bez něj. Při poslední únikové hře nám tato drobná změna přidělala při použití polského kříže pár vrásek na čele.

A já pro vás mám k procvičení sladké letní ovoce:

Čínština

Čeština už by nám celkem šla, minule jsme se pocvičili v hebrejštině a dnes nás čeká čínština. Název dostala proto, že se zápisem podobá čínským znakům. Ovšem je podstatně jednodušší se ji naučit. Tabulka opět vynechává písmena, tentokrát dvě. Dočetla jsem se, že je prý dobrým zvykem pod šifru napsat, která to jsou. Stále přemýšlím, jak moc ta informace kazí hru, ale budiž.

Máme přehlednou tabulku a můžeme se pustit do šifrování tajného textu, který chceme předat jako poselství budoucím generacím nebo jím jen potrápit (rozuměj pobavit) účastníky bojovky. Princip použití je stále stejný, ale ten výsledek. Taky vám bere dech, jak složitě to vypadá a jak snadné to vlastně je?

Tak dobře, možná přeci jen trocha vysvětlení. Písmeno je určeno počtem svislých čar (sloupců, ve kterém se nachází) a vodorovných čar (řádků). Písmeno R je ve druhém sloupci a čtvrtém řádku, a bude tedy mít dvě svislé a čtyři vodorovné čáry. Ty ale nepíšeme všechny stejně dlouhé, protože nekreslíme plot, ani se nechystáme hrát piškvorky.

Pamatujete na grafický zápis morseovky typu les, větvička, tráva?

Není to krásné, kolik radosti udělá pár čar na papíře? Dejte tužku dvouletému a můžete začít luštit zprávu o tajemství života, vesmíru a vůbec. Podle čínštiny i morseovky jsou maliny tou pravou odpovědí.

Stříháme pavučinu

Poslední nás čeká kříž v podobě pavoučí sítě. Tentokrát vystřihujeme právě ta písmena, která chceme šifrovat, a ponecháváme ta, která s nimi ve sloupci nebo řádku sousedí. Opět je prý zvykem říci, která písmena jsme v pavučině vynechali (tentokrát dokonce tři – ch, q, w).

A protože jsme se dnes drželi drobného letního ovoce, dáme si na závěr borůvky schované za pavoučí sítí. Budou vypadat takto:

A to je tentokrát o šifrách v křížové palbě vše. Příště se budeme věnovat kombinacím písmen a čísel. Máte se na co těšit. Tak si za domácí úkol do příště zopakujte zlomky, budou se vám hodit.
Ještě pár tréninkových kousků na závěr. Užijte si luštění.

1


2


3


Řešení najdete ZDE.

Zanechat komentář

4 × = 24
Powered by MathCaptcha

Mohlo by se vám líbit