Je členem České lékařské akademie. Vydal okolo padesáti časopiseckých vědeckých publikací a řadu monografií o vztahu poškození mozku a duševních funkcí. V současnosti přednáší na 3. lékařské fakultě UK.
Slavnostní vyhlášení výsledků hlasování členů Mensy proběhlo na valné hromadě Mensy ČR v Brně 9. 6. 2012.
Čestným uznáním Mensa ČR každoročně oceňuje osobnosti ze všech oblastí společenského života, které se významnou měrou zasloužily o intelektuální přínos a/nebo šíření dobrého jména České republiky ve světě. Jedná se zejména o osobnosti, jejichž význam pro společnost je natolik výrazný, že vylučuje jakoukoliv pochybnost o jejich vysoké inteligenci.
Dalšími osobnostmi nominovanými na ocenění pro rok 2012 byli (v abecedním pořadí):
· prof. Ing. Armin Delong, DrSc. – český vědec, světově uznávaný fyzik a zakladatel elektronové mikroskopie v bývalém Československu,
· Ing. Dana Drábová, Ph.D. – jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,
· prof. PhDr. Jan Průcha, DrSc., Dr. h. c. – přední odborník v oblasti pedagogiky a
· doc. RNDr. Luboš Perek, DrSc. – doyen českých astronomů a významný představitel československé kosmonautiky druhé poloviny minulého století.
V minulých letech Mensa České republiky udělila Čestné uznání fyzioložce a biochemičce, bývalé předsedkyni Akademie věd České republiky prof. RNDr. Heleně Illnerové, DrSc. a astrofyzikovi RNDr. Jiřímu Grygarovi, CSc.
Tolik strohý jazyk tiskové zprávy. A jaké jsou dojmy z místa předávání, respektive z celého uplynulého ročníku Čestného uznání?
Opět mě překvapila neuvěřitelná vitalita, duševní svěžest a pracovitost osobností nominovaných na ocenění – například pan profesor Delong, kterému je, jak nám prozradil, 87 let, vstává ráno již v pět hodin a již v sedm hodin začíná pracovat ve své firmě, a to každý den s výjimkou soboty, kdy chodí do knihovny. Panu docentovi Perekovi je 93 let a pracovní kalendář má plný nejméně na rok dopředu, například na podzim se zúčastní astronomického kongresu v Torontu. Na valnou hromadu přijel ze zasedání v Rakousku a kvůli nám si posunul jízdenky a přeplánoval cestu.
Jak jsem již psala v minulém článku o Čestném uznání, stejně jako v uplynulých letech se potvrdilo, že čím výraznější osobnost s mimořádně kvalitními výsledky práce, tím skromnější a hodnotnější člověk i ve smyslu lidském. Když jsem jednotlivé nominované pány a dámu oslovovala s informací o Čestném uznání, zprávu o tom, že byli nominováni, přijímali s překvapením a se slovy, že jsou přece jiné osobnosti, které by Mensa mohla také ocenit. Pan dr. Koukolík i v tiskové zprávě uvedl pouze: „Děkuji za ocenění. Myslím, že si je řada lidí zaslouží víc.“
Valné hromady se z osobních nebo pracovních důvodů nemohli zúčastnit paní Ing. Drábová a pan prof. Průcha, kteří ale projevili velkou radost z nominace a diplomy jim předáme v náhradním termínu v rámci besed.
Jsem moc ráda, že se opět povedlo domluvit přednášky s oceněnými osobnostmi – pravděpodobně v září se uskuteční přednáška dr. Koukolíka, možná ještě o prázdninách bude přednáška Ing. Drábové a s přednáškami souhlasili i pánové Delong a Perek. Přednáška pana Delonga bude spojená s exkurzí do firmy Delong Instruments v Brně, ostatní přednášky se vzhledem k místu působení přednášejících uskuteční v Praze. Všechny podrobnosti a pozvánky naleznete v kalendáři akcí.
Před námi je čtvrtý ročník udělování Čestného uznání. Těším se na další nominace osobností, které budete zasílat, a na naše následná setkání s nimi, na to, že se ještě víc z vás zapojí do hlasování, protože je to pro realizační tým další signál, že naše úsilí není zbytečné. Je ještě mnoho výjimečných myšlenek, prací z různých oblastí kulturního i společenského života, duševních produktů a přínosu ke zkvalitnění lidské společnosti, které by mohla Mensa a potažmo my, mensané, ocenit.