Domů Mensovní zprávy Mensa v letech 1968 – 1989

Mensa v letech 1968 – 1989

Od Tomáš Nováček

1968

jaro

Na jaře 1968 existovala v komunistickém Československu naděje na uvolnění politické situace, a tak se ožila i myšlenka založit Mensu v Československu. Pokusila se o to její pozdější zakladatelka, klinická psycholožka PhDr. Hana Drábková. Během své půlroční stáže v Londýně proto navštívila ředitele Mensy International, kterého její nápad velmi zaujal, jelikož tenkrát ještě neexistovala žádná pobočka Mensy v zemích východního bloku. „Dojednali jsme všechny detaily, on mi popsal, co a jak mám udělat, a domluvili jsme se, že Mensu CS založím. S tím jsem z Anglie odjela. Také mě kontaktovali novináři, vyšly i články v anglických novinách,“ vzpomínala Hana Drábková.

srpen

Vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 znamenal však konec snah o založení československé Mensy. „Bylo mi to jasné, protože už předtím, během 60. let, jsem se byla ptát na ministerstvu na možnost založení Mensy, ale tam se mi vysmáli, že takový elitářský spolek nemůže v socialistické společnosti existovat,“ uvedla PhDr. Hana Drábková.

1988

listopad

Ve švýcarském Curychu se konala 1. konference Evropské rady pro vysoké schopnosti, které se s přednáškou o vysoké inteligenci zúčastnila i PhDr. Hana Drábková. Setkala se zde s prof. Victorem Serebriakoffem, čestným předsedou Mensy, který jí poradil, co a jak udělat pro založení pobočky Mensy u nás. Zatím to sice bylo nemožné, ale uvolňující se poměry dávaly naději do blízké budoucnosti. Prof. Serebriakoff také slíbil poslat do Československa výkonného ředitele Mensy Eda Vincenta, který se zabýval zakládáním poboček Mensy v dalších zemích.

1989

březen

PhDr. Hana Drábková uveřejnila inzerát v časopisu Mladý svět s výzvou, ať ti, kdo chtějí otestovat své IQ, napíší na její adresu do psychiatrické kliniky. Přišlo na tisíc dopisů.

duben

Do naší republiky přijel výkonný ředitel Mensy Ed Vincent a v Praze s pomocí PhDr. Hany Drábkové a její dcery Hanky otestovali přihlášené lidi. Hana Drábková ml. převedla anglické statistické normy hodnot IQ na české a Ed Vincent to schválil. Tak vznikly „československé normy“. Teprve při samotných testech oznámili organizátoři účastníkům, že jde o testování Mensy. Úspěšní otestovaní dostali anglický formulář přihlášky do Mensy International, pokud by chtěli do Mensy vstoupit. Samostatná Československá Mensa však zatím z politických důvodů vzniknout nemohla a žádná existující organizace ji nechtěla zastřešit.

září

V Praze proběhlo další testování IQ přihlášených dobrovolníků.

listopad

Konalo se třetí mensovní testování zájemců. Testem úspěšně prošlo celkem 250 osob z celkové tisícovky přihlášených, kteří reagovali na výzvu v Mladém světě. Listopadová revoluce, s níž přišel konec komunistického režimu v Československu, znamenala konečně možnost založit samostatnou Československou Mensu.

Autor: Lucie Peláková, Jitka Pourová, Irena Závacká, Veronika Flídrová, Zita Nidlová, Eva Marie Tobiášová a Jan Kašpar.

Zanechat komentář

4 + 1 =

Mohlo by se vám líbit