Domů Inteligence a vzdělávání Mensa fórum očima organizátorky

Každý den jsem byla před osmou ve škole s nabitým telefonem a prezenčními listinami. Každý z hostů Mensa fóra přišel poměrně vystresovaný, neboť nevěděl, do čeho se pouští. To se ale rychle změnilo už ve „vítací“ třídě speciálně vytvořené pro tuto akci, která se na tři dny proměnila v místo plné koláčků, sladkých nápojů a různých pochutin, to vše za doprovodu automatu na kávu. Hosté se vyptávali na to, jak to ve škole chodí a čím je škola výjimečná. V místnosti pobývali někteří jen pár minut, jiní mi volali už 40 minut před jejich výstupem, že se blíží.

Při plánování akce jsem se předem vždy podívala na mluvený projev hosta, poslechla si kousek podcastu nebo úryvek rozhovoru, abych věděla, co od daného hosta očekávat a jak se na něj připravit. Jako organizátorce mi nezáleželo pouze na počtu titulů a slávě, ale i na tom, aby přednášející mluvil poutavě a mohl studentům něco zajímavého předat.

V každém 90minutovém bloku probíhaly paralelně tři přednášky. Poměrně často se nám tak stávalo, že si hosté mysleli, že budou všichni ve stejném okamžiku v jedné třídě a začali si mezi sebou organizovat, kdo začne jako první hovořit a jak to teda udělají. Velmi rychle jsme je vyvedli z omylu a objasnili, že každý bude v jiné místnosti.

Jeden z nejhorších momentů nastal v úterý, když jsme obdrželi informaci o zrušení dvou přednášek, které měly být ve stejný čas. S většinou hostů jsem si dopisovala už od listopadu, a tak mi bylo velmi líto, když se musely přednášky zrušit. Zároveň jsem velmi pyšná na to, že jsme i přes tuto nepříjemnou překážku byli schopní najít náhradu a nelehkou situaci tak hladce vyřešili.

V průběhu této akce a příprav jsem si uvědomila něco pro mě do života velmi důležitého, a to skutečnost, že se zkrátka nikdy nezavděčíte všem, a že i kdyby se hosté postavili na hlavu, tak by stále někdo odcházel s tím, že to fórum letos nebylo zas tak dobré… Přesto jsem dokázala tyto negativní poznámky vytěsnit ze své mysli a soustředit se na pozitiva. Například na radost, když jsem viděla, že přednášející dorazili, nebo na podporu, kterou jsme získali od učitelského sboru, za kterou velmi děkuji!

Zodpovědnost za takovouto akci není malá, takže to s sebou přináší stres, ale když akce přijde, přináší s sebou i radost. Jsem velmi vděčná za to, jak vše nakonec dopadlo, že jsme si akci užili a získali skvělé zkušenosti, které se nepoštěstí získat každému.

Co je Mensa fórum?

Mensa fórum je tradiční akcí obohacující životy studentů prostřednictvím inspirativních přednášek a besed. Tato třídenní událost je naplněna osobnostmi z různých oborů, kteří se sejdou, aby se podělili o své profesní zkušenosti a odpovídali na studentské dotazy.

Letošní ročník Mensa fóra se konal od 18. do 20. března a znovu nabídl neopakovatelnou příležitost pro studenty i pedagogy získat nové poznatky a inspiraci. 

Rozmanitost témat prezentací, které letos Mensa fórum nabídlo, určitě přispělo k tomu, že každý návštěvník si našel něco, co jej zaujalo a posunulo jeho poznání o krok dále. Naše akce nejenom poskytla hodnotné vzdělávací zážitky, ale také vytvořila prostředí pro sdílení myšlenek a navazování nových kontaktů mezi studenty a profesionály.

A kdo byl letos na Mensa fóru přítomen?

Např. kuchařský experimentáror Láďa Hruška, spisovatel Jiří Hájíček, diecézní ředitelka a moderátorka Českého rozhlasu sestra Angelika, předsedkyně Akademie věd prof. RNDr. Eva Zažímalová, CsC, dr.h., operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, ekonom Daniel Münich, malíř a sochař František Skála, herci Vladimír Polívka a Aňa Geislerová, fyzik a pedagog Pavel Cejnar, matematik a hudebník Luboš Pick, teolog, kněz a církevní historik Tomáš Petráček, psychoterapeut Jan Vojtko, právník Aleš Gerloch, odbornice na domácí násilí z organizace Konsent Klára Kadár, lékař a biochemik Tomáš Zima, „lovec“ Jiří Martínek a další.

Zanechat komentář

3 + 4 =

Mohlo by se vám líbit