Domů Tvorba mensanů Máš IQ > 150? Tak to ti stačit nebude! aneb Článek o Tmou! a šifrovacích hrách vůbec

Máš IQ > 150? Tak to ti stačit nebude! aneb Článek o Tmou! a šifrovacích hrách vůbec

Od Redakce
TMOU!Výzva. Hádanka. Zkouška. Tým. Spolupráce. Zima. Tma. Tohle a mnohem víc v sobě ukrývají šifrovací hry. Nejslavnější a nejstarší z nich – Tmou! se v roce 2010 konala už podvanácté. A právě Tmou! organizátoři z Instruktorů Brno ozdobili větou, kterou jsem použil jako název tohoto článku. Je to zajímavá věta. Někoho může deprimovat to, že ani kdyby byl třeskutě inteligentní, tak by mu to nebylo nic platné, někoho může motivovat, protože inteligence u této hry není vše a někoho může provokovat, aby se pokusil ověřit jeho platnost. Já patřím do poslední skupiny, a tak jsem se letos na začátku listopadu pokusil s týmem Bazinga! projít 5. a 6. listopadu Tmou!

O šifrovačkách obecně

Šifrovací hry jsou poměrně moderní záležitost (Tmou! je 12 let). Cílem je dojít přes různé šifry (paralelně či sériově) do cíle. V šifrách bývá ukryta poloha dalšího stanoviště, heslo nebo něco, co umožňuje další pokračování ve hře. Šifry bývají velmi různorodé, od číselných a grafických až po různé slohovky, zakamuflovanou morseovku či logické úlohy. Organizátoři se také snaží vymýšlet šifry co nejoriginálnější, protože některé principy se opakují velmi často. Nejznámější hry jsou kromě Tmou! např. Matrix, Bedna, Svíčky nebo internetový Sendvič.TMOU! - jedna ze šifer

Jak na to

Co je tedy pro úspěšné zdolání nástrah šifrovací hry třeba? Pokud opomeneme vybavení do mrazivého nočního lesa(baterka, karimatka, teplé oblečení) a technické vybavení (pastelky, papíry, fólie, pravítko, nůžky, lepidlo), tak především dobrý tým. Tým se zpravidla skládá z pěti lidí. Každý by měl přemýšlet jiným způsobem a navzájem se doplňovat. Velmi se tedy hodí lidé jako matematik, informatik, logik, lingvista, kombinatorik, optimista, znalec, trpělivý pracant, mapař a zkušený luštitel, který za sebou už má vícero šifrovaček. Běžný postup při luštění vypadá následovně. Po vyzvednutí šifry a rozbití tábora se dají hlavy dohromady (brainstorming). Co je na šifře divné, co by to mohlo být, co to rozhodně nebude, jak na to, různé podezřelé věci. Důležité je, aby bylo všechno řečeno nahlas. Co někomu přijde jako holý nesmysl, může jinému ukázat cestu k řešení. Potom se vyberou nejpravděpodobnější řešení a rozdělí se práce (aby dva nepracovali na stejné věci). Při neúspěchu se celý postup opakuje, někdy i celou noc, dokud není šifra prolomena.

A jak tedy dopadla naše účast na Tmou!?

Po vcelku spanilé jízdě (jen na dvou šifrách jsme byli víc jak dvě hodiny) jsme ztroskotali na předpředposlední šifře. I když jsme i tu nakonec prolomili, nezbylo nám už dost času, abychom stihli dojít do cíle. Tam jsme došli asi půl hodiny po konci hry. IQ > 150 tedy opravdu nestačí, ale je to velká výhoda. Přikládám několik šifer na ukázku. Řešení, ostatní šifry, výsledky a statistiky z letošní Tmou! najdete na http://www.tmou.cz. Ahoj na příští Tmou!

Autor: Jan Klusáček

Zanechat komentář

+ 48 = 50

Mohlo by se vám líbit