Konference Vzdělání pro budoucnost 2023 proběhla v Praze ve dnech 22.–23. dubna 2023. Zúčastnilo se jí téměř 500 účastníků – především pedagogů, kteří si mohli vybrat z paralelních sekcí přesně tu přednášku či workshop, který je svým tématem nejvíce oslovil. Celkem se během dvou dnů představilo na 70 lektorů.
Konferenci pořádá Mensa ČR spolu se Světem vzdělání a Národním pedagogickým institutem ČR a stojí na třech pilířích:
- rozvoj nadání dětí – jak v dětech objevit jejich potenciál a jak jej rozvíjet,
- efektivní vzdělávání – konstruktivismus, projektové vyučování a zodpovědnost za vlastní učení,
- digitální vzdělávání – jak děti připravit na průmysl 4.0 a svět, který bude za 20 let vypadat úplně jinak.
Na programu se střídají teoretické přednášky s praktickými tipy pro pedagogy a konference se zaměřuje také na otázku, jak to udělat, aby učitele práce s dětmi bavila a přinášela radost jim i dětem.
Partnery konference v roce 2023 byli Nadace RSJ, Albi, CTM, OrgPad, H-Mat, Mathesso, Kidtown, PeaceJam, Kvirin, Channel Crossings, Nakladatelství Pasparta, O2 Chytrá škola, Accelium, Gombík, Excellent Partners, Nakladatelství Dynastie a Abaku.
Děkujeme všem partnerům a účastníkům konference a těšíme se na ročník 2024.
Konference z pohledu účastníka – inspirující i pohodová
Letošní ročník konference Vzdělání pro budoucnost nabídl účastníkům opět možnost výběru z širokého spektra nejrůznějších témat a každý si přišel na své. Bylo krásné sledovat, jak se plní přednáškové sály, jak lidé sdílejí své názory a poznatky a společně se zamýšlejí nad řadou otázek.
Já sama jsem navštívila několik přednášek a workshopů, kde zazněla řada zajímavých témat. O integrované tematické výuce nám pohovořila Magdaléna Málková, vítězka ceny GT, lektorka a učitelka, a poskytla nám mnoho svých užitečných materiálů do praxe. Egle Havrdová a Anna Petrová Kubešová se během svého praktického workshopu věnovaly pozitivnímu myšlení a hodnocení a neopomenuly ani aktivity zaměřené na spolupráci. Helena Zítková s Martinou Hezkou nás provedly aktivitou, která podporuje osobnostní rozvoj dítěte, a připomínaly, jak je nezbytné rozvíjet děti i po této stránce. Jana Březinová nás seznámila s problematikou krizových situací ve škole, jejich řešením a důležitostí jejich vnímání a nepodceňování. Robert Čapek nám vysvětlil strategii Líného učitele, mluvil o přenechání aktivity v hodinách dětem a upozadění učitele a vysvětloval nám, proč je důležité, aby děti více pracovaly, než poslouchaly výklad. A nakonec nám Hana Vykoupilová na své přednášce přiblížila, co je to osobní koučink a jak na něj.
Celou konferenci provázela milá a přátelská atmosféra. Ve volných chvílích byla možnost nahlédnout do množství vystavených materiálů a zakoupit si knihy, pomůcky, didaktické hry a interaktivní programy. Konference byla inspirujícím, zajímavým, přínosným, ale i pohodovým setkáním.
Markéta Jahnová