Domů Inteligence a vzdělávání Kniha Velká malá ČÍSLA – Čísla, která tvoří náš svět

Kniha Velká malá ČÍSLA – Čísla, která tvoří náš svět

Od Kateřina Vágnerová

Tato encyklopedie o číslech a základních matematických konceptech, na kterých stojí náš svět, přináší dětskému čtenáři krásně ilustrovanou formou představu čísel jako součásti jazyka, na kterém se shodl celý svět.

Encyklopedie je cílena svou bohatě ilustrovanou formou, menším počtem stránek (56) a jednoduchým jazykem spíše na mladší čtenáře. Autoři uvádí jako cílovou skupinu děti od 8 let, nicméně knihu zcela jistě ocení nadšený prvňáček nebo zvídavý předškolák. Naopak nadanému páťákovi už nebude stačit. Obzvláště nadaným dětem školkového věku by kniha mohla ukázat, jak je celý náš svět spjat s číselným vyjadřováním běhu věcí všude kolem nás. Přináší totiž vysvětlení, jak samotná čísla vznikla, že se využívají nejen k záznamu měření různých veličin (vzdáleností, délek, hmotností, ploch), ale také vysvětluje podstatu vzniku kalendáře nebo počítačových programů.   

Na první pohled zaujme kniha svou velikostí – rozměr 24,5 x 28,5 cm není přesně definován žádným běžně používaným formátem papíru, každopádně pro dětského čtenáře se jedná o knihu velkou, což koresponduje i s názvem samotné knihy Velká malá ČÍSLA. Jednotlivé dvoustrany z tužšího papíru tvoří ucelené kapitoly spjaté barvou, tématem i typografií. Celkově působí kniha dojmem vážené encyklopedie.

V této encyklopedii jsou pokryta témata související s čísly jako nástrojem popisu světa kolem nás. Nejedná se o učebnici matematických postupů, návodů k počítání nebo vzorců, i když vysvětlení nějakých principů souvisejících např. s přepočtem teploty nebo času v knize také naleznete. Pak se ale jedná vždy o slovní popis. Kniha není ani zaměřena na nějaká konkrétní či zábavná fakta o číslech. Jednotlivé kapitoly seznamují postupně mladé čtenáře s tím, jak lidé nejprve zaznamenávali svůj majetek, hledali způsoby, jak spravedlivě zaznamenat vyměňované zboží, později potřebovali jednotně určovat délky, rozměry, teplotu i čas, až na konec dospěli k matematickým vzorcům a formulím jako způsobu popisu dějů okolo nás, včetně speciálních čísel jako je PÍ nebo FÍ. Poslední dvojstrany se věnují 0 a 1 jako nástroji programátorů a velmi lehce šifrám.  

Kniha nabízí sice základní informace k jednotlivým tématům, předností je však komplexní ilustrátorské zpracování. Ilustrace jsou integrovanou součástí textu, pomáhají lépe pochopit obsah, jsou barevné a hravé, v měkkých pastelových barvách. Obsahově bych ji zařadila na 1. stupeň základní školy s lehkým informačním přesahem výše. Tomu odpovídá i interaktivní pojetí textu. Autoři se snaží udržet pozornost mladého čtenáře častými otázkami a výzvami k představám konkrétních situací. Tuto knihu si dokáži představit jako součást třídní, klubové nebo družinové knihovničky volně přístupnou dětem na I. stupni ZŠ jako kvalitní zábavná encyklopedie. Určitě může povzbudit kladný vztah dětí k číslům, budovat koncept matematiky jako nástroje k popisu světa. Nejpřitažlivější je jednoznačně kniha svou vizuální podobou. 

Kniha Velká malá ČÍSLA – Čísla, která tvoří náš svět
Isabela Thomas, Robert Klanten, M.-E. Niebius, Raphael Honigstein
Z anglického originálu In Great Numbers přeložila Eva Kadlecová, Ilustrovala Daniela Olejníková
Portál, 2024. Pro děti od 8 let.

Zanechat komentář

5 + 4 =

Mohlo by se vám líbit