Jedním z oficiálních cílů Mensy je rozvíjet a využívat inteligenci ve prospěch lidstva. Mensa Česko tuto úlohu naplňuje především řadou aktivit a projektů zaměřených na nadané děti, jejich identifikaci a rozvoj. Logická olympiáda (co do počtu účastníků největší mensovní projekt na světě), Mensa gymnázium, semináře pro nadané studenty, pobytové i příměstské tábory, setkávání nadaných dětí a rodičů v rámci Dětské Mensy nebo konference a workshopy pro učitele – díky práci řady zanícených dobrovolníků se tyto projekty uskutečňují už dlouhé roky v čím dál větším měřítku a přibývají další.
Jak se ale lidstvu snaží prospívat jiné národní Mensy ve světě? Na to se zaměříme v tomto článku – najdete zde přehled několika zajímavých mensovních projektů a nadací, které se snaží za pomoci inteligence udělat svět lepším. A to na poměrně široké škále od zaplacení účtu za elektřinu, aby nadaný student viděl na domácí úkoly, po tisícidolarové granty za vědecký výzkum v oblasti inteligence.
Severské země
Nordic Mensa Fund je společnou iniciativou, která vznikla v roce 2020 díky dlouhodobé úzké spolupráci Mensy Švédsko, Finsko, Norsko a Dánsko. Přestože každá ze zapojených národních Mens je sama o sobě relativně malou organizací, společnými silami chtějí pomoci posunout výzkum inteligence zase o krok dál.
Fond si klade za cíl stát se uznávaným podporovatelem výzkumu inteligence v severských zemích, zvýšit o něm povědomí v akademické komunitě a povzbuzovat výjimečné úspěchy v této oblasti. Fond poskytuje podporu ve formě grantů jednotlivcům, výzkumným skupinám nebo výzkumným projektům na alespoň postgraduální úrovni. Výzkum se může zaměřovat na fyzické a lékařské, stejně jako psychologické, sociologické nebo vzdělávací aspekty inteligence a lidského mozku. O udělení grantů rozhoduje správní rada fondu s pomocí vědeckého poradního výboru tvořeného akademickými odborníky z různých oblastí výzkumu.
Nordic Mensa Fund je financován příspěvky od zapojených národních Mens, od jednotlivých členů Mensy, široké veřejnosti a dalších nadací. V současné době uděluje cenu pro článek roku (může být uděleno až 5 ocenění, každé v hodnotě 1 000 eur) a malé granty pro výzkumné projekty (až do 5 000 eur). V roce 2022 byly mezi oceněnými například práce zabývající se vztahem inteligence a kojení u dětí, fluidní inteligencí u dětí syrských uprchlíků nebo vlivem dětského traumatu na kognitivní funkce a psychické zdraví.
„Klíčovým faktorem úspěchu fondu je a byla určitě komunikace,“ říká Janne Sylvest, ředitelka fondu. „Intenzivně jsme využívali své webové stránky, mensovní časopisy i sociální média k šíření informací o projektu a podpoření zájmu o něj. I tak je ale v této oblasti pořád co dělat, protože podle našeho posledního průzkumu zatím stále ještě asi polovina členů čtyř zapojených národních Mens nikdy o Nordic Mensa Fund neslyšela.“ V nejbližší budoucnosti si fond klade za cíl získat další finanční prostředky, aby bylo možné podpořit více projektů významnějšími granty, a zvýšit povědomí o fondu v rámci Mensy – například prostřednictvím online školení, diskusí na výročních shromážděních nebo článků oceněných výzkumníků v mensovních časopisech.
Oficiální web nadace: nordicmensafund.org
Austrálie
Australská Mensa každoročně udílí několik grantů/stipendií lišících se konkrétním zaměřením a podmínkami. Dva z nich přitom vznikly a jsou financované díky odkazu zesnulého člena.
Prvním z nich je Bull Bequest, pojmenovaný podle Alana Wilfreda Bulla. Ten ve své závěti určil, že jím odkázané finanční prostředky mají být použité na podporu vyššího vzdělání australských nadaných dětí čtvrté generace (prostředky tedy může získat jen osoba pod 18 let, která má alespoň jednoho rodiče, prarodiče a pra-prarodiče narozeného v Austrálii), a to konkrétně na školné, cestovné, ubytování, pomůcky, studijní literaturu, výpočetní technologie, hudební nástroje nebo cokoliv dalšího, co se vzděláním přímo souvisí.
Richard Johns Research Grant ve výši 5 000 dolarů je udělován pro účely nějakého konkrétního výzkumu a může být použitý na vybavení, spotřební materiál, životní náklady výzkumníka nebo pro prezentaci výzkumu na zahraničních konferencích. Výzkum musí cílit na nové objevy v oblasti vlastností a využití inteligence a nadání. Přednostně je udílen takovému výzkumu, který pomůže Mense a) identifikovat a rozvíjet inteligenci ve prospěch lidstva, b) vytvářet pro své členy intelektuálně a sociálně podnětné prostředí. Richard Johns o Mense prohlašoval, že je pro něj jako rodina. Jejím členem byl od roku 1986 až do své smrti v roce 2008.
Gifted Students Fund udílí granty nadaným studentům žijícím v Austrálii, bez ohledu na jejich rodinný původ a věk. Členství v Mense není podmínkou, ale mensané jsou k přihlášení zvláště povzbuzováni – stejně jako nadaní studenti, kteří dokázali ve svém studiu uspět navzdory hendikepu.
Více informací: www.mensa.org.au/grants
Indie
Převzato a upraveno z MInd, časopisu Mensy Indie, číslo 1/2023, s. 5.
Program podpory nadaných dětí, kterému se věnuje Mensa Indie, s sebou přináší řadu výzev daleko nad rámec těch, se kterými se obvykle při podpoře nadání potýkáme u nás. Vzhledem k zaměření na nadané děti ze znevýhodněného prostředí zahrnuje podpora velmi často i samotné zajištění základních potřeb – ať už jde o zdravotní péči, peníze na školní potřeby nebo elektřinu pro večerní psaní domácích úkolů.
Mensa Indie v této oblasti nabízí dva hlavní projekty – projekt Dhruv, zaměřený na identifikaci a podporu nadaných dětí z (většinou ekonomicky) znevýhodněného prostředí, a projekt Tribal Mensa Nurturing Program zaměřený na totéž u dětí z etnických menšin v Indii.
Projekt Dhruv
Projekt Dhruv je zaměřený na identifikaci a podporu nadaných dětí ze znevýhodněného prostředí.
Program nabízí:
Odstranění finančních starosti dětí prostřednictvím stipendií a finanční pomoci potřebným rodinám. Příjmy rodin stipendistů jsou obvykle nižší než 24 000 rupií měsíčně (tj. cca 6 500 Kč) a některé vydělávají ještě mnohem méně.
- Poskytnutí prostředků na učebnice.
- Hrazení všech nákladů na zdravotní péči.
- Poskytnutí tabletů a notebooků včetně připojení k internetu.
- Služby poradkyně pro ty, kdo je potřebují.
- Lekce angličtiny.
- Dodatečné výukové hodiny ve škole pro ty, kteří potřebují doučování.
- Výlety a exkurze, které stipendistům rozšiřují obzory a pomáhají navazovat kontakty.
- Týmové, leadershipové a motivační aktivity.
- Kariérní poradenství a úhradu poplatků za vysokoškolské vzdělání, pokud stipendista má dostatečně dobré výsledky pro studium na dobré škole.
- Podporu mentoringu mezi staršími a mladšími stipendisty.
- Udržování kontaktu se všemi stipendisty a budování vzájemné důvěry a pocitu sounáležitosti. Vždy je tu někdo, kdo je jim k dispozici a na jehož pomoc se mohou spolehnout, ať už mají jakýkoli problém a v jakoukoliv denní dobu. Pocit, že jsou součástí něčeho většího, než je jejich bezprostřední rodinný kruh, a důvěra, že jim v případě potřeby někdo pomůže, jim významně pomáhají snižovat stres, a tím lépe dosahovat svého plného potenciálu.
„V současné době máme v projektu Mensa Dhruv 300 stipendistů. Je nádherné vidět děti, které jsme do projektu vybrali, když navštěvovaly 7.–9. třídu, jak se proměňují v sebejisté mladé muže a ženy. Morálka a finanční situace jejich rodin se zlepšily – a alespoň v jednom případě dokonce došlo k obratu v myšlení celé vesnice. Ve vesnici Anjali Prajapati jsou dívky nyní nově vnímány jako přínos, ne jako zátěž. Cítíme vděčnost a privilegium, že jsme jim mohli pomoci dosáhnout tohoto bodu,“ říká Kishore Asthana, ředitel projektu. „Díky darům, které projekt získává, máme nyní v plánu IQ testování 2 000 znevýhodněných dětí ve věku od jedenácti do patnácti let v sirotčincích a školách provozovaných nevládními organizacemi; z nich 40 nejslibnějších se pak stane našimi stipendisty.“
Příběhy absolventů tohoto programu ilustrují inspirativní proměnu, kterou Mensa Indie pomáhá uskutečnit. Chudoba je sice společným jmenovatelem, ale konkrétní příběhy studentů jsou jedinečné. Děti zapojené do projektu obvykle vyrůstají pod velkým stresem, často způsobeným ekonomickou situací rodiny, který je vyčerpává a snižuje jejich sebevědomí. Často žijí v jednopokojových domech se svými rodinami, otcové z těchto rodin často trpí alkoholismem a domácí násilí není neobvyklé.
„Naše stipendistka Gayatri pochází z velmi chudé rodiny. Její otec jezdí s rikšou. Žijí v garáži a výměnou za ubytování se majiteli starají o dům. Gayatri se najednou začaly zhoršovat známky, začali jsme tedy pátrat, proč. Řekla nám, že majitel domu na delší dobu odjel pryč, nezaplatil účet za elektřinu, tu jim odpojili a Gayatri se nemohla večer učit. Zkoušela se sice učit pod pouliční lampou, ale venku bylo strašné horko a nesnesitelné množství komárů. Nabídli jsme jim, že účet za elektřinu zaplatíme, ale její rodina nezaplacenou složenku neměla a nevěděla, kam a kolik peněz poslat. Gayatri nyní studuje druhý ročník zdravotnické vysoké školy a za 11 měsíců bude diplomovanou zdravotní sestrou.
Jedna z našich nejbrilantnějších stipendistek byla sexuálně zneužívána svým vlastním otcem a naše testování absolvovala, když žila v sirotčinci. Nyní studuje magisterský obor výtvarných umění. Jednou v noci mi volala jiná stipendistka, Ritu, celá rozrušená – její otec, alkoholik, zkolaboval. Zajistili jsme jeho hospitalizaci, a i když se pak dočasně zotavil, o několik měsíců později bohužel zemřel a Ritina matka se musela kvůli práci kuchařky/služebné i s rodinou přestěhovat 30 km daleko. Ritu teď do školy musí cestovat třemi různými autobusy, což trvá 90 minut jedním směrem. Ale přestože čelí všem těmto obtížím, stále pilně studuje, letos dokončí své zkoušky ve 12. třídě a těší se, že půjde na vysokou školu. Nancy se z rodiny provozující stánek se zeleninou u silnice vypracovala na členku posádky letecké společnosti IndiGo a Satyam to zase z ulice dotáhnul na budoucího astrofyzika ve druhém ročníku univerzity v Dillí. A existuje ještě tolik dalších uspokojujících příběhů. Neskutečně si ceníme toho, že můžeme kráčet po boku těchto dětí na jejich životní cestě.“ shrnuje Kishore dosavadní výsledky projektu.
Zajímavý dvacetiminutový dokument o projektu je ke zhlédnutí na mensa.click/10n a oficiální web projektu najdete na www.mensaprojectdhruv.in.
Tribal Mensa Nurturing Program
Tribal Mensa Nurturing Program (TMNP) je poměrně nová iniciativa zaměřená na identifikaci a podporu nadaných dětí z etnických menšin v Indii. Cílem je vytvořit pro tyto nadané děti platformu, kde by mohly rozvíjet svůj plný potenciál, dosáhnout maxima úspěchů a stát se budoucími lídry.
Jakmile jsou nadané děti identifikovány, dostane se jim ze strany projektu podpory prostřednictvím řady aktivit navržených tak, aby zajišťovaly maximální učení, rozvoj myšlení i těla. Samotný program zahrnuje poradenství, rozvoj studijních dovedností, speciálně vytvořené pracovní sešity, rezidenční workshopy, exkurze, projekt Bal Yogesh (v rámci nějž se studenti učí základy jógy i jak ji vyučovat), stipendijní program pro ty nadané studenty, kteří chtějí dále pokračovat ve formálním vzdělání, ale nemohou to udělat kvůli nedostatku financí, i program školení pro lokální učitele zaměřený na problematiku nadaných dětí.
V rámci TMNP funguje řada dílčích projektů. Projekt VAMA se zaměřuje na identifikaci a podporu nadaných dívek ve věku od 14 do 16 let. Probíhá převážně na školách pro dívky a účastnice směřuje k tomu, aby se staly budoucími průkopníky společnosti. Projekt YUVA je platformou pro mladé dospělé, kteří díky němu mohou prozkoumat a projevit své talenty.
Zahrnuje výstavy posterů zaměřených na akademické, zdravotní a sociální otázky, brainstormingová sezení a další. Probíhá za podpory nadace Being Human. V rámci projektu MAHINDRA pak dochází k identifikaci a podpoře nadaných dětí v zemědělských oblastech a jejich výchově v budoucí lídry v těchto odlehlých lokalitách. Tento projekt byl zahájen v roce 2013 díky spolupráci se společností Mahindra a od té doby bylo otestováno téměř 5 000 dětí, z toho více než 500 bylo identifikováno jako nadané a absolvovalo program podpory.
Oficiální web projektu: tribalmensa.org
USA
Americká Mensa je se svými 44 000 členy bezkonkurenčně největší na světě – a odpovídá tomu i aktivita nadace Mensa Foundation založené v roce 1971. V loňském roce Mensa Foundation od 1 372 dárců získala přes 430 tisíc dolarů a každoročně jen na stipendiích rozdá přes 200 tisíc dolarů.
Stipendijní program
Prostřednictvím svého stipendijního programu nadace každoročně uděluje stipendia studentům, kteří se chystají na vysokou školu, a to na základě esejí, ve kterých uchazeči popisují své akademické a profesní cíle. Na organizaci stipendijního programu se kromě zaměstnanců Mensa Foundation podílí přes 450 dobrovolníků po celém USA. V roce 2022 se o stipendia ucházelo více než 12 000 studentů a bylo uděleno celkem 198 různých stipendií v souhrnné výši 219 000 dolarů. Konkrétní stipendia se liší původem (dary členů i nečlenů, pozůstalosti, jiné organizace…), lokalitou, výší prostředků a podmínkami pro získání (např. stipendium určené jen pro budoucí veterináře, příslušníky LGBTQ+ komunity, studenty, kteří přerušili studium na déle než pět let, nebo studenty, kteří se doteď vzdělávali doma…). Stipendia jsou rovněž rozdělená podle národnosti žadatele a místa plánovaného studia. U.S. Scholarship Program udílí stipendia americkým občanům studujícím na některé z amerických univerzit (bez ohledu na členství v Mense); američtí mensané se pak mohou zapojit rovněž do Mensa Member Scholarship Program. Pro zahraniční mensany, kteří chtějí studovat na americké univerzitě, je tu Ed Vincent International Scholarship ve výši 1 000 dolarů a pro zahraniční mensany, kteří chtějí studovat v zahraničí, pak Mensa International Scholarship ve výši 1 000 nebo 2 000 dolarů.
Pokud vás mezinárodní stipendia zaujala, další informace najdete na webu mensa.click/scholarships. Přihlašování na
rok 2024 bude spuštěno 15. září 2023 a potrvá až do 15. ledna 2024.
Ocenění a granty
Mensa Research Foundation udílí velké množství nejrůznějších grantů a ocenění – ať už pro vědce z řad mensanů, nebo nečleny; patří mezi ně Awards for Excellence in Research (za výjimečné objevy v oblasti inteligence a nadání), Copper Black Award for Creative Achievement (za mimořádný kreativní úspěch člena Americké Mensy), Dissertation Mini-Grant (ve výši 2 500 dolarů pro doktorandy rámci podpory začínajících vědců za výzkum týkající se inteligence), Distinguished Teacher Award (pro učitele, profesora nebo lektora, který významně pozitivně ovlivnil život člena Mensy), Gifted Education Fellowship (postgraduální stipendium pro učitele, kteří chtějí získat odbornost v oblasti vzdělávání nadaných), Intellectual Benefits to Society Award (pro členy Americké Mensy za intelektuální přínos pro společnost), Lifetime Achievement Award (za celoživotní přínos výzkumu v oblasti inteligence, kreativity nebo nadání), Mensa Press Award (pro reportéry a redaktory za vynikající psanou tvorbu na téma inteligence a nadání) nebo Mensa Foundation Prize (za nejlepší objev v oblasti inteligence nebo kreativity; udílí se jednou za dva roky a její součástí je cena ve výši 10 000 dolarů).
Mensa Research Journal
Mensa Foundation vydává časopis Mensa Research Journal, který obsahuje odborné články a informace o aktuálním výzkumu souvisejícím s inteligencí, a to od uznávaných autorů z celého světa. Je vydáván minimálně třikrát ročně, přičemž každé vydání je zaměřeno na konkrétní téma.
K odběru nemusíte být členem Mensy, stačí, když vás zajímají nejnovější informace o nadání a inteligenci. Pro informace o předplatném se podívejte na mensa.click/mrj
Podpora nadané mládeže
Podpora nadání u dětí a teenagerů je pro Mensa Foundation podstatná – ať už jde o vzdělávací přesah, nebo sociálně podnětné prostředí. V rámci AG Youth Program připravuje už od roku 1997 program pro mladé mensany na celostátních setkáních Americké Mensy. Nabízí také Excellence in Reading Program – program pro podporu čtenářství, který nabízí čtenářské výzvy v několika věkových úrovních. Po dokončení výzvy může dítě fyzicky odškrtaný seznam knížek odeslat poštou a za odměnu získá tričko a diplom. Nejrůznější zdroje pro rodiče a učitele nadaných dětí nabízí web Mensa for Kids. Zajímavé je, že více než polovina všech návštěv tohoto webu pochází mimo USA – a 15 % z toho má na svědomí Indie.
Mensa Cares!
V kontextu Mensa Foundation možná bude iniciativa amerických Mensanů s názvem Mensa Cares! působit neúměrně male, každá aktivita se ale počítá. V rámci této iniciativy se mensané místních skupin po celých Spojených státech vydávají darovat krev, přispívají do potravinových bank, účastní se charitativních běhů se psy proti krutému zacházení se zvířaty nebo si adoptují ulice v rámci projektu Adopt-A-Street (kdy se adopcí mílového segmentu ulice ve Phoenixu zavazují, že alespoň čtyřikrát ročně po minimálně dva roky tento úsek uklidí od odpadků, listí apod.).
Nizozemsko
Nizozemská nadace Mensa Fonds byla založena v roce 2013 – u příležitosti letošního EMAGu v Rotterdamu tedy oslaví desetileté výročí.
Stejně jako ostatní už zmíněné nadace se i tato zabývá tématem inteligence a nadání Oceňuje výjimečné úspěchy v oblasti výzkumu nadání i obecně úspěchy mimořádně nadaných lidí v Nizozemí. V současné době nadace udílí tři různé ceny: Impact Award, kde je výběr laureáta zcela v režii poroty, Uitblinker Award, kde nominace zasílá veřejnost a porota z nich pak vybírá vítěze, a nakonec Publieks Award, kde veřejnost nejen zasílá nominace, ale i hlasuje o vítězi.
Nadace se ale tématu inteligence věnuje i v rámci svého projektu Šedé zlato (Grijs Goud) zaměřeného na mimořádně nadané seniory, kterých je v Nizozemsku podle současných odhadů přes 220 000. Klade si otázky typu: Co můžeme udělat pro nadané seniory, kteří žijí v domovech důchodců? Jak naložit s kombinací mimořádného intelektového nadání a limitované mobility? Jak nadaným seniorům pomoci zajistit důstojnou a podnětnou budoucnost? Jak je motivovat k tomu, aby svoji inteligenci dál aktivně používali? A jak podpořit výzkum inteligence u seniorů?
„U nadaných seniorů se často stává, že díky svému nadání mají k dispozici širší škálu kompenzačních technik, a dokáží tak déle maskovat například příznaky demence. Tím se ale nejen ztěžuje diagnostika, ale může docházet k nedorozuměním nebo konfliktům s okolím, když tyto kompenzační techniky nečekaně selžou,“ říkají Christianne Bezembinder-de Wolf a Karina Ahles-Frijters.
„Řada seniorů (zvlášt ženy) také vzhledem k tehdejším sociokulturním standardům neměla ve svém mládí příležitost svoje nadání identifikovat a rozvíjet. Nyní tedy mohou v tomto směru začít lépe poznávat sami sebe. I když už v Nizozemsku existuje široká nabídka kurzů, dalšího vzdělávání, kultury nebo cestování, pořád to může být lepší – například projekty pro nadané seniory v rámci domovů s pečovatelskou službou a podobných zařízení jsou spíš ojedinělé. Často visí na osobě jediného entuziastického zaměstnance nebo dobrovolníka, a tím jsou velmi náchylné na jakékoliv personální změny, reorganizace nebo škrty v rozpočtu. Doufáme, že se nám tuto situaci časem podaří změnit – zvlášť proto, že potřeby mimořádně nadaných seniorů se do velké míry překrývají s potřebami vzdělaných seniorů obecně, z těchto projektů by tedy měla prospěch ještě širší skupina.“
Oficiální web: mensafonds.nl
Mensa International Charitable Foundation
Úplnou novinkou je Mensa International Charitable Foundation (MICF) založená v roce 2022. Ta si klade za cíl věnovat se podpoře mimořádně nadaných studentů z chudých, válkou zasažených nebo odlehlých oblastí po celém světě, které nenabízí dostatečný prostor ani pro identifikaci, natož pro potřebný rozvoj nadání. Nadace má v plánu poskytovat takovým dětem finanční i jiné druhy asistence a podpory s využitím vhodné kombinace s činností dalších existujících charitativních organizací.
„Je klíčové podporovat nadané děti v těchto oblastech světa, aby využily svůj dar – a to nejen pro jejich vlastní užitek nebo prospěch jejich rodin, ale i pro pozitivní efekt, který to v příštích letech může mít na jejich širší komunity i celé státy,“ říká zakladatelka nadace Heather Poirier. „Odhaduje se, že více než 28 milionů dětí v Africe by splnilo podmínky pro členství v Mense. To je víc než populace čtyřiceti z evropských států – v daném kontextu je tenhle potenciál ohromný.“
MICF prozatím funguje pouze v rámci skupiny na Mensa Workplace: mensa.click/10p