V pondělí 28. listopadu se v Poslanecké sněmovně sešlo 195 finalistů Logické olympiády, aby poměřili své schopnosti ve finále 15. ročníku této soutěže. Vítězi jednotlivých kategorií se stali Jan Rumánek ze ZŠ Donovalská, Praha 4, Petr Karlík z Gymnázia Voděradská, Praha 10, a Ondřej Chmelík z Církevního gymnázia v Plzni. Logickou olympiádu podpořili generální partneři škola Open Gate a Nadace The Kellner Family Foundation, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, AV Media, Albi, Asociace za lepší ICT řešení a řada dalších partnerů včetně krajů a měst.
Během letošního roku jsme již podruhé mohli být svědky finále unikátního projektu české Mensy – Logické olympiády. Tentokrát soutěž nebyla ovlivněna žádnými nepříznivými okolnostmi a tak se finále 15. ročníku Logické olympiády 2022 konalo podle nastaveného harmonogramu poslední pondělí v listopadu.
Finále hostily prostory Poslanecké sněmovny, záštitu nad soutěží převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Markéta Pekarová Adamová. Ta přivítala všechny soutěžící a na úvod mimo jiné uvedla: „Říká se, že logika je anatomií kritického myšlení. A kritické myšlení je pro orientaci v dnešním mimořádně složitém světě naprosto zásadní. Každý den jsme zaplavováni bezpočtem nejrůznějších informací. Schopnost kritického rozlišení těch relevantních od irelevantních představuje pomyslnou hranici mezi úspěšnými a neúspěšnými mezi námi. Tříbením logického uvažování na akci, jako je právě Logická olympiáda, tedy investujeme do schopností, které jsou na pracovním trhu velmi vysoce ceněné.“
Finále v Poslanecké sněmovně probíhalo v prvních čtyřech ročnících a jsme velmi rádi, že jsme se do těchto prostor mohli opět vrátit. Pro děti tak byl finálový den nejen soutěžním, ale i kulturním zážitkem z prostředí, do kterého se možná někteří v budoucnu vrátí. Kdo ví?
Do letošního rekordního ročníku se registrovalo 94 657 dětí a studentů z 3 751 škol z celé České republiky. Ze základního kola do krajských kol jich postoupilo 2 100, z nichž 195 nejlepších čekalo právě celorepublikové finále. Žáci a studenti měli během finálového dne možnost vyzkoušet si různé logické úlohy – kromě psaného a promítaného testu, se kterým měli již zkušenost z kol krajských, je čekaly další tři moduly úloh, které byly pro ně zcela nové a věříme, že velmi zajímavé.
Nejlépe si s nimi v kategorii A (3.–5. třída) poradil Jan Rumánek ze ZŠ Donovalská v Praze 4, v kategorii B (6.–9. třída a odpovídající ročníky osmiletých gymnázií) Petr Karlík z Gymnázia Voděradská v Praze 10 a v kategorii C (střední škola) se nejlépe dařilo Ondřeji Chmelíkovi z Církevního gymnázia v Plzni. Všichni již mají se soutěží zkušenosti – Jan Rumánek se stal v loňském ročníku nejmladším vítězem krajského kola v kategorii A, když jako žák třetí třídy vyhrál v Praze, Petr Karlík byl v kategorii B v loňském ročníku celkově pátý a Ondřeji Chmelíkovi se z loňské stříbrné příčky podařilo letos dosáhnout na zlatou.
Nicméně velké ocenění si zaslouží všichni účastníci finále, protože i jen samotná účast je obrovským úspěchem. Všichni věříme, že díky této soutěži se stále daří objevovat nadané děti, s nimiž můžeme dále pracovat a rozvíjet je. Právě objevování skrytých talentů je jedním z poslání Logické olympiády, vzhledem k tomu, že se nejedná o soutěž naučených znalostí, ale o schopnost samostatného logického uvažování a hledání řešení neznámých úloh.
Jsme velmi rádi, že se soutěž, která byla před patnácti lety pouze regionálním kláním rozrostla do celosvětově největšího mensovního projektu pro děti a mládež. Zapojuje se do ní stále více nových účastníků, v některých školách se přihlašují i celé třídy a z toho máme obrovskou radost.
Závěrem bych ráda poděkovala všem dětem, studentům, učitelům a rodičům, kteří pomohli k tomu, že se základního kola zúčastnil tak rekordní počet soutěžících. Dále všem našim dobrovolníkům, jejichž počet je zhruba 300 a kteří pomohli při organizaci krajských kol i finále. A v neposlední řadě děkuji celému týmu, který tvořil úlohy, komunikoval s učiteli, rodiči i soutěžícími, řídil hladký průběh soutěže, krajských kol i finále. Jsem velmi ráda, že jsem i přes počáteční obavy roli koordinátorky Logické olympiády převzala – i přes veškeré náročné momenty se soutěž dle mého názoru podařila na 100 %. Těším se na další již 16. ročník, do kterého se účastníci mohou začít registrovat od 1. září 2023. A jsem zvědavá, zda tentokrát pokoříme hranici 100 tisíc účastníků. 🙂
Pořadí 1.–3. místo
Kategorie A
- Jan Rumánek
ZŠ Donovalská 1684, Praha 4 - Pavel Repaň
ZŠ a MŠ Opavská 350, Velká Polom - Julie Mršťáková
ZŠ Slovan, Kroměříž
Kategorie B
- Petr Karlík
Gymnázium Voděradská 2, Praha 10 - Jakub Čapka
Gymnázium Jana Keplera, Praha 6 - Tomáš Lapka
Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť, Zlín
Kategorie C
- Ondřej Chmelík
Církevní gymnázium Plzeň - Martin Kosprd
Gymnázium Štáflova 2063, Havlíčkův Brod - Mikuláš Jandík
Gymnázium Christiana Dopplera, Praha 5