Domů Inteligence a vzdělávání Fotoreportáž: Vědecký týden LogIQ klubu

Fotoreportáž: Vědecký týden LogIQ klubu

Od Kateřina Vágnerová

V červenci se v rámci klatovského LogIQ klubu uskutečnil vědecký týden určený pro děti z I. stupně ZŠ, a to na téma Od pravěku k robověku

Po celý týden děti postupně pracovaly na modelech vesmírné základny dle zadání výzvy Moon Camp Challenge od ESA (viz mooncampchallenge.org). Při navrhování vesmírného habitatu musely týmy přizpůsobit svůj návrh zvolenému vesmírnému prostředí, zvážit využití místních zdrojů a zajistit ochranu a životní a pracovní zázemí pro astronauty.

Velmi zajímavý program si pro děti připravila místní Galerie Klatovy / Klenová na základě zhlédnuté výstavy Jiřího Staňka. Ten formuje hmotu papíru do volně a rafinovaně utvářených geometrických forem reliéfů, ve kterých hrají důležitou roli také barevné vztahy. Spojuje v nich přísný řád s náhodou, která ho oživuje, a přitom otevírá nové cesty a výrazové možnosti. Přesně takto si vyzkoušely děti i vlastní tvorbu. Všechny vytvořené obrazy byly nafoceny a odeslány autorovi.

Do toho, jak se vyvíjela lokální historie od pravěku do dnešních dní, mohly děti nahlédnout v nově otevřené interaktivní expozici Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech.

Součástí vědecko-výzkumné práce je vždy práce se zdroji informací, proto je každoroční součástí letního vědeckého týdne půlden v městské knihovně. Letos měly děti připraveno knižní bingo, ve kterém pátraly po knihách naučných, beletristických i poetických podle zadaných parametrů.

Jak se vyvíjela planeta a její osídlení, vznikaly různé ekosystémy. Jejich výzkumem a popisem se děti zabývaly jeden den a svá zjištění nakonec zpracovaly do formy plakátů s otevíracími okýnky. Navázaly tak svou prací na předchozí činnost dětí speciální ZŠ v Klatovech, které letos v rámci přírodopisu zpracovávaly ekosystémy formou koláží.

Praktický výzkum ekosystémů v terénu.

Nakreslit mapu pohádky o Červené Karkulce nebo vytvořit 3D mapu pirátského ostrova si vyzkoušely děti v rámci programu připraveného doc. Ing. Mgr. Otakarem Čerbou, Ph.D., z Katedry Geomatiky Západočeské univerzity v Plzni.

Chemické i biologické experimenty si děti vyzkoušely v laboratořích místního gymnázia.

Každý den si pro děti připravili workshopy na výběr dle svého zájmu již odrostlí členové klubu – dnes již maturanti či vysokoškoláci.

Zanechat komentář

88 + = 97

Mohlo by se vám líbit