Domů Tvorba mensanů Čtverák – nová karetní hra

Čtverák – nová karetní hra

Od HOnza Koudelka

Tato hra mě napadla jednoho rána, když jsem se probudil o 3 hodiny dříve, než na kdy jsem měl nastavený budík, a místo, abych zase usnul a dospal se, můj mozek začal vymýšlet různé věci… Včetně této hry.

Budu rád, když si ji zkusíte zahrát a dáte mi vědět, jak vás baví. Nebráním se ani návrhům na zlepšení. Psát mi můžete na honza@mensa.cz.

Co ke hře potřebujete

Hra Čtverák se hraje s žolíkovými kartami (2 sady francouzských karet doplněné celkem o 4 žolíky). Je vhodná pro 2 až 6 hráčů, přičemž 2–3 hráči mohou hrát i s polovinou karet (jednou sadou a 2 žolíky). Dobu jedné hry odhaduji na 10–20 minut, ale zatím nebylo odehráno dostatek her, abych měl k dispozici nějaká relevantní statistická data.

Cíl hry

Cílem hry je získání „čtveráka“, tedy čtveřice „čtverek“. Čtverka je čtveřice karet stejné hodnoty vyložená na stole před hráčem. Vítězem hry je ten hráč, který získá čtveráka jako první.

Zahájení hry

Rozdávající hráč po důkladném promíchání všech karet rozdá postupně po jedné kartě každému hráči 4 karty. Rozdávání po jedné kartě má za cíl rozdělit případné karty stejné hodnoty, které mohly zůstat vlivem nedostatečného promíchání pohromadě z předchozí hry.

Poté na stůl vyloží lícem dolů další 4 karty, čímž založí 4 odkládací hromádky. Tyto 4 karty zůstanou po celou hru na stole. Pro tvorbu čtverek jsou tedy během hry 4 karty nedostupné, ale nikdo z hráčů neví, které to jsou. Vedle odkládacích hromádek položí „balík“ zbylých karet, také lícem dolů.

Hru následně začíná hráč po levici rozdávajícího.

Průběh hry

Hráč, která je na řadě, provádí postupně následující 3 kroky:

  1. Doplnění karet v ruce. Pokud má v ruce méně než 4 karty, postupně si je doplní do počtu 4, přičemž každou kartu si může podle svého rozhodnutí vzít buď z vrchu balíku, nebo kterékoli odkládací hromádky. Pouze základní karty odkládacích hromádek (otočené lícem dolů) se ze stolu brát nesmí. V prvním kole se tento krok neprovádí, protože všichni hráči mají v ruce právě 4 karty.
  2. Vykládání. Pokud má hráč v ruce alesoň dvě karty stejné hodnoty, může je vyložit na stůl a tím založit novou čtverku. Má-li na stole již nějaké karty vyložené, může k nim přikládat další karty stejné hodnoty, dokud není čtverka kompletní, tj. dokud není složená právě ze 4 karet stejné hodnoty. Vyloží-li hráč v tomto kroku na stůl všechny karty z ruky, doplní si je opět do počtu 4 a může pokračovat ve vykládání.
  3. Vyhození. Jestliže hráči po předchozím kroku zbyly v ruce 4 karty, protože nemůže nebo nechce žádnou kartu vyložit, musí jednu z nich vyhodit lícem nahoru na jednu ze 4 odkládacích hromádek. Pokud má ale po předchozím kroku v ruce jen 3 nebo méně karet, žádnou kartu již nevyhazuje.

Následně pokračuje ve hře další hráč ve směru hodinových ručiček kolem stolu.

Žolíky

Speciální význam mají ve hře žolíky. Ty mohou být použity buď jako „divoké karty“ nahrazující jako jakoukoli jinou kartu, anebo k vytvoření „žolíkové čtverky“. Žolíková čtverka se pro účely vítězství považuje za náhradu dvou normálních čtverek. To znamená, že hráči, který vyloží na stůl žolíkovou čtverku, stačí pro vítězství ve hře jen 2 další čtverky.

Strategie

Hlavním strategickým prvkem hry je konflikt mezi vlastním ziskem a blokováním soupeřů. Karty vyhozené na odkládací hromádky jsou totiž dostupné ostatním hráčům. Pokud se některá z nich hodí jinému hráči do již založené čtverky, je možné ji zablokovat tím, že na stejnou odkládací hromádku vyhodíte jinou kartu. Tím, že ale hráč v jednom kole nemůže zároveň vykládat i vyhazovat, tedy kromě případu, kdy vyloží všechny 4 karty, musí se ve chvíli, kdy může vykládat, rozhodnout, jestli je pro něj výhodnější zpomalit soupeře, nebo urychlit tvorbu vlastních čtverek.

Zajímavou strategií je úmyslným odkládání vykládání dosáhnout toho, aby hráč měl v ruce karty, které se dají vyložit všechny najednou, a tím ve stejném kole získat další 4 karty. Tím může ve hře kdykoli nastat poměrně rychlý zvrat v situaci.

Bodování

Pokud hru nechcete komplikovat, v případě opakování nebo turnaje jednoduše počítejte 1 bod za každou vyhranou hru. Pokud ale chcete dodat hře další rozměr, může na konci hry každý hráč získat číselnou hodnotu karet, ze kterých je složená každá kompletní čtverka (od 1 do 13, kdy karta A/eso má hodnotu 1), a to tak že za každou „čistou“ čtverku (bez žolíka) dostane dvojnásobek (tj. maximálně 26 bodů za čtveřici K), za „špinavou“ čtverku jednonásobek (tj. maximálně 13), 50 bodů za žolíkovou čtverku a 100 bodů navíc za čtveráka.

Všem příznivcům karetních her přeji hodně zábavy a těším se na vaši zpětnou vazbu.

Zanechat komentář

57 + = 67

Mohlo by se vám líbit